News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

6 Members and 15 Guests are viewing this topic.

ovidiubu

Cu riscul de a fi off topic, va supun atentiei un punct de vedere interesant:

http://www.zf.ro/zf-24/cea-mai-importanta-autostrada-12652901


Alexuss

#15661
Are cineva idee cum va arata nodul de la Topolovat? si unde va fi mai exact?

alecu26

Quote from: stangabriel on May 26, 2014, 05:28:21 PM
Am observat din filmare 2 zone din acestea,se observa ca au pus material textil alb pe sub umplutura de acum. Ce rol are acel material?

depinde exact ce material e...dar sigur e un geotextil/geogril...si poate avea rol anticapilar, separatie, filtrare si chiar de rezistenta.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

Archi

^^ Se afla chiar la intersectia cu drumul judetean 572. Configuratia lui este asemanatoare cu cea de la nodul Cunta.


Alexuss

Multumesc de raspuns! :) din ce vad pe street view, drumul de legatura este ingust,si nu va rezista la trafic de tir in cazul in care se va deschide Sanovita-Topolovat. Si avand in vedere ca DJ572 trece prin Buzias, sunt chiar curios daca o sa apara numele orasului pe indicator pe autostrada.

vchira

Apropo...Sova zicea acum multe saptamani ca lansarea licitatiei pentru Arad-Nadlac Lotul 2 se va face in cateva zile. Sa intamplat ceva? Dupa cat il stiu pe Sova de aiurit banuiesc ca nu...dar vroiam sa va intreb daca stiti mai multe.

sublimu

Singurul anunt pe SEAP incepand din 1.04 2014 referitor la constructia de autostrazi e "Anunt de participare numarul 151083/27.05.2014 PROIECTARE SI EXECUTIE PENTRU FINALIZAREA AUTOSTRAZII BRASOV – TARGU MURES – CLUJ – ORADEA, SECTIUNEA 3C: SUPLACU DE BARCAU – BORS (KM 4+200 – KM 64+450)" .

Nimic de A1. La moment dat am crezut ca au schimbat CPV-ul :) Dar nu- pur si simplu nu se intampla nimic pe A1...

davyl

Urmaresc si eu in ultima perioada daca au lansat licitatia asta, dar colegii care au verificat SEAP de curand spuneau ca inca nu au vazut nimic, in ciuda promisiunilor lui Sova.... si nici n-am vazut nimic prin presa...

L.E. Si cum spune si colegul sublimu: nimic, nimic, nimic!  :(

Archi

#15669
Quotedin ce vad pe street view, drumul de legatura este ingust,si nu va rezista la trafic de tir in cazul in care se va deschide Sanovita-Topolovat.

A fost recent reabilitat, insa doar pana la nod.

Ionut

Comunicat oficial primit de la Revista Constructiilor pe mail.



Ca in fiecare an, grupul BAUER Maschinen a organizat, la sediul sau din Schrobenhausen, in perioada 10 - 13 mai 2014, intalnirea traditionala cu reprezentantii si cu clientii sai din intreaga lume. Intalnirea a avut ca obiectiv prezentarea bilantului anului precedent, cu evidentierea celor mai noi realizari de ordin tehnic si comercial, precum si stabilirea principalelor obiective pentru anul urmator, in concordanta cu specificul fiecarei piete, din diferitele zone ale globului. Ca in fiecare an, s-au bucurat de un interes deosebit demonstratiile prac­tice organizate la fabrica din Aresing.

Noua metoda de foraj pentru imbu­natatirea portantei terenului prin ames­tecarea materialului forat cu laptele de ciment injectat pe parcursul forarii; masina de baza folosita la aceasta lucrare este de tip RG SCM, dotata cu echipamentul de foraj si de amestec DH 2400, cu care se pot reali­za coloane cu diametrul de 2.400 mm.

Este important de precizat ca dupa terminarea expozitiei, instalatia pre­zen­­tata urmeaza sa plece in România, unde, prin firma BAUER Construction, va executa, cu aceasta metoda, o lucrare ampla de consolidare a terenului pe traseul autostrazii Sibiu - Sebes, acolo unde au avut loc masive alunecari de teren, care au condus la compromiterea termenului prevazut pentru finalizarea autostrazii pe acel sector.

SB76UFO

Pun si eu niste intrebari, putin cam deplasate dar poate e cineva in masura sa ne raspunda.
Oare de cate astfel de coloane este nevoie pe lotul 3 si cat timp le-ar lua pentru forarea unei singure coloane? Avand in vedere ca lucrarea este ampla, o sa lucreze doar cu un singur utilaj ??? Termina de consolidat terenul anul acesta ?
"Prostia este eternă și invincibilă"

danutzu_1069

Trebuie sa termine toata lucrarea pana pe 15 noiembrie!!!

adiarc

daca Impregilo plateste la timp subcontractori , cred ca exista sanse de reusita
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

adiarc

Adi , ce se mai misca la viaduct ?
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura