Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

14 Members and 36 Guests are viewing this topic.

simotm

si daca ar fi gata inainte,  tot de 1 decembrie  s-ar inaugura ...ca doar trebuie sa primim un "cadou" de ziua nationala ; iubitii nostri conducatori probabil se gandesc sa nu consume banii de combustibil...daca tot vin la ALBA sa se "uneasca" cu tara sa mai inaugureze ceva in zona ; in concluzie , de ce s-ar grabi constructorul ?

cutter

#10516
Strabag: stadiu fizic la 1 septembrie - 81%, plăți - 42%! Probabil că este un motiv perfect întemeiat pentru constructor de a cere prelungirea termenelor de execuție atîta timp cît CNADNR are datorii imense la ei. (Sursa: zf.ro)

Motivul ar putea fi că potrivit ultimei raportări AM POS-T pentru autostrada Orăștie-Sibiu din contribuția totală UE de 2179 milioane lei s-au rambursat pînă acum doar 592 milioane lei, adică 27%! (Sursa: www.ampost.ro)

hitsasu

OK, deci UE este de vină! Pot înţelege asta! Dar de ce premierul, ministrul transporturilor, şeful CNADR sau secretarele lor nu depun memorii, plângeri, reclamaţii la Comisia Europeană pentru întârzierea rambursărilor? Ce altă treabă au?

Pellady

Apropo de indicator cu directia Hunedoara, buna initiativa si sa speram cu efect.


cutter

Am primit astăzi și o clarificare de la AM POS-T în care se menționează că au fost trimise cereri de rambursare la Autoritatea de Certificare și Plată în valoare de:
- 631 milioane lei pentru anul 2012
- 1377 milioane lei pentru anul 2013

Nu se înțelege prea bine, dar formularea pare să sugereze că aceste sume sunt pentru cererile în curs de aprobare (ci nu sume totale pe anii respectivi). Dacă-i așa, ar fi vorba de 2 miliarde de lei care sunt în prezent în curs de aprobare.

De asemenea, s-au angajat să facă raportări săptămînale pe www.ampost.ro în secțiunea "Proiect POST".

phb2

#10520
Quote from: cutter on September 24, 2013, 12:10:13 AM
Strabag: stadiu fizic la 1 septembrie - 81%, plăți - 42%! Probabil că este un motiv perfect întemeiat pentru constructor de a cere prelungirea termenelor de execuție atîta timp cît CNADNR are datorii imense la ei. (Sursa: zf.ro)

Voila qui expliquerait en effet bien des choses ; pour résumer,
- UE ne paie pas l'état roumain,
- le client ( Etat roumain ) ne paie pas ses fournisseurs ! ( Strabag und Co )

En ce qui concerne la moralité de paiements, pour autant que je m'en souvienne, l'UE demande aux services publics de tous les pays membres d'honorer leurs dettes vis-à-vis de leurs fournisseurs dans un délai maximum de 60 jours.
Je ne suis pas qualifié pour savoir si, dans la pratique, en matières de versements des subventions aux ayants droits, UE s'applique à elle même ses propres recommandations. Dans ce que j'ai lu dans ce forum, les délais seraient très longs entre un état d'avancement établi à la fin d'un mois X et le paiement de la contribution financière correspondante ( 85 % ) par UE. A qui la faute ( Bucarest, Bruxelles ? ), je l'ignore.

Quel(s) que soi(en)t le(s) responsable(s), les 1ers à en souffrir sont les entreprises ( Strabag und Co ), ce, d'autant plus que les montants concernés cumulés représentent des sommes considérables. Difficile, dans ces conditions de leur jeter la pierre.

doryan93

 Lucrările la autostrada Orăștie – Sibiu avansează în zona Șibot, unde se desfășoară cea mai amplă construcție de pe întreg tronsonul Orăștie – Sebeș.
http://www.ziarulunirea.ro/foto-autostrada-orastie-sibiu-stadiul-lucrarilor-din-zona-sibot-duminica-23-septembrie-216880.html


Sargon1806

#10523
Pun si eu pozele din articol aici.











Sursa originala
Sursa articol

Sargon1806

#10524

Sargon1806

#10525

patratel_ro

Super pozele,
mie imi place si cum e scris articolul in capital "cel mai lung pod rutier peste un curs de apă"
poate daca analizau si lacurile gaseau un pod mai lung facut de Bechtel pe A3 pentru pescari  :lol:

teocharis

extrem de slab circulata aceasta autostrada.

SILVIUFG

Si totusi pozele din Simeria spun ca DN7 pe acolo e pustiu. Atunci unde e traficul? Devine aerian sau subteran? Probabil depinde si de zi sau momentul din zi in care au fost facute pozele. Si cele de pe DN si cele de pe autostrada. Sebesul eu l-am traversat si in 90 de min dar si in 10.

teocharis

se circula in continuare pe DN, aceste "cioturi" de autostrada sunt extrem de greu de accesat