News:

.

Main Menu

Drumurile Europei

Started by iuli, August 27, 2013, 07:23:53 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

kitsune

Da, podul și (din câte înțeleg din titlu) noua autostradă spre Dubrovnik (de la Ploçe)
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Morosanu

#1216
Sunt doar drumurile de acces la pod a caror constructie inca nu a fost atribuita (cel putin de o parte a podului). Autostrada mai asteapta!  :D
Un articol aici:
https://www.24sata.hr/news/svi-piloti-peljeskog-mosta-su-zabijeni-cak-12-dana-prije-roka-628929
Folositi cu incredere Google Translate.  :)
Politica distruge tot ce atinge.

Skynick

De ce l-or fi facut o banda jumatate? Si banda aia e ingusta, la 3,50 m.

cezar-mario2012


Dominik

^
Cand are termen de finalizare A din Muntenegru ?
You're in Steelers Country

cezar-mario2012

 Termenul este sfârșitul acestui an... nicio șansă 8) 

Dominik

Aaa clar, nici nu mi-a trecut prin cap anul acesta, e foarte probabil ca nici la anul sa nu fie gata.....vedem.
You're in Steelers Country

florin74

S-au semnat primele 4 contracte din autostrada Patras  (de  fapt unde se termina actuala Olympia Odos - Mintiloghi) - Pirgos
37 km, 125 mil euro, 4 noduri, (proiectul presupune in cea mai mare parte  transformarea DN-ului actual, care in cea mai mare parte  seamana cu DN2 de la noi) plus by-passuri la localitati.
In urmatoarele 2-3 luni se semneaza si restul de 4 contracte (doar unul mai este in contestatii, se asteapta hotararea finala in iunie)
42 luni executie de  la semnare contract


cezar-mario2012


cezar-mario2012

... și tot de prin Grecia:


cezar-mario2012


cezar-mario2012


bogdymol

Zilele trecute am fost in Cipru si am facut cateva poze la drumurile de acolo.

Limitele de viteza standard din Cipru:



Al doilea semn, care iti reaminteste sa conduci pe partea stanga, poate fi gasit cam peste tot in Cipru, chiar si pe drumuri secundare in interiorul tarii:



Pozele urmatoare sunt de pe autostrazile A5 si A1, de la Larnaca spre Paphos:

Pe A5, chiar inainte de intersectia cu A1, autostrada poate fi foarte usor convertita intr-o pista de aeroport militara in caz de nevoie. Unele marcaje specifice pistelor erau deja acolo:



In apropiere de Limassol:



Centura Limassol:



[/QUOTE]

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Autostrada A1 din Limassol  spre Paphos are peisaje faine. Dar se pare ca si lor le-a fost frica de facut tuneluri:





Sau nu? Intrarea pe singurul tunel de autostrada din Cipru:





Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Acum tot pe A1, in directia cealalta, din Paphos pana la Nicosia:



Intrarea in tunel din partea cealalta:





Inainte de intersectia A1/A5. Observati ca numele capitalei e scris in Engleza, ca "Nicosia"



Pe toate celelalte semne am vazut scrisa varianta tradusa din limba Greacă, "Lefkosia":

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele