News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 18 Guests are viewing this topic.

RaduG

#53145
Și eu am fost weekend-ul acesta la Cutea de Argeș/Tigveni, am următoarele poze de pe viitorul șantier, cu explicații:

Supratraversarea DN 73C din lângă fosta groapă de gunoi, poză în urcare dinspre C.De Argeș spre Tigveni:




Panoramă de pe dealul Momaia a zonei pe sub care va trece tunelul. Cu X am marcat locul pozei, punctat FOV - field of view, acesta fiind un loc foarte bun pentru lansat drone, cu vizibilitate și spre C. de Argeș și spre Tigveni.






Pe traseul autostrăzii, panoramă la sud de satul Blaju, cu x am marcat locul pozei, pe poză cu cercuri cam pe unde ar trebui să iasă cele două tuneluri:




Supratraversare DJ239, vedere spre Tigveni, cu X locul pozei, punctat field of view (FOV):




Giratoriul de descărcare al nodului Tigveni pe DN678A, poza este făcută dinspre nord spre sud, fix invers față de hartă:




Bonus: urme de mistreți pe dealul Momaia. Nici urmă de urși.







NGC

"PROIECTARE SI EXECUTIE "Autostrada Sibiu – Pitesti, Sectiunea 3: Cornetu – Tigveni"

O informatie pe fuga. Din ce am auzit, ASTALDI a contestat documentatia de atribuire. O sa revin.

horatiu.cosma

O fi trăgând de timp ca să mai câștige câteva săptămâni pentru depunerea ofertei?

alecu26

Sau e legată de situația financiară.
Acum cine va depune oferta? Astaldi cel vechi...sau cei preluați de Salini?
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

florin74

În toamna asta se finalizează tranzacția. Majorarea de capital la Astaldi prin care Webuild (Salini) devine majoritar. Restul etapelor s-au finalizat. Eu cred ca asta e motivul... Neoficial. Adică e o chestiune de o luna maxim doua.

NGC

"PROIECTARE SI EXECUTIE "Autostrada Sibiu – Pitesti, Sectiunea 3: Cornetu – Tigveni"

Referitor la contestatia ASTALDI la documentatia de atribuire despre care am vorbit mai sus, acum ca a devenit si publica si o puteti vedea si voi, o puteti descarca timp de 7 zile de aici.

Aveti 80 de pagini de citit. :p

pentium10

#53151
un fragment







Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

horatiu.cosma

#53152
Da, HG 1/2018 (Condițiile generale FIDIC Roșu și Galben) sunt prioritare condițiilor speciale prevăzute de cnair în cerințele beneficiarului. Tot incearca cnair în ultimii ani să facă matrapazlâcuri și să "nuanțeze" condițiile generale prin condițiile speciale în favoarea sa și în defavoarea Antreprenorilor (ca să mai balanseze artificial dezavantajul major cauzat de SF-urile praf și pulbere pe baza cărora Antreprenorii fac claim-uri gârlă), însă nu prea le iese.

Gioluk

Ce se mai aude despre desemnarea castigatorului pe lotul PiSi4? Chiar nu sunt doriti chinezii?


TS30

QuoteAutostrada A3 - Lot Sibiu - Boița - 05.10.2020
Stadiul fizic al șantierului pentru construcția lotului Sibiu - Boița, Parte a autostrăzii Sibiu - Pitești, a ajuns la peste 25%, în avans față de programul asumat de constructor.
Se lucrează pe toate tronsoanele atât la terasamente și umpluturi cât și la structuri. Cele mai multe utilaje sunt concentrate în zona văii Tălmaciului unde se sapă două debleuri mari și se ridică cel mai mare viaduct de pe acest lot.
Detalii găsiți în filmul alăturat.

https://www.facebook.com/drdpbv/videos/333111927757820

zuma80

A ajuns A3 la Sibiu, e de bine!!!
Pentru A6!

TS30

Au inceput sa ridice grinzile la Km6


ddfab

^ Super organizarea! Nici nu au terminat bine pilele si hopa si grinzile! Pacat ca nu lasa cel putin o iarna acele structuri sa rugineasca bine... :)

Dragos_R

Chestia cu A3 din partea DRDP Brasov e monumentala, pur si simplu e dincolo de cuvinte, nici n-ai ce sa comentezi. Iti lasa un gust amar. Nu ma asteptam de la brasoveni ...  :hm:

fay

Va salut!
Am cateva intrebari la care as vrea sa stiu parerea voastra.

1. Avand in vedere faptul ca tronsoanele 2 si 3 PiSi sunt contracte foarte mari ($$$) cu siguranta vom avea contestatii peste contestatii odata ce vor fi desemnati castigatorii. Realistic vorbind, credeti ca vom putea avea cele 2 contracte semnate pana la jumatatea lui 2021?
2. Se mai aude ceva vizavi de inceperea lucrarilor pe PISi5 inca de anul acesta?

Va Multumesc  :D