News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumurile Europei

Started by iuli, August 27, 2013, 07:23:53 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

dr4qul4

Am impresia ca spatiile de servicii reprezinta o problema prin toate tarile estice...
In Grecia, pe Egnatia Odos, avem vreo 200 de km fara nici un spatiu. Sunt cateva imediat langa autostrada, dar ajungi sa ocolesti km buni ca sa ajungi la ele.
In Bulgaria lipsesc pe segmentele noi, dar inca au portiuni de DN, plus spatiile de servicii de langa Sofia (inclusiv unul cu Mac parca), asa ca nu se simte lipsa lor.
In Serbia...au unele cu WC-uri "ecologice"......
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Europiu

Ca o completare la ce scria vancouver, în Austria mâncarea și la Alimentara e mai scumpă decât în Germania. Compensează prețul benzinei, 10-15 % sub cel german. Așa că, în drum spre Germania, opriți în Austria ca să alimentați și caii, nu numai pe voi.
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

Liviu M

Ca o completare la ce spun vancouver si Europiu, am senuatia ca Landzeit are exclusivitate pe autostrazile austrice. Asa ca daca vreti sa mancati/dormiti in Austria, iesiti de pe  autostrada. Landzeit e scump rau. In afara autostrazilor toate sunt mai ieftine ca-n Germania, din experienta mea inclusiv mancarea.

alexandru_m

Nu e doar Landzeit. Mai e si lantul Rosenberger cu vreo 7-8 locatii, mai e Old Timer si el cu minim 2.

bogdymol

In Austria e ok de alimentat, dar musai sa iesiti de pe autostrada! Pe autostrada e cam cu 25 centi per litru mai scumpa benzina si motorina fata de acelasi lanti de benzinarii, dar situata in afara autostrazii. La un plin de 40 litri se aduna vreo 10 Euro doar din asta. Cam la fel e si in alte tari din jur (Germania, Ungaria, Italia), dar parca acolo diferenta nu e chiar atat de mare.

Legat de mancare, da, e scumpa in Austria in parcarile de pe autostrada. Landzeit incearca sa fie mai "premium", e drept ca au si chestii faine de mancare, dar costa.

Rosenberger a dat faliment anul trecut si a disparut din parcarile de pe autostrada. Am citit ca un brand nou va veni in locul lor, Rosehill Foodpark. Vedem...
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Liviu M

Data viitoare ma uit mai atent. Eu pana acum (pe ruta Nickelsdorf - Viena - Linz - Wels - Passau) n-am reusit sa dau decat peste Landzeit.

alexandru_m

#1266
Era pe ruta Passau-Nickelsdorf un Rosenberger la Linz (Ansfelden mai exact), restaurant Autogrill la Ybbs, alt Rosenberger la Sankt Polten... Mai sunt si altele dar Landzeit este intr'adevar cel mai raspandit.

Cat despre Rosenberger...puteam sa jur ca am oprit la ei langa Dornbirn pe A14 in ultimele luni si era deschis. Poate ma inseala pe mine memoria...

PS: da, probabil aici este locul pentru aceasta discutie :)

Edit: am eliminat o confuzie

alecu26

Problema spatiilor de servici este intradevar o problema delicata in est...si probabil a fost si in vest la momentul respectiv. Multe afaceri gen pensiuni,parcări, benzinării dispar de pe drumurile paralele. In plus...la noi cel putin, cu execeptia unor zone din Bucuresti Pitesti nu avem un trafic asa mare care sa faca economica investitia in ceva amenajari exceptionale in locurile de oprire.
Ce ar fi intradevar necesar niste minime condiții pentru soferii de TIR. La primele ore ale dimineții...parcarile de pe A1 de la Sibiu incolo sunt pline pana la refuz cu TIR uri.
Drumurile noastre POATE;

Liviu M

My bad, nu m-am exprimat cum trebuie.  :-[
Eu n-am reusit sa dorm pe autostrazile austriece decat la Landzeit. Unul din motive ar putea fi ca am cautat paturi numai la drumurile spre Germania, la drumurile spre Romania am dormit in Ungaria (sau la Neu-Siedl-Am-See).
Am vazut acum ca exista unul la St. Polten. Cel de la Ansfelden nu-l consider "pe autostrada", cel putin nu in sensul Ro-De. E prea complicat de ajuns la el.
Dar da, am informat gresit, Landzeit n-are exclusivitate.

bogdymol

La Ansfelden sunt o gramada de hoteluri langa autostrada. Cand mergi in directia Viena si iesi acolo de pe autostrada, imediat cum ai intrat pe drumul secundar e un panou cu vreo 10 hoteluri din apropiere, fiecare cu numere. Apoi sunt semne cu fiecare numar pana la hotel.

Eu nu am dormit niciodata intr-un hotel fix langa autostrada. Nu ma deranjeaza sa ies si sa fac 3-5 km pana la un hotel care de multe ori e mai ok decat unul direct pe autostrada (si ca si pret, si ca si conditii).
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele


marinul

Cateva poze din Balcani, majoritatea din statele ex-Iugolsave

Din ce am observat Croatia si Serbia au cele mai ok drumuri din aceste state. In Croatia, am fost si pe DN-ri care sunt impecabile

Din Croatia doar 2 poze

(GPS)


(GPS)


Bosnia

(GPS)


(GPS)



DN care pare in reabilitare dar nu era niciun utilaj in zona (la granita cu Mutenegru)

(GPS)
=


Powered by API/PUM imgur uploader



marinul