News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 56 Guests are viewing this topic.

danutzu_1069

Da, e corecta observatia.
In OSM este deja denumit astfel.
Poate colegii care se ocupa de g maps sa faca aceasta modificare.

danutzu_1069

#19876
Quote from: NGC20 on December 23, 2014, 10:51:43 AM
^^^ In openstreetmap este deja marcat ca si DN7G.  :p
+

Daaaa, a avut cine sa se ocupe...  O:-)
Si nodul este desenat corect

@adyneamtu
Ai gasit cumva si planurile pentru parcare / PTF Nadlac?

NGC

#19877
^^^ E marcat acum si in Google Maps cu galben.
Daca tot corectati in Google Maps, puteti corecta sa apara ca si autostrada A1 (cu portocaliu, nu cu galben) si portiunea catre Nord, de acolo de unde se desparte A1 catre Vest si pana acolo unde se ingusteaza la o banda pe sens spre Nord la capatul VO Arad?
Daca va uitati in StreetView, este inca autostrada acolo si se vad pe lateral panourile cu kilometrajul.

nedcatalin

Pe acei km ar trebui facuta o corectie. Trebuie sa dispara kilometrajul si indicatorul de autostrada pentru ca, desi initial planul era ca A1 sa urmeze directia la nord, ulterior s-a venit cu solutia la vest. Acea portiune probabil va fi viitorul drum expres spre Oradea, dar in niciun caz A1. Pana atunc e un simplu drum de legatura pentru nodul rutier.

NGC

#19879
Dar pana se va face corectia (poate abia peste ani si ani), este inca A1 si ar trebui marcat ca atare pe harta.  ;)
@disney: Poti intreba la CNADNR ce au de gand sa faca acolo si cand, mai ales ca vor fi doua directii diferite dar cu kilometraj la fel dupa finalizarea Nadlac - Arad?

adyneamtu

Quote from: NGC20 on December 23, 2014, 12:24:42 PM
Dar pana se va face corectia (poate abia peste ani si ani), este inca A1 si ar trebui marcat ca atare.  ;)
Denumirea DN7G am adaugat-o, mai trebuie aprobata si apare imediat si pe harta.
@danutzu_1069  Am gasit niste planuri ale parcări, dar se cam contrazic, asa cum se contrazic si desene ale nodului Nadlac. Documentele din proiect nu sunt deloc actualizate. Am patit-o cand am desenat din nou nodul Nadlac. M-am luat dupa poza pe care am postat-o si nu era corect. Giratoriul de la nod in proiect era mai la stanga cu vreo 50 de metri. Pana la urma m-am luat ochiometric dupa track-ul lui marius_ar si dupa niste filmari aeriene de prin septembrie.
La parcare nu ma mai bag pana nu vin niste imagini din satelit mai recente. Pana la inaugurare cred ca vor aparea si imagini noi.

@nedcatalin, NGC20. Acolo cred ca ar trebui marcat cu A11, parca asa vazusem prin niste documente ca s-ar numi acel ciot.

@dr4qul4  Nici eu nu inteleg. La cat de aproape au facut nodul Nadlac de drumul judetean, nu inteleg de ce nu au facut nodul direct pe Dj si reabilitau drumul judetean pana in Nadlac.

NGC

@adiarc: Au fost inlocuiti parapetii pe Centura Sibiu? In 12.09.2014 CNADNR spunea ca ar trebui ca pana la sfarsitul anului "aceste lucrari sa fie incheiate".
Si numai maine nu-i poimaine ...

SB76UFO

#19882
@NGC20
O parte din parapeti (cei mai deteriorati) au fost inlocuiti, dar partea se sustinere (tarusii ce intra in pamant) in multe locuri doar au indreptat "tarusii" sau chiar i-au scos de tot fara a mai pune altii la loc.

"Prostia este eternă și invincibilă"

adiarc

Exact....treaba de mântuială....in plus nu s-a făcut deloc curat si avem santuri de scurgere nivelate de mal si panourile antizgomot au fost parțial vopsite....de ex in zona ieșiri/intrării Sibiu-Păltiniș , pe sensul spre Bv sunt vopsiti , iar spre Sebeș nu sunt vopsiti....ori nu ii verifica nimeni pe burtoși de la Dir de Drumuri Brașov , ori cei ce ii verifica sunt mâna in mâna
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

dragos76

O intrebare (sper sa nu fie stupida): oare dupa spatiul de servicii de la Nadlac, unde va fi si vama temporara, nu ar fi trebuit amenajata ceva bretea care sa permita intoarcerea? Ce se va intampla de ex cu un autoturism/autotren caruia nu i se va permite sa intre in Ungaria? Cum va parasi acel spatiu de servicii?

stangabriel

#19885
Exista in plan pe sensul Arad Budapesta,cu intoarcere din parcare in sensul giratoriu nod drum de legatura. Asa am vazut intr-o harta mai veche.

adyneamtu

#19886
Quote from: stangabriel on December 23, 2014, 02:44:48 PM
Exista in plan pe sensul Arad Budapesta,cu intoarcere din parcare in sensul giratoriu nod drum de legatura. Asa am vazut intr-o harta mai veche.
Varianta asta exista probabil cand in plan era cate un giratoriu de fiecare parte a autostrazi, asa cum a fost desenat nodul inainte si-n Maps. Prin unele poze din proiect cu planul parcarii inca se vedea un drum care intra in breteaua care venea din autostrada in parcare, dar atat, n-am gasit continuarea acelui drum.
Asa arata parcarea pe langa nodul rutier. Asta e varianta cea mai apropiata de ceea ce am vazut pe filmarea aeriana. Am folosit singurele poze care se legau intre ele. 

Pe poza  asta, sus si jos, e un text cu o sageata care zice : "drum de legatura intre nodul rutier si parcarea de scurta durata". Dar atat, nu e niciun traseu desenat. 

danutzu_1069

#19887
Quote from: dragos76 on December 23, 2014, 02:42:46 PM
O intrebare (sper sa nu fie stupida): oare dupa spatiul de servicii de la Nadlac, unde va fi si vama temporara, nu ar fi trebuit amenajata ceva bretea care sa permita intoarcerea? Ce se va intampla de ex cu un autoturism/autotren caruia nu i se va permite sa intre in Ungaria? Cum va parasi acel spatiu de servicii?

Am vrut sa pun si eu intrebarea asta, dar cand o scriam mi-am raspuns singur. Avand in vedere ca se va circula exclusiv prin parcare / PTF,, mijlocul ramane liber, si se va putea intoarce pe acolo.

@adynemteanu
drumul ca drum, dar vad ca parcarea aia este "translatata" substantial fata de locul initial, la care deja s-a lucrat, probabil niste decopertari dar a fost expropriata si zona aia...
Dar daca ma gandesc mai bine cred ca s-a expropriat ceva mai mult in stanga si in dreapata A1 pana la fasia de la granita.

NGC

#19888
Quote from: adiarc on December 23, 2014, 01:32:52 PM
Exact....treaba de mântuială....in plus nu s-a făcut deloc curat si avem santuri de scurgere nivelate de mal si panourile antizgomot au fost parțial vopsite....de ex in zona ieșiri/intrării Sibiu-Păltiniș , pe sensul spre Bv sunt vopsiti , iar spre Sebeș nu sunt vopsiti....ori nu ii verifica nimeni pe burtoși de la Dir de Drumuri Brașov , ori cei ce ii verifica sunt mâna in mâna
CNADNR zicea in 19.11.2014 ca decolmatarea "se realizeaza in cadrul programului de punere in ordine a drumurilor - care este in curs de desfasurare la aceasta data".
Ai observat vreo miscare recent?

adiarc

Nici un fel de mișcare si nici vreo îmbunătățire a situației actuale
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura