Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 36 Guests are viewing this topic.

mariansb

ieri dimineta la 8.30 la pasajul de la Sibot, vedere spre Orastie

[/URL]

[/img]
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

radutm

Azi la pranz la nodul Ortisoara, deschis din ambele directii.
Finisajele la pasajul peste autostrada au fost terminate:


Inca se mai lucreaza la C.I.C.:




Au aparut niste peticeli cam dubioase:






cont inchis

mariansb

Poze facute ieri , orele 8.15-8.30, intre Soimos si Orastie, in conditii de ceata, specifice Vaii Muresului pentru aceasta perioada

[/URL]


















[/img]
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

radutm

Drumul judetean care face legatura intre Ortisoara si nodul de autostrada, este in lucru, insa desi acum arata destul de rau, nu s-a facut doar o carpeala sau o asfaltare de fatada, ci o consolidare radicala:



Inspre Arad, soare de toamna, drum intins si politia la panda! Se vede cu zoom masina politiei, amplasata stil kamikaze. Nu e in regula.

Nu am oprit la parcarea de pe dreapta, dar am observat ca erau trase pe dreapta cateva TIR-uri si luate la control. Parcarea este deschida. Cam atat!
cont inchis

bogdymol

Nu stiu cine se ocupa de semnalizarea rutiera in zona nodurilor autostrazilor, dar uitati-va la semnul urmator din apropierea autostrazii Arad-Timisoara (in zona nodului Ortisoara):

Quote from: radutm on October 08, 2013, 09:20:08 PM

Eu vreau sa merg spre Arad. Incotro o iau? Cunoscatorii si localnicii stiu ca trebuie sa mearga tot inainte, sa treaca de pasajul peste autostrada, dupa care va fi intersectia spre Arad, dar cei care ajung prima data pe acolo ce fac?

In alta ordine de idei: imi place ca reabilitarea DJ-ului Ortisoara - (nod A1) - Seceani este una facuta cum trebuie si nu doar o cârpeală cu un nou covor asfaltic cum se face de multe ori pe la noi.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Pellady

Harta exproprieri Soimus - Gurasada. Ce sa-i faci cand omul nu are de lucru isi face. :)

Uploaded with ImageShack.us


sebba

Quote from: radutm on October 08, 2013, 09:11:51 PM
Au aparut niste peticeli cam dubioase:

nu cred ca peticirea autostrazii este dubioasa
am vazut asemenea operatiuni si pe A-urile de afara
in Slovenia, de exemplu, era o echipa compusa din vreo 4-5 indivizi, cu 2 masini dupa ei, ce mergeau cam in sir indian pe una din benzi
primul facea marcarea defectiunilor, al doilea avea un furtun de aer sub presiune cu care curata de praf/mizerie fisurile aparute si urmatorii se ocupau de reparatia acestora
totul presemnalizat frumos, din timp, jaloane si tot tacamul

partea proasta la noi e ca nu se face aceasta operatiune preventiva ci se asteapta aparitia gropilor si astuparea (peticirea) lor
Sailing away! S/Y Haimana

alecu26

#10762
Quote from: radutm on October 08, 2013, 09:11:51 PM
Au aparut niste peticeli cam dubioase:

nu cred ca e asta. acolo s-au scos carote pentru teste.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

udar

am vazut si eu astazi acele pecete care sunt ici colo haotice si nu sunt ceva care au fost dupa anumite probe, ele sunt in zona unde a fost returnat asfaltul cel mai zgrunturos.....................

Ionut

Multumim de poze, baieti!
@Pellady: chiar ca n-ai avut ce sa faci, insa harta e foarte utila pentru cei din zona si pentru a afla exact aliniamentul autostrazii. :)

erw78ar

#10765
^^ din pacate nu sint peticeli  sint infiltratii de apa serioase acolo problema asta am smnalat si pe forum vara trecuta.

ciprebbe

Pe harta cu ridicarile Topo se vede exact unde e nodul de dupa Ilia de pe DN7.
Parca asta e deja pe lotul 3 iar tornsonul UMB(lot4) se termina cu cativa km inainte de nod?
Stie cineva ce distanta e acolo? (intre capat lot UMB si nod DN7 )
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

hadrian

#10767
Tot urmaresc forumul si nu prea inteleg un lucru.
Ma intereseaza sa fac celebrul Bucuresti-Nadlac prin NOV sau cel tarziu la 1 dec.As vrea mai devreme de 1 dec sa nu ma prinda vreo ninsoare ,ceva.Insa nu stiu daca e vreo sansa realistica de a se mai da drumul la vreun tronson in perioada 15-30nov pe Sibiu-Orastie.Voi ce stiti?
Mi-e tare frica ca voi sta prin sebes vreo 1-2 ore bara la bara(fac un drum de 1500km) si nu vreau sa imi rod unghiile pe acolo.Am mai facut drumul asta insa in sebes ajunsesm dupa ora 23 cand era liber.Acum as ajunge pe la 19-20.Nu mai zic de traficul pe Valea Oltului.
Mai departe...cum ar fi mai bine(timp,carburant,comfort,in orice oridine doriti)?Prefer autostrada in detrimentul km in plus(nu exagerat bineinteles).DN6+A1+Bypass arad sau direct via DN7.
Varianta pe Craiova-Drobeta nu am facut-o(o fac la intoarcere partial) ,insa pare promitatoare pe hartie in ciuda celor 45 km in plus.
Un sfat prietenesc ???  :(

Ionut

Sfatul meu ar fi sa amani cat poti de mult pentru a prinde cat mai multe segmente din A1 deschise. Sunt sanse sa dea drumul chiar si luna asta (la Sanovita-Dumbrava, de exemplu). In noiembrie sigur se pot deschide cateva segmente. Vom vedea si filmarea lui Eurocopter in curand, rabdare! Insa chiar daca se pot deschide inainte, s-ar putea sa vedem abia de 1 decembrie ceva ca sa fie media coverage super bun. Stiti voi la ce ma refer.

Deci, sugestia mea: fa-ti drum pe 3-4 decembrie daca poti.

alin_simeriaveche

Băieți, deci mâine,  oare aflam soarta altor loturi ce îi așteaptă pe constructori? :D