News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

6 Members and 29 Guests are viewing this topic.

dorum

#15840
Ce rost au miile de arhive de pe SEAP???... pierzi 2 saptamani sa descarci tot one by one...astia ori is prostovani rau, ori s-au smecherit aiurea... A deschis cineva vreo arhiva, de ex 1099? ce contine?  io nu pot deschide de la birou ca n-am drepturi...

tigrel58

^
Documentatiile sunt accesabile numai de utilizatorii inregistrati in SEAP, pentru asta se plateste. Fisierele sunt cu extensia .p7s, trebuie semnatura electronica extinsa.

dorum


iuli

Ce scrie ala e partial adevarat. Programul doar e interfata dintre stick-ul cu semnatura digitala si fisierul encriptat semnat. Deci, tot ai nevoie de o semnatura digitala ;)
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

cutter

Merge si fara semnatura.

Pe Linux comanda este:

openssl smime -inform DER -verify -noverify -in filename.doc.p7s -out filename.doc

Trebuie sa se poata si pe Windows.

bgd77

Eu pe Windows am folosit cu succes programul Kleopatra din suita aceasta: http://www.gpg4win.org/index.html Toata suita este gratuita. Cum se foloseste: se deschide Kleopatra si se face drag and drop la fisierele p7s in fereastra programului si se alege Verify/Decrypt - fisierele vor fi decriptate si vor aparea cu extensia normala langa cele p7s; o sa apara o eroare la verificare, dar se poate ignora fara probleme. Cred ca se poate si cu click dreapta pe fisier, dar nu mai stiu exact cum. Nu trebuie semnatura, probabil e necesara doar pentru verificare.

QuoteCe rost au miile de arhive de pe SEAP???... pierzi 2 saptamani sa descarci tot one by one...astia ori is prostovani rau, ori s-au smecherit aiurea... A deschis cineva vreo arhiva, de ex 1099? ce contine?  io nu pot deschide de la birou ca n-am drepturi...

Probabil e o cerinta a SEAP ca fisierele uploadate sa aiba o marime maxima. Si atunci, daca ai un fisier foarte mare, il arhivezi si il imparti in fisiere mai mici. Fiecare fisier mai mic contine unul sau mai multe documente sau o parte dintr-un document din arhiva. Ca sa vezi tot, trebuie sa ai toate fisierele descarcate si sa deschizi primul fisier din lista cu un arhivator (WinRAR, 7-Zip, etc.), si toate documentele din arhiva originala o sa-ti apara acolo. Daca deschizi un alt fisier din lista (1009 de exemplu) poti sa ai erori sau sa vezi documente incomplete.

P.S. Scuze de offtopic.

adiarc

Quote from: daniel_avram on June 03, 2014, 01:49:11 AM
S-a produs minunea a fost urcat pe SEAP "Proiectare si Executie Autostrada Nadlac-Arad si Drum de legatura, lotul 2, km 22+218 - km 38+882" pentru remedierea lucrarilor existente si finalizarea lucrarilor ramase de executat" din punctul meu de vedere e strigator la cer ce e acolo fara sa exagerez dar cel putin 3000 de arhive sunt, se incumenta cineva?
:book: :doh:
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

erw78ar

Surpriza pe centura arad au schimbat parapeti indoiti!

dr4qul4

Quote from: stangabriel on June 02, 2014, 10:38:01 PM
Quote from: indru on June 02, 2014, 07:05:03 PM
http://www.turnulsfatului.ro/25781/noul-guvern-a-schimbat-traseul-autostrazii-sibiu--pitesti-%7C-foto.html aici sunt si cateva harti...

Oare cum prin curtea de arges avem 116 km ,fata de 160 km acum prin Ramnicul Valcea? Doar ca nu avem serpentine?

Pitesti-Sibiu sunt 160 km din centru in centru. Asa ca se mai castiga vreo 15 km. Pt restul de 30 iti poate raspunde Pitagora. Rm Valcea si Brezoi reprezinta un ocol, plus ca in zona Cozia-Brezoi oltul merge cam serpuit.
Si daca imi amintesc bine, 5 km intre Sibiu si Boita sunt pe al SF.
Daca tragi o linie dreapta intre capetele A1 din SIbiu si Pitesti o sa observi ca va trece exact prin Curtea de Arges. (sunt 107 km in linie dreapta)
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

florin74

Eu am descarcat un program pus pe site de furnizorii de semnaturi electronica, si e foarte simplu.

erw78ar

Ce costa la lot 2 Arad Nadlac intre 27- 34 mil euro cind  85% bin lucrari e executat!!!

Redox

Eu din ce am inteles din caietul de sarcini, varianta pe RmV este doar o varianta alternativa care nu s-a luat in calcul la SF din 2008. In final va ramane varianta cea mai potrivita dpdv tehnico-economic. Momentan nici una dintre variante nu e batuta in cuie pana ce nu va fi gata SF-ul, desi eu cred ca varianta prin RmV are un mare minus datorita parcului national Cozia.

Ionut

Guys, doar ca idee, discutati si voi despre hackuirea SEAP pe privat. :) Doar zic...

Cat despre termenul de depunere... este OK iulie avand in vedere ca s-a pus anuntul pe 2 iunie. O luna si 20 de zile. Numai sa nu-l prelungeasca daca vin tot felul de cereri de clarificare. Plus contestatii... pfff. Oricum castiga Astaldi, vor da un pret imbatabil cu siguranta. Insa daca vor avea contestatari de meserie o sa fie buba mare. Va reamintesc ca lotul 1 (Nadlac-Pecica) este total inutil fara lotul 2 (pentru ca nodul cu DN7 este pe lotul 2).

daniel_avram

Nu decriptarea fisierelor e problema ci numarul mare de fisiere, imi aduc aminte ca la un moment dat exista un server la MT sau CNADNR nu mai stiu sigur de unde se putea descarca documentatie ar fi o idee excelenta sa mai fie acel server sau sa faca un server FTP sa le putem lua de acolo.

Totusi si cu decriptarea daca ar exista o solutie de a decripta mai multe fisiere simultan as fi interesat de ea daca stie cineva...

Scuzati de offtopic

LE Cam in cat timp ar trebui sa stim castigatorul?

Danny550394

O cerinta importanta pentru noul SF Sibiu-Pitesti:
"Studiul de Fezabilitate, ce urmează a fi întocmit, va lega actuala variantă de ocolire a Municipiului Sibiu, de lângă Selimbar, cu actuala variantă de ocolire a Municipiului Pitești, din apropierea lacului de acumulare Bascov, ambele fiind construite la standard de autostradă. Lungimea proiectului este de aproximativ 120 km iar traseul odată finalizat completează secțiunea lipsă a Axei prioritare 7 de drumuri din România."


Vechiul SF incepea doar de la Vestem.