News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 18 Guests are viewing this topic.

elphax

gruiarew presupun ca ai mers cu limita legala daca ai facut 16 minute

eu am facut vreo 8
:)

voicul

#50806
Si avem 150 de m de rosu si in nod la Holdea pe DN68A spre Deva.

Si se lasa traficul desi e destul de tarziu.
Nu intelg de ce e blocaj la CF Marginea - de acolo a inceput totul.

L.E
@cristi5 sa faci un video. E blocaj cam din parcari pe LD3. Unde e A1 in poza de Waze, de acolo incepe, adica: 8 min
2.2 km.







Mi se pare interesant ce alternativa da Waze-ul. Nu stiu daca s-a discutat de ea pana acum.





Powered by API/PUM imgur uploader

gruiarew

@elphax 80 - 90 și 70 pe poduri. Respect regulile când se poate și nu încurc aiurea.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

voicul


alesd

Stie cineva ce zice raportul final de expertiza pentru lucrarile de arta? Cnair a invocat acest raport, dar pe forum am vazut doar raportul preliminar. Sunt diferente (mari) intre rapoarte?

gruiarew

#50810
@Voicul nici o șansă, DJ-ul e cocoțat peste și atât. O mizerie d-aia de S strâmt ca naiba. SIngurul loc pe unde ai putea urca e în capăt, din DC100.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

gruiarew

#50811
Nu recomand alternativa respectivă, mai ales dacă e spre Timișoara. Nu poti ieși de pe comunal, trebuie să faci stânga, e puțin la deal, se circula tare și-s opriți toți acolo ca la balamuc. Au deschis ceva chioșcuri unde vând mici și mizerii bio, cumparate de la Profi sau Penny.

Aia prin Pietroasa e de-a dreptul idioată. N-ai drum practicabil între Crivina de Sus și Lăpugiu de Sus. Adică e drum de mers la holdă cu tractorul. Am fost pe acolo deja și am vorbit cu localnicii. SUnt din zonă, am căutat toate variantele posibile de a "șunta" DN68A.

Ăla e un drum ce ar merita reparat.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

cristi5

#50812
Am rosu pe filmarile Waze si gmaps (mai putin coada de cateva sute de m la Holdea care lipseste pe Gmaps). Ghiciti unde incepe ambuteiajul (corespondentul Ohaba pe directia vest)

Pun video waze si gmaps mai incolo. Pacat ca la youtube nu se poate re-incarca un video si va trebui sa tot incarc pt zilele urmatoare.

Waze raporteaza si politie intre ecoduct si descarcare.

voicul

Eu am inteles ca e cea mai buna trecere de CF - cea de la Marginea.

De fapt coloana se produce cam asa: momentul in care tu treci cu 30 de km CF si de pe autostrada tot vin masini cu 80 pana la 130 = coada mare.


jaston

Ce i asa de greu sa construiasca doua pasaje peste CF la Grind si la Margina?!

vancouver

valori grosolane de capacitate de trafic (adica maxime posibile):

- autostrada: 3600 veh / ora (max ce poate veni pe autostrada de la Timisoara spre Margina, la valori mai mari apare fenomenul stop and go pe autostrada, ca vara spre Constanta)
- sens giratoriu Margina: 1500 veh / ora
- trecere cale ferata Margina: 500 veh / ora
(valori valabile pt. ca 10% camioane, daca nu sunt camioane deloc atunci +20% capacitate)

Concluzia cred ca e clara.
Feroviar: inadmisibil că ramâne 1 fir pe unele porțiuni după reabilitare pe Craiova-Caransebeș și Cluj-Oradea. Da pentru extinderea programului Quick Wins. Limitare instalare ETCS doar pe coridorul IV, pana cand va deveni pe deplin functional si isi dovedeste eficienta. Autostrazi: DA pentru 4 treceri montane: A1, A3, A6 si A8. NU deocamdata pentru A13 montan si A Nordului partea montana.

voicul

GENIALA prezentarea ta @vancouver +1.

Putin offtopic:
Cine se baga sa picteze urmatoarea poza despre cum arata un an la CNAIR:
Ianuarie - 180 km A
Februarie - 170 km A
Martie - 140 km A
...
August - 80 km A
...
Decembrie deschidere 15 km A reali !

gruiarew

Cine să facă pasaj? Ăia ce nu pot plomba decent un prăpădit de național? Și la Grind de ce? Unde drac să-l facă? Peste A1?
La Margina ce facem cu comunalul?

Eu zic că soluția nu-i pasaj la Margina, trecerea aia e ok. N-ai vrea să circule pe acolo cu 70+ Nu mai milităm pentru scoaterea traficului de tranzit din sate?
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

cristi5

#50818
Trafic de la inceputul anului, Holdea-Margina
Coada incepe in 3 ian la 13:45 la trecerea la nivel Margina si ajunge la Holdea pe la 16 unde tine pana pe la 22. Coada dispare tot la Margina pe la 23.

Giratia Holdea se comporta foarte bine. Coada pe autostrada nu pare sa ajunga vreodata la primul ecoduct.

Waze:


Google traffic:

voicul

Cam acolo incepe blocajul - de la ecoduct.
Cand am masurat coada cu Waze erau 2.3 km. Pana la ecoduct din nod Holdea sunt cam 2 km.

Poti sa salvezi pe zile?
Asta e material care trebuie preluat de presa API sa se vada de ce trebuie LD2.
Adica sa fie o noua demonstratie.