News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

5 Members and 26 Guests are viewing this topic.

adiarc

ashbird...Miercurea Sb-Apoldu de Jos-nod..
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

stangabriel

Am observat ca pentru DN68A ce traverseaza culoarul nu s-a facut nici o sapatura sa mai intrepte din sepentine sau denivelari,da senzatia ca acele dealuri cu pante abrupte ar fi munti in toata regula. Impresia mea.

dr4qul4

ei de fapt sunt munti doar ca sunt foarte josi iar traseul trece exact printre Poiana Rusca si Apuseni.

Diferenta intre ei si dealuri este ca sunt alcatuiti din sisturi cristaline, asa ca nu ar trebui sa vedem alunecari.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

alin_simeriaveche

Lotul 3 cred ca va fi spectaculos, dupa cum imi dau seama. In sensul ca traseul traversează munții. Bine ar fi sa nu am dreptate, dar imi creaza emoții Teloxim. Nu stiu sa aibe experienta in constructia de autostrazi, si a intrat intr-un astfel de proiect. Macar UMB, stim de ce este in stare si se vede dar Teloxim....nem tudom

Earthchild

Quote from: dr4qul4 on March 31, 2014, 10:38:07 PM
ei de fapt sunt munti doar ca sunt foarte josi iar traseul trece exact printre Poiana Rusca si Apuseni.

Cool. Asadar, autostrada va desparti Carpatii Occidentali de Carpatii Meridionali...

filippasteur

Quote from: Earthchild on March 31, 2014, 10:56:30 PM
Quote from: dr4qul4 on March 31, 2014, 10:38:07 PM
ei de fapt sunt munti doar ca sunt foarte josi iar traseul trece exact printre Poiana Rusca si Apuseni.

Cool. Asadar, autostrada va desparti Carpatii Occidentali de Carpatii Meridionali...

Nu chiar; limita intre Meridionali si Occidentali este cam pe unde trece DN Hateg-Caransebes.

mariansb

Eu din ce stiu valea Muresului delimiteaza Apusenii de Meridionali, iar Muntii Poiana  Rusca fac parte din al doilea grup. Traseul autostrazii trece practic prin zona de la baza  acestui masiv.
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

montaniardul

#14452
Loturile 2 si 3 ale autostrazii Lugoj - Deva despart Dealurile de Vest (Dealurile Lipovei) de Carpatii Occidentali (Muntii Poiana Ruscai), pe acea portiune.
@mariansb: Lotul 4 (Deva - Lugoj) desparte Poaiana Ruscai de Muntii Metaliferi (ambii munti fac parte din Carpatii Occidentali), iar loturile 1 si 2 Deva - Orastie pe valea Muresului care desparte in acea zona Carpatii Occidentali de Carpatii Meridionali (Muntii Metaliferi de Muntii Sureanu). Culoarul Orastie - Deva si Depresiunea Hateg apartin cand de-o parte cand de alta, depinde de autori.

dr4qul4

Meridionalii: Bucegi, Fagaras, Parang, Retezat
Occidentalii: Apuseni, Poiana Russca, M-ti Banatului.

Deva se afla exact intre Apuseni-Poiana Rusca si Parang (sureanu). Dar de acolo traverseaza Muntii Poiana Rusca (la limita cu Apusenii) si Dealurile Lipovei.

Dintre cele 3 loturi probabil cel mai greu este lotul 2 deoarece pot aparea alunecari de teren, dar nu de dimensiunea celor de la aciliu.

Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

Stefan Tudor

Facem un thread de Geografia Romaniei?  :p

Ionut

Putina geografie nu strica. :lol:

Apropo de impartiri si divizari, s-au rezolvat problemele cu ursii? Ma refer la acele ecoducte (viaducte/pasaje pentru fauna). Am tot vorbit insa nu a iesit niciun constructor (sau vreo sursa) cu informatii despre localizarea lor precisa, poate chiar design... Ar fi foarte interesant sa stim cum vor arata. Ar cam trebui sa fi terminat proiectarea pe toate loturile. Bine, poate n-au terminat tot-tot, insa macar localizarea acestor ecoducte se stie. Are cineva detalii din interior?

@bogdymol: treci intrebarea pentru CNADNR? Unde vor fi localizate ecoductele si daca se stiu detalii despre design/alte elemente de proiectare.

marcelbanu

#14456
Stați să vedeți că și la Brănișca trebuie făcut un pasaj de acest tip...
Cînd fotografiam pe deal, cumătra vulpe tocmai se-ntorcea de la sat
dar avea desaga goală...
Vă dați seama, cu A1 în zonă, pe unde va mai merge cumătra la piață... ?
:lol:  :lol:  :lol:


Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

FRS

Ecoductele vor fi undeva in zona nodului rutier Dobra (DN 68A), destul de apropiate intre ele.
Va spun sincer ca nu sunt cerute degeaba. Cand am lucrat in zona, era plin de caprioare, fazani, si multe alte animale.

Pelbartus

Eu am lovit un mistret intre Dobra si Lapusnic.  :lol: Chiar e nevoie de ele in zona aceasta de deal.

Ionut

^ Marcel, iti dam spor de periculozitate. Foarte tare poza ta! :)

Toti suntem de acord ca trebuie aceste ecoducte. Eu chiar sunt curios cum vor arata. Oricum, nu vor fi ieftine, vor fi mini-tuneluri practic. Sper sa nu se caliceasca si sa le faca la fel de late ca un pasaj pe drum agricol... 1x1... ar trebui sa fie destul de late.