News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

10 Members and 74 Guests are viewing this topic.

TibiV

Sa iti dea Dumnezeu sanatate, Adisan....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

RaduG

Radu Ignat: Autostrada A1 Sibiu Pitești lot1 - filmare de la Boita la Sibiu - lot filmat complet 04.12.2021


Cozak

Multumim pentru filmare, frumoasa, cu soarele din spate se vede mult mai bine! :cheers:

LRadu

#56238
Dupa ce am vazut videoul de mai sus eram curios de progres si am cautat o filmare de anul trecut al lotului, am gasit una din aproximativ aceeasi perioada din 2020 a lui @adrian sibiu.

Progresul e semnificativ. Anul trecut erau doar cativa stalpi si putina decoperatare, acum aproape ce incepe sa arate a autostrada. Ma face sa fiu optimist ca, cine stie poate pe vremea aceasta la anul ne vom uita la clipuri cu deschiderea lotului.

Quote from: adrian sibiu on November 28, 2020, 07:58:12 PM
(..) să filmez tot lotul 1 (...)


Dragos_R

Faina ideea LRadu, felicitari ! Cand te uiti zi de zi la filmarile cu lucrarile in derulare, parca pierzi jaloanele cu evolutia pe termen mediu. Consistent avansul PORR pentru un an, asteptarile se confirma, este de bun augur ca au luat ei acest lot  :gj: !
Si, asa cum spunea cineva cu cateva pagini mai in urma, poate cea mai buna veste pe 2021 este confirmarea PORR pentru PiSi4. Abia asteptam imagini cu executia de la primul tunel rutier adevarat  :insomnia: !

Feri

^^ Intr-adevar este foarte bine cu PORR pe PiSi4! In plus ar trebui sa aflam relativ repede daca oferta castigatoare e OK si sa se semneaza cu turcii pe PiSi2. 

Dragos_R

#56241
Cozak are perfecta dreptate, superba filmarea lui Radu Ignat, cu soarele din (stanga)spate !
La cum se misca PORR, cred ca relativ rapid portiunea pana la raul Sadu/viaduct Talmaciu va ajunge in stadiu (cvasi)final. Oare atunci actuala locatie a organizarii de santier nu va fi cam departe de zona activa ( Talmaciu, Talmacel, Boita) ? Nu le-ar fi mai bine daca s-ar reloca undeva in zona spatiilor de servicii de la km 8+150, de exemplu  :hm: ?

adrian sibiu

Salutare tuturor  !
Filmare proaspătă a Viaductului Talmaciu km10 !
Enjoy !


Teo

Cel mai frumos viaduct din Romania!

adrian sibiu

#56244
Bună dimineața!
Ieri s-a turnat segmentul 8 la P5-A calea de rulare Pitești  !
Enjoy !


RazesIesean

Multumim pentru filmare.
Acu o intrebare pentru cei cu mai multe cunostinte in constructii civile. Cum se va face legatura intre cele 2 tronsoane, se va muta caruciorul pe P5 si P4 si v-or uni?
Astept cu nerabdare acea parte sa fie filmata.

~~~~~~
Ramasag de 500 lei in contul API ca nu se va scoate la licitatie pe A8 nimic, in 2024, in afara de capatul vestic care va fi semnat in Q3 2024.
~~~~~~

cfdp

#56246
Cum se zice sa ne dam cu parerea. In functie de modul de recuperare al grinzilor ce sustin in interiorul casetei placa superioara (nu stiu ce gabarit au ) se poate folosi utilajul si pentru ultimul tronson cofagul interior facandu- se clasic -ca pe zonele de capat cu schele si grinzi doka recuperabile prin capete sau folosind numai tiantii si un sistem de grinzi mai usoare care se pot recupere prin capat. Dar vom vedea.

TibiV

De ce sa mute caruciorul daca deja este acolo?...

In alta ordine de idei, s-a discutat despre "segmentul 12", care ar fi in plus la P3 si P5.
Eu cred ca segmentul 12 nu este "suplimentar", si este de fapt piesa de legatura...

Cam asa ceva:


Logic ar fi ca segmentul de legatura sa fie turnat cu ultimul carucior care soseste la imbinare.

(Scuze pentru micile erori de grafica, nu prea le am pe astea cu desenatul in Paint...)

PS

adrian sibiu,
mi se pare ca este segmentul 9...
Am numarat cu atentie la 03.52, si imi tot ies 8 segmente deja turnate...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

RaduC


TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)