News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

6 Members and 81 Guests are viewing this topic.

ClaudiuR

Quote from: alin_simeriaveche on June 09, 2014, 06:50:39 PM
Am vorbit cu sora mea acum 5 minute, ştiind că a mers cu trenul de la Bucureşti la Simeria pe Sibiu şi mi-a spus că pe tot lotul 3 Impregillo se lucra astăzi dar cea mai mare activitate era la debleu. Deci se poate.


Da, asa e, azi pe la ora 16:30 se lucra de zor in zona cu probleme. Foarte multe utilaje, cand am trecut pe acolo erau 5-6 basculante care traversau viaductul dus-intors  :cheers:

Skorpishor

#15961
Quote from: Goldmund on June 09, 2014, 11:37:36 AM
Sa nu uitam de Sebes, oras cu 27 mii locuitori si totusi are 2 noduri rutiere importante, plus inca un nod rutier cu iesiri/intrari pe o parte. Raportat la numar de locuitori, as zice Weltrekord!
NAh, nu va aprindeţi pe aşa un subiect. Şi în alte ţări se întâmplă asemenea "neconcordanţe" între numărul de locuitori şi numărul de noduri. Ca de exemplu în Germania eu am stat într-un oraş care nu cred că are niici 100.000 de locuitori şi vreo 7-8 noduri de autostradă. Şi mai încăpeau :) Dar aşa e configuraţia drumurilor, a localităţilor din jur, etc. Sau în Ungaria gândiţi-vă câte ieşiri are Gyor. doar că peste tot se întâlneşte cu un drum de legătură, şi de acolo nodul. ah, şi cum zicea un şofer cu care am bătut drumurile Europei pe vremuri, cel mai mare oraş din Germania pare să fie oraşul Ausfahrt  :lol:

adiarc

astazi , in jurul orei 18 se lucra la dealul de la Aciliu , cu 3 ( TREI ) , echipe de excavare...in partea st , langa padure deja au dat cadere taluzului
din pacate , pe la 18 30 a inceput o rupere de nori....







"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Goldmund

Skorpisor,
eu fac prin Germania(doar pe autostrada) cca. 40mii km  pe an. Era vorba desigur de un record national, si acesta provizoriu, precum toate recordurile.



Crede cineva ca Astaldi poate termina tronsonul lor odata cu terminarea autostrazii ungurilor pana in granita noastra?

adiarc

daca au facut , in nenumarate dati , minuni , pe tronsoane mult mai grele , o pot face cu siguranta si aici
cred ca si platile vor fii in grafic , pt ca in noiembrie avem alegeri si vor fii presiuni pt deschiderea lotului
bineanteles , daca o mai lalaie mult cu lotul 2...toate acestea vor fii in zadar ( personal , sper ca deja Astaldi face prospectiuni pe lotul 2 ...vb americanului ...just in case  :D )
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

bond

Quote from: adiarc on June 10, 2014, 08:06:01 PM
astazi , in jurul orei 18 se lucra la dealul de la Aciliu , cu 3 ( TREI ) , echipe de excavare...in partea st , langa padure deja au dat cadere taluzului
din pacate , pe la 18 30 a inceput o rupere de nori....
faine poze.

am trecut p-acolo dupa cataclism, progresul e vizibil si de la distanta, de pe DN. mai ca le-as da o sansa sa termine pe 15 (acum ca stim unde depoziteaza si ca au in teren trei echipe de excavatie, numerele nu mai dau cu virgula)

mie mi-e clar ca tonta scissorshand vrea camerele pe el inainte de alegeri.
din pacate am impresia, urmarind ce se intampla, ca Arad - Nadlac e obiectiv secundar anu asta... Nadlac-Pecica depinde de bunavointa constructorului, Arad-Pecica deja e caz de subminarea interesului national din partea CNADNR.


ghrt

Pe Arad - Nădlac în lotul de lângă graniţă este inclus şi un drum de legătură cu DN7. Nu este posibil ca Astaldi să finalizeze nu numai porţiunea de A1, ci şi drumul? În acest caz se va putea intra în RO pe autostradă numai că imediat după controlul vamal revii pe DN7 (era să scriu cu roţile pe asfalt şi picioarele pe pământ :-) )
Cont (aproape) inactiv.

Radu Boanta

    Salutare tuturor! Pentru ca urmaresc de mai mult timp activitatea zilnica de pe forum fiind pasionat de subiect, am decis cu voia voastra sa fac parte din comunitate. Sper ca in primul rand sa pot oferi cat mai multe informatii utile si sa ajutam cat se poate dezvoltarea infrastructurii romanesti. Pentru inceput urc doua poze din Buc- Dublin de vineri dupa-amiaza cu lotul 3.





Toate bune!

Archi

Bine ai venit! :cheers: Asta da intrare!

Daca mai ai poze din timpul zborului, eventual ai putea sa le pui in Vroom vroom... prin aer

razvanxxy

#15969
Daca tot suntem la capitolul "poze de sus" :lol:, vin si eu cu un update pentru lotul 3 Lugoj-Deva:




Pozele sunt facute vineri la pranz si din ce am putut sa-mi dau seama acel segment care se vede in poze reprezinta cam 1/3 din acest lot.

delacroix


5.88 km
Excelente poze @razvanxxy!

davyl

Superb totul! Multumiri tuturor pentru foto si informatii!

Si ca de obicei simularile pe computer lui delacroix sunt exceptionale!!! Merci beaucoup maitre!  :D

alecu26

e clar...lotul 2&3 nu vor deschide mare lucru la anul. Poate doar ceva improvizatii.

Cat despre lotul 4....nu cred ca va merge asa usor la UE cu cimitirul ilegal.

Am impresia ca cei de la UMB, mai ales sefii sunt cazati la Hotel Sarmis in Deva. De cateva saptamanii sunt acolo niste JEEP-uri cu numere de UMB, UMD
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

Eurocopter

Salutare, am nevoie daca ma poate ajuta cineva cu o harta a lotului 4 Lugoj-Deva(UMB), ca sa nu ne mai pierdem pe traseu. :)

Se lucreaza pe tot tronsonul?


dorel



Sper ca se poate vedea traseul.
tronsonul incepe langa Deva (Soimus) , urmeaza muresul pe partea derapta pana dupa termocentrala iar apoi, mai pe uscat, ocoleste 3 sate : Branisca, Bretea Muresana si Ilia.

Puncte de reper : Muresul, cariera de la Bretea, dealul singuratic din mijolcul hartii (intre Branisca si Bretea) - acolo se face un debleu marisor.

Din cate am observat de pe forum se lucreaza de la Ilia la Branisca. O sa vedem mai bine din filmare unde se lucreaza.
Mutumim Eurocopter  :D