News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 55 Guests are viewing this topic.


dorum

drumul de legatura nu cred ca va fi gata...A1 va fi folosita doar de masini <7.5to pt ca accesarea autostrazii in zona Nadlac se va face din DJ709J...

gdaniel

#18152
Pai atunci nici nu merita sa mai folosesti lotul 1 ca faci prea multi km in plus (si nu vreau sa imi inchipui ce aglomeratie o sa fie pe drumul ingust de legatura) si avantajul este doar ca nu treci prin Pecica (oricum intre Pecica si Nadlac se circula aproape la viteze de autostrada).
Lotul 2 era mai important sa il termine intai ca sa verse mai aproape de granita traficul dinspre Timisoara care iese din tara...


athosga

"oricum intre Peica si Nadlac se circula aproape la viteze de autostrada"

Nu chiar. Sunt acolo cateva limitari de viteza (fara logica de altfel) valabile pe mai multe km. Deci asta poate fi adevarat doar in cazul "nevazatorilor". :)

igorashu

Quote from: cutter on October 11, 2014, 11:14:36 PM
4) Livrare SF pentru secțiunea 1 (Sibiu-Boița) și secțiunea 5 (Curtea de Argeș-Pitești): are termen 5 luni, deci optimist 20 mai 2015, pesimist (pun 7 luni termen livrare + scenariul pesimist anterior) 1 noiembrie 2015
6) Livrare SF pentru secțiunile 2, 3, 4 (Boița-Curtea de Argeș): are termen 12 luni, deci optimist 20 decembrie 2015, pesimist (pun 14 luni termen livrare) 1 iunie 2016
[/color]
Iertat să-mi fie habarnismul, dar de ce durează atât de mult actualizarea unui SF? Că doar nu se schimbă traseul și relieful ca să schimbe și soluția tehnică. Se fac alte studii geo? Parca pentru PiSi (©alecu26) era făcut de IPTANA, nu de DIWI. Deci mă aștept să fie doar de schimbat data de pe studiu.

Quest

Quote from: dorum on October 13, 2014, 12:03:24 PM
drumul de legatura nu cred ca va fi gata...A1 va fi folosita doar de masini <7.5to pt ca accesarea autostrazii in zona Nadlac se va face din DJ709J...

Adevar graita-i Dorum !

Gdaniel, o sa merite doar ptr cei care vin dinspre TM si care oricum sint deja pe A1. Ptr cei care vin dinspre Deva pe DN7, intr-adevar nu merita, urcarea pe A1 ar fi dupa binecunoscuta "mai mare daraua, decit ocaua".

CristianSitov, lasa, ii bine, cit timp din PSD la MT este Rus eu ii cred de buna cuviinta. Totul e ca in SF-ul ptr DX SB-AG sa vedem :
- raze largi de curbura ptr autostrazi (nu pt DX)
- pante/rampe line proiectate ptr standardul de autostrazi (nu ptr DX)
- de o parte si alta a separatorului de sens cite o banda de iarba, viitoarea a treia banda, cea de urgenta ptr A

Alecu26, mai sint si alte diferente intre A si DX ? Mersi.
Common sense will get you far !

istvan78

Eu nu pot intelege asta:
- elaborezi pe bani grei un document oficial care documenteaza strategia pe termen lung a statului in privinta infrastructurii de transport.
- peste cateva zile iesi la televizor si spui ca vei face altceva decat ce e in documentul oficial.

Cum ar putea oricine sa te mai creada cu orice ?

rudolf.s

Parca UE finanta AUTOSTRADA intre Sibiu si Pitesti si nu drum expres. Daca fac drum expres, cine il plateste?

nicolaem

"prietene, a venit vremea sa traim din banutii nostri!"

Scuzti de offtopic

Ionut

Sugestia mea este sa ne oprim din supra-gandit. Va aduceti aminte ce ineptii scotea Sova... ajunsesem sa punem stiri in Parcare pentru ca nu stiai daca ar fi bine sa le iei in seama. Deci va rog sa nu gandim prea departe cu Master Planul. Si, mai mult, sa ne aducem aminte ca este campanie electorala si se spun si multe lucruri pur si simplu fara niciun fel de acoperire.

Sa ne concentram pe lucrurile concrete, zic. Si pe A1.
:cheers:

marcelbanu

Părerea mea este cam așa...
Chiar azi vorbeam cu un coleg la serviciu...
Vin eu ministru la drumuri și șosele și dacă mie-mi cășunează să trag un drum
prin satu lu prietenu meul, îl trag !

Dar, vin alegerile și automat vine altul în locul meu și-i cășunează
și lui să tragă un drum dar prin altă parte, că așa l-a rugat alt prieten...

Șova spunea una, Dragnea alta iar acum Rus o răsucește...

Pînă nu avem un om stabil acolo sus
eu zic că A1 va pendula ca și cotele apelor Dunării...
Ba p-aici, ba pe dincolo...
Pănă nu se-nfige primul tîrnăcop în pămînt eu nu cred nimic !

Șova, așa pitic și aiurit cum este, avea un plan cu A1, dar acum...
Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

phb2

Voir sous SCC, Reply 25.114 posté Today à 03.04 pm par Roocklee.
Video Lotul III Cunta spre Saliste
Source : TURNU SFATULUI

Ionut

#18163
^ Merci! S-a mai pus am impresia stirea, dar pozele si clipul nu.
Pun eu direct clipul:

http://www.youtube.com/v/HFZ_NSeYN38

Multumim, TS & Traian! :cheers:

istvan78

#18164
@Ionut
Doar ca "scripta manent". Iar "Master Plan"-ul e doscumentul de referinta ce merge si la Comisie. Nu sunt doar vorbe in aer (sau eter).