News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

12 Members and 36 Guests are viewing this topic.

ghrt

Asta dacă nu te uiţi în oglinda retrovizoare în timp ce frânezi fără vreun motiv legat de trafic (ideal înainte dar na).
În practică Waze-ul va avertiza că au apărut bandiţii. Deoarece să stai cu radarul pe autostradă la o limitare aberantă la 60kmph e banditism patent. Pe A2 i-am văzut la 80kmph pe Fundulea dar nu la 60kmph când se circulă pe o singură bandă pe sens (la lucrări).
Cont (aproape) inactiv.

Earthchild

Am gasit o filmare de o calitate mai buna, de asta vara:

dorum

#50642
mda, no comment... e naspa rau de asta vara... noroc ca DOBITOCU' de la DRDP Timis ne-a luminat... s-a deschis la "nivel" de DN pe 4 benzi....  :bash:
De fapt la nivel de DJA1!!!

tom_sawyer

#50643
Quote from: cristi5 on December 23, 2019, 05:39:51 PM
Parerea mea e ca *acum* ar trebui intarit DC-ul Holdea-Costeiu pt masini mici si intrat pe autostrada existenta la vest de Zorani. Asta se poate face in cateva luni, lasand traficul greu pe DN. S-a discutat aici, poate gasim un link la acea discutie.
Tunelurile cam pe la 8-10 ani. 5 e un minim hiper optimist.

S-a discutat in mai multe randuri pe topic,
paginile 3114-3123
pagina 2590 si urmatoarele
poze cu drumul pietruit spre cariera Costeiu de Sus: https://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=2.msg208735#msg208735
poze cu DC100: http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=2.27105

horyatm

Acum câteva ore am parcurs noul lot. Legat de temerea colegului de mai sus (60km/h pe banda 1), eu am pățit asta, dar nu e periculos pentru ceilalți șoferi, deoarece drumul e drept și se vede din timp. câțiva mergeau într-adevăr cu 80-100 presupun. Ceea ce ar putea fi periculos e că alții frânează de pe banda 2, ceea ce am și surpins.

Legat de calitatea drumului, nu e tocmai dreaptă, sunt destule zone unde e vălurită, iar la podul peste Mureș e un mic hop. Nu mi se pare normal pentru o autostradă nouă, însă per total e foarte bun drumul, nu e nimic deranjant sau periculos să justifice o limită de 80km/h. Am mers în condiții de siguranță cu 140km/h pe tot lotul.

Calin

Ma gandesc daca nu cumva nu va exista efectiv,nici un radar sau amenda pentru depasirile de tonaj ....De ce ? Pentru ca limitarile sunt puse "de forma" pentru a avea o "justificare" in fata Curtii de Arbitraj.....Cunoscand "aviditatea" politiei rutiere de a amenda ,ma mira faptul ca,pana acum nimeni nu a semnalat existenta radarului.....desi mai toti depasesc limita impusa....Probabil ca exista vreun "ordin nescris" prin care oamenii sa fie lasati efectiv sa utilizeze autostrada asa cum trebuie,in ciuda existentei limitarilor "de forma".

TibiV

Foarte periculos compromisul asta...

Vine un Garcea de la rutiera suparat ca l-a lasat gacica si te lasa si pe tine fara permis, ca ai circulat cu 120 pe un.... hmmm... un drum struto-camila... cu 120 km/h, care seamana perfect cu o autostrada, dar ai limitari la 80 km/h. Adica mai putin ca pe un European - de exemplu DN68A, aka E673....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Calin

Sunt absolut de acord ca ....nu este bine sa nu respecti regulile.Prin comentariul meu evident nu indemn pe nimeni sa incalce legea....Este o simpla parere si sunt tare curios (sper sa nu se intample) cand vom vedea primele amenzi aplicate pe noul tronson inaugurat...

Dominik

Un video din drona si cadre de la sol cu lotul 3 sub trafic pus de CNAIR

https://www.facebook.com/cnadnr/videos/640579046750043/
You're in Steelers Country

laszlo.robert

La minutul 1,35 se vede un tir care întoarce în capătul inchis circulație dinspre L2. Oare ce cauta acolo:tunelul fantomă sesizat de Rockle,testează zona cu fisură sau efectiv au găsit o zonă ideală pentru tir parking?

gruiarew

TibiV singurii "Garcea" cum le zici dumneata pot fi cei ce stau cu radarul în Brâznic, Abucea, sau cei de la Ilia. Care din punctul meu de vedere sunt niște oameni extrem de normali care-și fac doar treaba. În 10+ ani de când îmi rup roțile la căruț pe Coșava - Sibiu nu m-au oprit niciodată, deși nu am mers tot timpul 100% legal, pentru că nu ai cum. Dacă mergi cu 50 prin sate îti iei flash-uri și claxoane sau se mai găsește câte unul ce te depășește ca apoi să-ți pună frână în bot, fluturând degete și pumni în aer. Și asta pentru că încerci să respecți legea.

Pentru toți, că altfel zice TibiV că am ceva strict cu dumnealui: Dacă e limită de viteză de 60 sau cât naiba o fi, și mergi cu 120 că ți se pare că nu-i justificată limitarea, meriți amendă + bătaie. Ca cetățean al unei țări civilizate ce ne dorim să fim, dacă ceva ți se pare aiurea sau anapoda faci o sesizare "autorităților competente" și astepți o rezolvare sau măcar un răspuns. Legea n-o îndrepți încălcând-o. Oricare ar fi situația sau împrejurările. Altfel nu suntem decât niste ipocriți ce folosim dubla măsură după cum ne convine. Avem de la alții pretenția să fie drepți și verticali dar noi dacă ne convine putem "ciupi" câte puțin că doar nu se vede.

Hai cu minusurile.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

bbk


O mica filmare cu telefonul între Coșteiul de sus si Margina.

gruiarew

Mulțam bbk. S-a stricat și ăsta maxim de pe vremea când mă dădeam cu bicla pe acolo.

@Cristi5 discutând propunerea ta, aici ar fi coborârea spre Holdea: https://goo.gl/maps/gw3CyZuKoBpEPdUV6

Ce faci cu cei ce vin de la Margina? Trebuie să facă stânga pe DN68A. Sunt 6-700m până la giratoriu, banda spre Făget probabil va fi tot timpul plină la giratoriu fâcându-se un pic de dop, ca la orice ieșire de pe A. Comunalul respectiv trebuie făcut tot, cap coadă (DC 100, DC144). Plus acolo nu se poate băga CNAIR-ul. Cei de la primăriile din zonă precis n-au bani de așa ceva.

Eu unul aș lărgi aici: https://goo.gl/maps/D9WBVXRHKNJvD63S6 că tot timpul se coboară / urcă cu maxim 40-50 (altfel îmi pleacă tot ce am în mașină). Și aici se mai poate îndrepta: https://goo.gl/maps/R3nRb1WyCBQWcgPM6. Nu există diferențe de nivel semnificative ca să necesite investiții masive pentru consolidare. Piatra este berechet în zonă, în special aici: https://goo.gl/maps/MuS5zemaGtQSJ4kw8
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

tom_sawyer

^ Multumim pentru filmare!

Ce ziceti daca s-ar folosi acest drum doar pentru un sens de circulatie? Cu exceptia localnicilor, bineinteles. Si doar pentru autovehicule sub 3,5 t.
De exemplu, toate masinile mici care merg spre vest sa poata merge pe aici, iar cele care vin in tara sa mearga pe DN68A. Sau invers.
Asa nu ar mai fi nevoie de largire, doar asfaltat drumul pietruit intre Holdea si Costeiu de Sus. Deci fara probleme de mediu, Romsilva etc. Si sa se poata folosi si cei 3 km ai lui Salini nedati in trafic (doar pe un sens).

Astfel se poate reabilita si DN68A prin inchiderea unui sens de circulatie.

dr4qul4

asta nu e tot drumul. Uitati-va pe harta. Ce se vede in filamre e doar ce e practicabil. Bucata din padure, neasfaltata, nu este filamta. Nici drumul de santier folosit de Comsa de pe partea cu Holdea.
Uitati de acest drum. Nu poate fi folosit pt ce vreti voi. Doar CNAIR ar putea sa-l modernizeze si pt asta ar tb sa fie ridicat la rand de DN! Daca ar fi fost DJ, ar fi trebuit sa fie facut de 2 consilii judetene. Dar momentan avem 2 DC-uri si bucati de drum local/forestier unde pot investi doar priamriile. Care nu au nici un motiv sa o faca.
In plus... de ce credeti ca nu va fi nevoie de AM pentru a turna asfalt in padure?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,