News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 19 Guests are viewing this topic.

cezar-mario2012

Din câte am înțeles din comunicat, tehnologia deep mixing înseamnă forare si amestecarea solului cu lapte de ciment,  nu sistemul clasic cu armaturi.  În concluzie timpul ar trebui să fie mai mic.

iuli

Quote from: adiarc on May 27, 2014, 08:50:02 PM
Adi , ce se mai misca la viaduct ?

Auch! Mi-a dat fiori întrebarea asta.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

myid


stangabriel

#15678
Exemplu de binefacere a autostrazii. e fain cand ai variante de ocolire.

Pentru camioane A1 plus A6,chiar daca ocolesti putin,tot e mai convenabil,acum 1 an aceasta portiune de DN68A imi parea cea mai deteriorata.

http://www.cnadnr.ro/docs/comunicate/comunicat%20CNADNR%20SA%2026%2005%202014%20DN%2068A.pdf

Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România anunţă participanţii la trafic că
începând de astăzi, 26.05.2014, ora 18:00, circulaţia rutieră pe DN 68A, pe sectorul cuprins între km
3+190 – km 27+500, va fi restricţionată pentru autovehiculele cu masa totală maximă autorizată
mai mare de 7,5 tone.

Măsura de restricţionare a traficului rutier a fost luată întrucât în zona kilometrului 3+190, corpul
drumului a cedat din cauza fenomenelor meteorologice înregistrate în seara zilei de 24/25.05.2014
(precipitaţii abundente, vânt puternic).

Până la remedierea situaţiei, traficul rutier se va desfăşura deviat pe următoarea rută ocolitoare:
DN 68A (Municipiul Lugoj) – DN 6 (Centura Lugoj) – A6 (Lugoj - Balint) – A1 (Balint – Traian
Vuia) – DN 68A, km 27+500 (Dumbrava).

Conducătorii auto sunt rugaţi să respecte restricţia de circulaţie instituită şi semnalizarea rutieră
temporară.

Informaţii suplimentare privind starea reţelei de drumuri naţionale pot fi obţinute de la Dispeceratul
Companiei Naţionale de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din Romania S.A., la numerele de telefon
021/264.33.33; 021/9360 sau accesând pagina de internet: www.cnadnr.ro.

adirt69_70


alin_simeriaveche

Multumim Adi. S-a mai turnat asfalt sau balast stabilizant pe undeva?

Ionut

Mai pun eu din pozele lui Adi de ieri si luni. :cheers:
















Ionut

Restul care mi-au sarit in ochi. :)









Pare ca se lucreaza destul de sustinut. :cheers:

adiarc

Adi , ai idee daca se va fora in ambele parti ale viaductului , pt acele coloane , sau doar spre Sb ?
Mersi.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

alin_simeriaveche

Da :D, scz Adi si mersi Ionut, nu am vazut linkul sub poze. Fiind obisnuit de la unele situri de upload care afiseaza si linkul de stocare.

alecu26

Quote from: SB33UFO on May 27, 2014, 06:30:27 PM
Pun si eu niste intrebari, putin cam deplasate dar poate e cineva in masura sa ne raspunda.
Oare de cate astfel de coloane este nevoie pe lotul 3 si cat timp le-ar lua pentru forarea unei singure coloane? Avand in vedere ca lucrarea este ampla, o sa lucreze doar cu un singur utilaj ??? Termina de consolidat terenul anul acesta ?
Bauer sunt scumpi dar the best. Din descrierea tehnologiei as zice ca se pot face undeva in iur la 200 ml pe zi minim per utilaj.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

stangabriel

Linistitor cu garantia calitatii,insa dupa cum pare ca se finiseaza deja marginile autostrazii si calea de rulare,nu cred ca vor fora prea mult/deloc,pe partea spre Sebes.

florin74

#15687
http://www.zf.ro/zf-24/horia-nicolae-cnadnr-estimam-ca-in-acest-an-vor-fi-inaugurati-pana-intr-o-suta-de-kilometri-de-autostrada-12655864

"Nădlac-Arad lotul 2 va fi postat pe SEAP în cursul zilei de mâine, cel târziu până vineri."

"Referitor la ce tronsoane de autostradă vor fi inaugurate anul acesta: va fi Nădlac-Arad lotul 1, şi Orăştie-Sibiu lotul 3 şi de asemenea se încearcă finalizarea Timişoara-Lugoj şi Nădlac-Arad tronsonul 2."

"Celelalte loturi pe ruta Lugoj-Deva vor fi finalizate anul viitor. La Lugoj-Deva se lucrează foarte puternic şi estimăm că vor fi puse în circulaţie în prima parte a anului viitor." Oare e contagioasa prostia lui Sova?

ciprebbe

^^^ Cine se aseamana se aduna    :D

Multumiri si din partea mea fotografilor.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Cum sa termini Izvin-Sanovita anul asta? Hai sa nu ne exageram.