Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 17 Guests are viewing this topic.

boer_escu

Da, mi-e si mie teama ca s-ar putea ca nodul Sibiu vest sa fie motivul pentru care va intarzia deschiderea pe lotul IV, acum ca dealul de la Sacel este in mare parte rezolvat. Oricum, si in situatia actuala, 1 decembrie inca mi se pare fezabil.

Archi

Nu cred ca moare nimeni daca cateva luni se deschide lotul IV fara nodul Sibiu Vest. Nu contest necesitatea nodului, dar cred ca daca dureaza cu nodul mai mult decat cu autostrada nu se merita sa se tina inchisa autostrada, pentru a se termina nodul.

iuli

Memoria îmi joacă feste...  :-[ Lotul IV ţine până la Sălişte?
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

boer_escu

Quote from: iuli on October 03, 2013, 04:45:06 PM
Memoria îmi joacă feste...  :-[ Lotul IV ţine până la Sălişte?

Da, exact :)

Tavi


Archi

Quote from: iuli on October 03, 2013, 04:45:06 PM
Memoria îmi joacă feste...  :-[ Lotul IV ţine până la Sălişte?

Nu esti singurul. Eu mereu confund STRACO cu STRABAG. :lol:

mishu77

Quote from: Archi on October 03, 2013, 04:28:01 PM
Nu cred ca moare nimeni daca cateva luni se deschide lotul IV fara nodul Sibiu Vest. Nu contest necesitatea nodului, dar cred ca daca dureaza cu nodul mai mult decat cu autostrada nu se merita sa se tina inchisa autostrada, pentru a se termina nodul.

Sigur ca fara nodul Sibiu Vest autostrada nu o sa fie deschisa. Cum propui tu de exemplu sa se circule pe relatia Sibiu - Sura Mica si mai departe???

doryan93

Un mic review cu stadiu lucrarilor pe A1 Orastie-Sibiu:  (Lot 1) Orăștie – Vințu de Jos km 0+000 – 24+110 – 87,31%,  (Lot2) Vințu de Jos – Cut/Cunța km 24+110 – 43+855 – 80,00%, iar pe Centura Sebesului stadiul este de 80%.
http://incomemagazine.ro/articole/o-noua-amanare-pentru-inaugurarea-primelor-tronsoane-ale-autostrazii-ora-tie-sibiu

Archi

Quote from: mishu77 on October 03, 2013, 10:22:31 PM

Sigur ca fara nodul Sibiu Vest autostrada nu o sa fie deschisa. Cum propui tu de exemplu sa se circule pe relatia Sibiu - Sura Mica si mai departe???

Upps! :-[ Spre rusinea mea am uitat acest mic detaliu atat de important.

Tavi

Eeee.. Se poate deschide traficul si pastra rondul cu restrictiile de viteza de rigoare si cu cedeaza pe directia perpendicular pe autostrada. Macar sa se deschida...... Da' mai bine nu!

anacronox

neferu strikes again - fatality :))))
http://www.zf.ro/zf-24/autostrazile-la-raport-lucrarile-inainteaza-cu-doar-2-pe-luna-fata-de-5-la-inceputul-verii-11450192

La polul opus, lucrările pe cea de-a treia secţiune a autostrăzii Orăştie-Sibiu, cu o lungime de 22 de kilometri, nu numai că nu au înaintat în luna august, chiar au regresat, în contextul în care constructorul, firma italienească Impregilo, a demolat lucrările din anumite zone unde există alunecări de teren.

alin_simeriaveche

Sincer, poate nu am fost pe fază, ce au demolat Impregilio, inafar ca au taiat dealul acela și după viaduct, au demolat ceva?

vancouver

mi-a placut asta cu neferu fataly strikes again. Mai altfel: NEFERU = FATAL ERROR. ABORTING PROCESS NOW. REBOOT NEEDED.
Feroviar: inadmisibil că ramâne 1 fir pe unele porțiuni după reabilitare pe Craiova-Caransebeș și Cluj-Oradea. Da pentru extinderea programului Quick Wins. Limitare instalare ETCS doar pe coridorul IV, pana cand va deveni pe deplin functional si isi dovedeste eficienta. Autostrazi: DA pentru 4 treceri montane: A1, A3, A6 si A8. NU deocamdata pentru A13 montan si A Nordului partea montana.

Tavi


tonică

so, rog pe cei care umbla santierele sa punem de-o lista cu ce a mai ramas de trebaluit prin casa cat sa ne prinda ziua nationala cu toate-n ordine... ;)

pe lotul strabag ce mai e de facut? Mai e cladirea aceea lasata 'pe o stanca', zona tartaria dar dupa cum se vedea din imagini se poate da drumul traficului si cu galma aceea. Apoi parca ceva cabluri care trebuie relocate dar nu cunosc locul cu exactitate, pasajul de la cugir si finisarea nodului sebes.

pe lotul straco ce mai e de facut?  in afara de legatura cu lotul strabag, pasaj peste cf cu problema transelectrica care pare-se ca a fost rezolvata si intra in linie dreapta, continuitate pe sub pasajul de la lancram si bretelele catre sebes...

astaldi mai are nodul sibiu vest unde pe partea dinspre şura mică nici nu e retrocedat, dealul mare de dupa cristian pana in viaducte unde s-a ajuns la nivelul autostrazii si-i cam gata probabil in 2,3 saptamani cat sa inceapa cu lucrul efectiv la sosea, asfaltarea viaductelor, finisarea si asfaltarea in tunel....nu stiu nodul de la saliste...

Mai completati voi...