News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 23 Guests are viewing this topic.

TibiV

Mda....
Alternativa ideala la "missing link" din A1... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cristi5

#50716
Poate intepretez eu gresit dar DC102 merge de la Costei spre Holdea




Si singurul drum lipsa de acolo e fix bucata aia din padure, lungimea de 1000m e plauzibila

De asemenea se specifica ca drumul ajunge in DN68A fara a se mentiona DC100 m-a dus la concluzia ca drumul la care se face referiere trece prin Holdea. Ca singura posibilitate de ajuns pe DN68A fara a trece prin Holdea ar fi DC100 prin Margina ceea ce ar fi o ocolire majora daca destinatia e zona Holdea, sau spre Deva.

Plus faptul ca informatia vine de la @nelu55 care stie realitatea din teren, ca asa pe harta stim toti.

@TibiV, da pt turisme sa asfaltezi un drum pietruit nu mi se pare gresit.

Powered by API/PUM imgur uploader

horatiu.cosma

Poate face cineva o cerere pe 544 la primariile care au in administrare DC-urile alea si intreaba daca e in plan vreo modernizare.

cristi5

Fireste ca n-au. Dar un guvern care chiar vrea sa rezolve un traseu alternativ pe acolo, le poate aloca.

TibiV

#50719
Poate intreaba daca au bani pentru vreun plan de modernizare....

LE
I-am raspuns lui Horatiu.
Evident, cristi5, un guvern care chiar vrea sa rezolve un traseu alternativ pe acolo, le poate aloca.
Dar bugetul este asta facut pe legile PSD, "a la Sergiu Nicolaescu": "M-au curuit"...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

AM-ul ala nu are nici o valoare pentru drum.
Pe langa faptul ca este doar pentru exploatarea carierei, in el scrie clar ca acel km va fi pietruit. Practic este un AM pentru un drum pietruit de 1 km.
IN plus, in continutul lui scrie ca
QuoteDeci debitul maxim de noxe emis de sursele mobile va fi de 6.9 kg/zi sau 0.69
kg/oră de funcţionare.
Comparând aceste debite cu debitul admis de ordinul MAPPM nr. 462/93. se
constată că nivelul de noxe emis în atmosferă de sursele mobile este inferior nivelului
admisibil.
Valori care nu se vor mai respecta daca pe acolo vom avea trafic continuu, adica va fi nevoie de un nou AM.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

nelu55

Pozitia carierei este exacta.Dupa drumul de 1000m, mai urmeaza citiva km. pina in DN 68A.

cristi5

#50722
@dr4qul4 corect, un automobil modern emite cam 130g CO2/km. Deci ar fi 5 vehicule pe ora... Deci pt acel km trebuie alt AM. Pe care, din nou, un guvern care vrea sa creeze un traseu alternativ il poate cere, daca traseul e fezabil. La cat e de sensibila zona, cu ursi etc, ramane de vazut daca l-ar obtine.

Pe de alta parte inseamna ca AMul curent permite mai putin de un camion pe ora. Poate media anuala e asa...

TibiV

#50723
Noi parca am ajuns la discutiile teologice despre sexul ingerilor...
O fi fata, o fi baiat?...
Paleative...

Se stie de 5 ani ca pe A1 la Holdea trebuie facute tuneluri, nu deblee adanci cat sa ingropi Intercontinentalul, si nici DC-uri la nivel de DN.

Ce s-a facut in timpul asta?
NIMIC!

Imi pare rau sa o spun, dar ala impuscat acum 30 de ani i-ar fi impuscat pe astia in 30 de zile, pentru "subminarea economiei nationale". Si ar fi avut perfecta dreptate!....  >:(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

nelu55

#50724
Cristi5 ,DC 102 ,merge la Holdea,dar este un drum de pamant,care nu urmeaza drumul de piatra de la cariera pina in DN 68 A.Drumul DC102 trece CF. Holdea ,Costei ,trecind prin padure pina la Holdea sat.

nelu55

Pina dau eu "REPLY ",cred ca se face si jonctiunea DC 100 Holdea.

cristi5

Da, DC102 pare ca trece CF undeva la vest de tunel (OSM nu are traseul decat partial, indica drum de pamant) iar camioanele inteleg ca trec la est de statia Holdea. Probabil DC102 nu a fost practicabil pt transportul din cariera.

Inseamna ca @NGC are dreptate, drumul pietruit Holdea-Costeiu e alt drum fata de cel din acel AM. Probabil ca exista alt AM pt drumul Holdea-Costei sau s-a facut "pe sest" (parca ai zis ca au mers la mica intelegere cu proprietarii)

marcelbanu

#50727
Cu întîrziere și cu urări de Sărbători cu bine,
un filmuleț de pe lotul IV al UMB, strict zona dealului Pleșu - Șoimuș,
se văd ,,apele vagaboande" și fosta alunecare de teren...

Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

nelu55

Cit despre "URSI",sunt povesti de adormit copii.Nu am vazut nici lupi,si am batut dealurile de la Costei la Holdea,acum vreo 50 de ani in urma.Cine stie ,poate intre timp....

nelu55

Cit priveste acordul de mediu,nu am vazut o stropitoare pentru umezirea carosabilului vara.Cit despre celelalte.. povesti.