News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 36 Guests are viewing this topic.

dorum

asta nu-i o veste rea deloc...tra' sa le facem o vizita! :)
:cheers: :drunk:

Archi

In privinta lotului 3 eu ma gandesc ca vor lucra in partea din sudul Muresului prima data, acolo fiind organizarea de santier. Ar trebui finalizat rapid podul peste Mures astfel incat masinile sa aiva acces facil catre partea din nord. Daca vor lucra constant, vor pierde mult combustibil ocolind prin Ilia. Aici ar fi cazul de 2 org de santier nu pe lotul 4, dar marog acest lucru nu conteaza daca se lucreaza cu spor.

P.S: Lotul 3 Teloxim sau Salini? le incurc mereu

dorum

#15197
Teloxim

4-->3-->2 Deva  --- > Dumbrava

UMB--->Teloxim ---> Salini

alecu26

eu zic ca e timpul pentru o noua intrebare la CNADNR...poate ne lamureste cineva care naiba e solutia finala aleasa. Si cum un desen face o mie de cuvinte...sau macar o schita....ar fi foarte buna.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

florin74

"Alunecare debleu km 77+120 - km 77+300 şi alunecare debleu km 79+460 - km 80+060"
A aparut autorizatia asta de constructie, emisa la sfarsitul lui martie. Oare se refera la lotul Astaldi (Sibiu Orastie)? Ca la romani, facem lucrarea si dupa aceea emitem autorizatia de constructii :)



nenea_hartia

@dorum: de ce te superi? Nu e rău :). Poate dă Dumnezeu și termină măcar în 2015 tot ce mai e de executat pe autostrada aia. Chiar, poate întreabă cineva la CNADNR dacă mai au de gând să termine (și, în caz că da, când anume?) ITS-ul, spațiile de servicii, nodurile lipsă și ce mai e de făcut pe Arad-Timișoara, Bypass Constanța, București-Ploiești sau Câmpia Turzii-Gilău.

jalemare

#15203
http://www.youtube.com/v/RSX7aI7coXA

deci se poate si asa, a inceput sa invete:
1.Sibiu-Pitesti prioritate zero in cadrul master planului general de transport
2.Sibiu-Pitesti va fi finalizata integral pana in 2019 (tronsoanele din capete, Sibiu-Boita si Pitesti-Curtea de Arges+drum de legatura Rm.Valcea, pana in 2017)
3.prioritatile europene NU pot fi modificate.

hai ca e pe drumul cel bun  :D

shamanu

#15204
^
Nu stiu... dar nu pot sa cred un cuvant din ce zice Sova... pur si simplu cand ii vad fata is setat ca asta minte

AFC

#15205
^
Eu cred ca pur si simplu nu le iese pasenta cu Comarnic - Brasov si s-au intors la ceea ce e normal si anume finalizarea A1. De buna seama ca au stiut intotdeauna ca prioritatile europene nu pot fi modificate dar in stilul notoriu al clasei noastre politice au cautat motive sa intarzie pentru a prioritiza propriul proiect.
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

dorum

@nenea - nu ma suparasem.. .doar m-am luat cu mainile de cap ca dupa 3 (!!) ani s-au gandit sa faca treaba asta :)

dr4qul4

sau poate incearca sa puna presiune pe UE sa nu ne taie fondurile pe care au fost incapabili sa le consume.

dupa cum ati vazut in poza lui cutter nu exista sibiu-pitesti (decat capetele), dar cum devine clar ca vor mai ramane fonduri din alocarea curenta, probabil se fac ca nu vor sa faca bucata din defileu, dar daca UE insista ce sa-i faci..... ,  sa dea si bani.

nu m-ar mira ca acum sa se negocieze pe asa-zisa fazare. Parca vad ca UE nu va plati doar pt km finalizati cu asfalt, dar va deconta si la finalizarea proiectarii sau de ce nu, va accepta sa deconteze fiecare lucrare de arta in parte....
Bineinteles, conditia va fi, ca in caz ca nu se termina pana in 2020 intregul tronson, UE va aplica alte corectii.

la vorbe suntem cei mai tari, asa ca nu m-ar mira sa obtinem o pasuire, dar m-as mira sa absorbim macar 90% din fondurile pentru 2014-2020 pana in 2020. Adica sa construim autostrazile de pe hartie.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

Ionut

Pecica-Arad? Nimic? A mai urmarit cineva pe SEAP?

florin74

Il saboteaza SEAP pe Sova de nu ii publica licitatia... :). Nimic nou sub soare.