News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 13 Guests are viewing this topic.

JohannDB

Quote from: adrian rosca on December 30, 2019, 05:13:18 PM
Primaria Margina n-ar putea oare sa puna presiune pe CNAIR sa finalizeze relocarea DC100, separat de restul lucrarilor de pe LD2? Momentan se circula in regim de santier, prin noroi si in conditii nesigure.

@"adrian rosca", faci referire la supratraversarea din capul/ieșirea estică a localității Margina, unde DC100 este o ... "pistă de motocros".
   Pozele de mai jos...??















Powered by API/PUM imgur uploader

JohannDB

"DC e relocat acolo pe distanta mare, vreo 700m"  Din ce am văzut eu acolo în Septembrie, nu este relocat mai nimic.... Doar la ieșirea din sat (Margina) are vreo 200m de șantier, până  a pod/pasaj și de acolo o ține tot pe vechiul făgaș.... Și, chiar până la pasaj acele "meandre", unele bănuiesc că sunt tot în "albia veche" a drumului...

JohannDB


JohannDB

    După cum se vede, podul nu are o rampă, relocarea drumului spre Coşteiu nu s-a mai făcut, treseul nou (curba pe stânga după pod) este în paragină şi se merge pe vechiul făgaş: până-ntr-o zi, poate !!



Powered by API/PUM imgur uploader

cristi5

#50779
Scuze, "e relocat" in proiect...

Se vede pe harta ce e facut si ce nu.

bbk

După pod cam 300 de metri e lungimea drumului relocat, apoi merge pe traseul vechi cam 1km . Ghinionul localnicilor e ca relocarea  drumului  după pod e inclus in secțiunea E. În 2015  am urmat săpăturile pt descărcarea arheologică, se potrivesc cu harta de le forum. Am explicat in filmarea de mai sus unde va fi relocat.

GDPR

#50781
@JohannDB, da, la supratraversarea asta m-am referit. Din punctul meu de vedere, ar fi de dorit ca nu doar societatea civila sa puna presiune pe compania antiinfrastructura ca sa-si faca treaba, ci orice "stakeholder", cum ar fi de exemplu autoritatile locale.

cristi5

Quote from: bbk on December 30, 2019, 09:52:55 PM
După pod cam 300 de metri e lungimea drumului relocat, apoi merge pe traseul vechi cam 1km .

Hartile OSM/PUM sunt calibrate dupa proiect.  Daca harta e corecta sunt peste 600m




Powered by API/PUM imgur uploader

bbk

#50783
^
Poate măsura mea ochiometrica nu e prea exactă
http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=2.msg270594.msg#270594



djchris


SB76UFO

Am parcurs ieri (pentru a nu incurca traficul) toata distanta, de la giratoriul de la Holdea pana la breteaua de iesire spre Selimbar.
Am mers aproape legal (+10 km/h pe pilot automat) si am incetinit tot in aceeasi marja, la toate limitarile de pe traseu.

Timp obtinut giratoriu Holdea- nod Ilia.


Timp obtinut giratoriu Holdea - bretea de iesire spre Selimbar
"Prostia este eternă și invincibilă"

teoneo

#50787
Quote from: gruiarew on December 24, 2019, 10:25:49 PM
Pe văile alea îs probleme cu semnalul. De aceea tot apar și dispar. Tocmai ce-am venit cu trenul [..] și nu este semnal ioc nici pe Orange nici pe RDS. Pe DN68A posibil să fie mai bine din punctul ăsta de vedere că merge pe deal.

Este un site, aisemnal.ro, Harta de acoperire a rețelelor mobile, al ANCOM.
Deocamdată nu sunt puse măsurătorile pe actualul traseu al A1 lot 3 LD.
Ai dreptate, pe traseul DN-ului (care spre Holdea e mai sus, teoretic cu semnal mai bun pe DN din acest motiv) Orange și Digi stau foarte prost cu semnalul.
Cel mai bine stă Telekomul, urmați de Vodafone (exact operatorii care probabil nu îi ai). Depinde pe ce parte a DN-ului e amplasat pilonul/releul operatorului de telefonie. Depinde și de setările telefonului (tip tehnologie 3G/4G, dacă se comută automat între standarde, pe 2G e vocea... dar aici avem un coleg din TM care a lucrat (lucrează) în domeniu).

Preluare de pe site:

QuotePe acest site puteți consulta harta de acoperire cu semnal mobil a localitaților, drumurilor naționale și județene din România, realizată integral de către Autoritatea Naţională pentru Administrare și Reglementare în Comunicații (ANCOM), în urma unei campanii de monitorizare defășurată în perioada mai – septembrie 2019. Platforma reflectă acoperirea cu semnal mobil pentru toate tehnologiile disponibile la momentul efectuării măsurătorilor (2G/3G/4G) pentru toţi operatorii mobili activi pe piaţa din România.
Măsurătorile au fost realizate în localitățile cu mai mult de 10 locuitori și de-a lungul drumurilor naționale și județene.


Allex

^ Multumim pentru filmarea in parcare. Toaleta cum se prezenta la 5 zile dupa deschidere?
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova