News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

8 Members and 29 Guests are viewing this topic.

tom_sawyer

Calendarul pe PiSi 2 a fost așa:

20.10.2021: depunere ofertă MAPA
30.12.2021: finalizare evaluare
07.02.2022: contract semnat

NGC

^^^^

Precalificarea functioneaza altfel. In cazul de fata, in faza de evaluare a ofertelor sunt alti factori de evaluare. Daca sunteti curiosi, ii gasiti aici.

rocklee

  :)scoatem ....aparatul foto si drona de la naftalina si asteptam sa intre otomani in teren si in tunel.... voi fi cu ochii pe ei... :o :lol:

dorum

otomanii n-or fi asa deschisi la "monitorizare":)

rocklee


danutzu_1069

Ce am spus la PiSi2, o spun si la tunelurile Lg Dv... Nu uitati ca turcii "joaca" in deplasare... Flota auto si utilaje din Turcia nu o sa vina toata in Romania.... Eu urmaresc cateva lucrări de infrastructura din Turcia... Da, acolo sunt tari....dar in deplasare... si mai ales in birocratia din Ro.... sunt oarecum rezervat...
Doua contracte in Ro... cred ca este prea mult...

dorum

Parerea mea e ca nu camioane si utilaje gen UMB au nevoie, ci mai multe randuri de echipe si utilaje specializate pe tuneluri - pe care de vrute/de nevrute trebuie sa le aduca.

danutzu_1069

Tunelurile sunt tuneluri, utilajele sunt clare... dar mai au si restul de traseu... terasamente, viaducte, poduri...

alexV

Mana cereasca pentru CNAIR. Semneaza repede cu MAPA+Cengiz ca nu are cine contesta. Si se incadreaza in termenul prevazut de PNRR pt finantare. Cand primul turc va ajunge la fata locului, Serbanescu va declara ca tunelurile sunt in stadiu avansat de finalizare.

GAC

Intrebarea este in ce stadiu se afla cadastrul / exproprierile / descarcarea arheologica / relocare utilitati / avize defrisare si alte asemenea formalitati pentru ca turcii sa se poata si apuca de treaba atunci cand termina proiectarea? Stie cineva?
Daca se vor apuca din ambele capete cu ambele galerii (cu 4 echipaje in total) pot strapunge tunelele in 18 luni (13.7 m pe saptamana pentru fiecare echipaj) de la inceperea constructiei, la fix ca sa-si mute catrafusele pe PiSi2.
Sper ca materialul excavat din tunele sa fie bun la terasamente, ca sa nu aiba pretext sa zica ca e scump transportul / balastul.

dr4qul4

pai crezi ca aici nu  au perioada pt proiectare?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

vladb

Eu sunt curios cat au bugetat pentru proiectare si cat costa proiectul Salini. S-ar putea sa nu se streseze tare mult :) Ar fi exact o treaba de tip "cu MAPA".

dr4qul4

nu prea merge asa. Pentru a incasa banii pentru proiectare, trebuie sa aduca dovada parcurgerii unor etape.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

vladb

^Bineinteles ca a fost o gluma. Dar, mergand pe aceeasi idee: Ce, nu pot schimba cartusul din AutoCad?

Fulgerica

Mai in gluma, mai in serios lucrurile arata asa pe PiSi2 & tunelul de langa Deva:
1- Ori colegii din Turcia fac misto de ei si i-au facut sa vina cu Mapa pe ambele sectoare
2- Ori ne va bloca traficul cu basculante (vezi in videoul anterior realizat pe aeroportul din Istanbul)