News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

7 Members and 45 Guests are viewing this topic.

isantem

Quote from: grig73 on July 17, 2014, 10:51:28 PM

Mai multe detalii pe : http://www.arq.ro/ponta-in-inspec-ie-pe-autostrada-nadlac-arad-ce-temeri-legate-de-proiect-are-premierul

Ce tupeu pe MTO si ziaristi de 2 lei.
Cica bucata nu se va putea folosi ca se termina in camp si trebuie sa asteptam pe unguri sa termine,
Nu se va putea folosi ca CNADR a stat cu ani pe relicitarea celuilalt lot si nodul de la Pecica este parte a acelui lot. Ce tupeu de neam prost domne. Felicitari celor care au votat Sova si compania. Sa dea domnu sa iasa Ponta presedinte sa va mai stea in gat 5 ani de zile.

Archi

 :lol: Pe harta din poze se vede clar drumul de legatura spre Nadlac, in caz ca terminam noi ambele loturi inaintea ungurilor. Ochelarii nu ia uitat deci ori si-a uitat procesorul, ori jurnalistul urechile.  :p

trifuhoria

Ieri, 17 iulie am parcurs Sebes Calan dus intors. De la Simeria pana la Calan, dar si la halda de steril de dupa Calan pe dreapta...zeci de furnici portocalii. UMB trage tare. La intoarcere de la Calan spre Simeria, in 20 km, am numarat mai mult de 30 camione pe sensul opus. Oare cara steril (sau ce o fi acolo) pt autostrada?

NGC

Am observat un lucru interesant in Google Maps referitor la portiunile de drumuri care sint in constructie si apar cu linie punctata, cum ar fi tronsoanele A1 in lucru si pasajele de pe centura Arad.
In vechiul Google Maps, aceste portiuni apar cu linie punctata incepind de la un zoom de 100 m.
In noul Google Maps, aceste portiuni apar cu linie punctata abia incepind de la un zoom de 50 m, ceea ce face sa fie si mai greu de urmarit traseul.
Stiu ca erau pe aici niste colegi care editeaza hartile. Nu se poate seta ca si in noul Google Maps sa apara macar tot de la zoom de 100 m?
Ideal ar fi chiar un zoom mai mare, eventual 500 m - 1 Km, pentru ca sa putem avea o imagine de ansamblu mai buna.  ;)
Multumesc!

Archi


NGC

^^^ Folosesc si Open Street Map, dar in Google Maps parca e harta putin mai "curata" si mai poti sa vezi si imaginile din satelit.

Eurocopter

Quote from: trifuhoria on July 18, 2014, 07:23:33 AM
Ieri, 17 iulie am parcurs Sebes Calan dus intors. De la Simeria pana la Calan, dar si la halda de steril de dupa Calan pe dreapta...zeci de furnici portocalii. UMB trage tare. La intoarcere de la Calan spre Simeria, in 20 km, am numarat mai mult de 30 camione pe sensul opus. Oare cara steril (sau ce o fi acolo) pt autostrada?

Au demolat complet monstrul de uzina de la Calan si concaseaza betoanele ramase transformandu-l intr-un material ce se foloseste la fundatia autostrazii. Am ramas extrem de placut surprins ca se face acest lucru, inainte treceai prin Calan si era un peisaj apocaliptic demn de filmele horror.

Ionut

^ Interesant. Chiar poetic. O ruina renaste cumva redevenind material util. Cred ca au si obtinut un pret bun. Creativitatea romanilor nu are limite.

mirceal

Noi credeam ca UMB-ul se va ineca in propria oferta ... de fapt, cu asemenea gaselnite, ei vor avea si profit  :gj:

adiarc

o premiera extraordinara
pt prima oara am vazut la Elis Pavaje un asemenea concasor de beton...probabil ce rezulta este folosit la pavaje.....iar acum la terasament
o idee excelenta....nimic nu se pierde....totul se transforma
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

rocklee

eu lucrez in calan ...umb-ul profita de un program euro-guvernamental de ecologizare a zonei ...care prevede demolarea si folosirea rezidurilor ramase in refolosirea lor in constructii a diferite obiective ...gen autostrazii...eu in fiecare zi ma intalnesc cu aceste camione pe drum ...in coloane inteminabile  :thumbsup: mai duc de asemena..zgura de furnal ...cum a intrebuintat strabag... :)

adiarc

cu atat mai bine....e o situatie din care castiga toti - mediul , infrastructura , soferii , Umb-ul , Calanu-ul , etc ,etc
nici nu vreau sa ma gandesc unde ar fii putut depozita acele reziduuri - o bomba ecologica
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

rocklee

am fost ieri ..pe lotul umb-ului sa vad ce au mai facut ...pe o ploaie torentiala ...am vorbit cu cineva din zona ...si a spus ca nu lucreaza de mai de mult timp... totul din cauza vremi ploioase ...in zona a plouat aproape zilnic ....si muncitori sunt suparati ca nu pot munci.... ca nu prea sunt platiti pe stationare ....
am si ceva poze dar putine ...pentru ca nu am putut intra din cauza noroiului....si peste tot erau paznici ... :D
pozele mai tirziu putin ... :)

B.Robert

Si cu ruinele combinatului de la Hunedoara se intampla ceva asemanator, dar nu stiu daca sunt tot UMB si daca folosesc materialul pt autostrada.
Din pacate vremea se anunta a fi la fel in urmatoarele zile (adica ploi zilnice, dupa-masa)

adiarc

am ajuns si eu de putin timp si am vrut sa dau o fuga pana la Aciliu...dar si la Sibiu ploua la greu
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura