Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 44 Guests are viewing this topic.

teocharis

#10335
stirea este oarecum incorecta, tronsonul va putea fi folosit imediat, cel putin pana la nodul Paru


patratel_ro

Quote from: teocharis on September 18, 2013, 12:28:55 PM
stirea este oarecum incorecta, tronsonul va putea fi folosit imediat, cel putin pana la nodul Paru

pai tocmai asta e problema ca nu e eficient sa treci prin 4-5 localitati sa urci pe autostrada la nodul Paru cum s-a mai discutat acum ceva timp pe forum.
s-ar putea sa inaugureze dl Sova direct lotul 1 54km lugoj -deva cu intrarea si iesirea pe la TraianVuia - prima autostrada turistica  :lol: 

tonix

DJ609A exista si arata destul de bine. Sunt numai 2km pana la DN6.
Nu inteleg care este problema cu accesul.
Cred ca se confunda cu drumul de acces catre Centura Lugoj (A6).
Articole romanesti. Fara cap si fara coada.


dr4qul4

se vede ca esti nou pe forum.
tocami asta e nemultumirea: nu s-a amenajat o descarcare in J609A. acolo autostrada va trece pe deasupra DJ-ului, astfel incat acum exista o diferenta de nivel de 4-5 metrii si nici o urma de amenajarea unor bretele de acces si a unui sens giratoriu.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

dorum

#10341
pt forumistii din zona Ilia-Mintia-Deva...

Nu a reusit nimeni sa surprinda cateva cadre cu UMB prin zona? S-au apucat de ceva chiar daca incipient?
Eu acu' o luna am strabatut zona lotului 4 peste tot insa n-am reusit sa surprind nimic, decat tarusii de la Soimus...

fo-k

Quote from: dr4qul4 on September 18, 2013, 05:09:40 PM
se vede ca esti nou pe forum.
tocami asta e nemultumirea: nu s-a amenajat o descarcare in J609A. acolo autostrada va trece pe deasupra DJ-ului, astfel incat acum exista o diferenta de nivel de 4-5 metrii si nici o urma de amenajarea unor bretele de acces si a unui sens giratoriu.
Nu e asa. DJ609A supratraverseaza autostrada. Pasajul e deja functional. Deci s-ar putea amenaja foarte usor o intersectie provizorie.

Ionut

Ce nu intelegeti din poza asta?


Nu se face nicio iesire acolo, cel putin deocamdata nu e nicio miscare.
Nu mai dezinformati aiurea.

dorum

#10344
DJ609A supratraverseaza aurtostrada, corect...
A1 se termina in vechiul aliniament al DJ609A (aliniament care a fost relocat odata cu deschiderea pasajului), dar A1 e cu 2,5m deasupra...Nu se poate intra si iesi de pe A1 acolo...
Pt a realiza ceva provizoriu ar trebui facut un sens giratoriu la capatul A1 care implica inaltarea vechiului amplasament al DJ609A cu 2,5-3m, apoi realizarea unor bretele si-n giratie inspre ambele directii DN si Sanovita...

Ca sa fie clar, ar fi ceva de genul asta:



Ce e cu rosu e vechiul aliniament al DJ...cu albastru e desenat ce ar trebui realizat (provizoriu, bineinteles...sau na, alta solutie....asta e doar una dintre ele)
Scuze, nu e prea profi desenul, dar sper sa intelegeti situatia...

Iar asta e poza cu realitatea din teren:





ioan.deaconu

#10345
Fals. Drumul judetean nu supratraverseaza autostrada in nici un fel. Nu mai confudanti capul de la sanovita, acolo unde autostrada se termina fix in drumul judetean, drum care momentan nu are un pasaj peste autostrada cu intrarea de la dumbrava. Acolo exista nod cu autostrada din proiect, nu e nimic temporar.

Pe scurt, 10 kilometrii din noua autostrada nu au iesire.

Solutia temporara e o struto-camila cu un giratoriu fix in cap, dar nu exista supravatraversare a autostrazii de catre drumul judetean. Spun strut-o camila, deoarece constructorul lotului 2 timisoara lugoj, va trebui sa darame acel giratoriu si sa construiasca suprataversarea.

teocharis

aici trebuie sa dam dreptate ziaristilor: acest tronson se termina NICAIERI!

radutm

^^
Totusi, din punctul asta de vedere nu putem acuza constructorii, din moment ce tronsoanele au fost impartite de aceasta maniera de catre Minister sau CNADNR. La 6 km mai incolo de Sanovita, la Topolovatu Mare, va fi un nod rutier, dar este prins in tronsonul Tm-Lugoj II. Daca se facea impartirea din nod in nod, atunci nu se ajungea la situatia asta. 
cont inchis

dorum

#10348
imi cer scuze @ ioan.deaconu insa gresesti...eu circul de 2-3 ori pe saptamana pe acolo :)
si crede-ma ca stiu ce vorbesc... furnizez poze de pe acest tronson pe toate forumurile de 9 luni daca nu mai bine....
...insa tinand cont ca esti "new" pe forum, nu ma supar :) :)

acesta este pasajul DJ609A peste A1









iar aici e o comparatie cu evolutia lucrarilor aprilie-iunie:





iar poza asta e facuta chiar de pe pasajul despre care afirmi atat de hotarat ca nu exista :






PS: eu zic sa aveti mai multa incredere in acest forum si in informatiile celor implicati,pasionati si prezenti pe santiere decat in presa sau alte surse (ofc, exceptand sursele sigure care nu pot fi dezvaluite)... spun asta strict din punctul meu de vedere

teocharis

Quote from: radutm on September 18, 2013, 09:26:14 PM
^^
Totusi, din punctul asta de vedere nu putem acuza constructorii, din moment ce tronsoanele au fost impartite de aceasta maniera de catre Minister sau CNADNR. La 6 km mai incolo de Sanovita, la Topolovatu Mare, va fi un nod rutier, dar este prins in tronsonul Tm-Lugoj II. Daca se facea impartirea din nod in nod, atunci nu se ajungea la situatia asta.

de ce sa nu acuzam constructorii?

e vb  indolenta crasa, sa construiesti un tronson de N km in mijlocul marelui nimic fara posibilitati de conectare