Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

9 Members and 28 Guests are viewing this topic.

mitsu

O mare si inadmisibila bataie de joc!

teocharis

#10291
nu TS a fost castigatorul aceluiasi lot acum mai bine de 2 ani, contestat cu succes  apoi de Vass Lawyers pentru Selina, fapt ce a dus la reluarea licitatiei anul acesta?

dorum

din cate stiu eu, acu 2 ani UMB a contestat, s-a refacut licitatia si s-a reluat anu asta...anu asta UMB a castigat si SELINA a contestat...dupa indelungi reevaluari de catre CNADNR, UMB si SELINA au fost scosi din carti, ramanand restul in cursa...cam asta e povestea, din informatiile mele...

dorum

#10293
in momentul actual, daca informatiile sunt corecte, CNSC trebuie sa se pronunte zilele urmatoare asupra Nadlac-Arad lot 1 unde castigator e Astaldi- Max Boegl si sunt 2 contestatii si asupra TM-LUG lot 2 unde (din zvonuri) TS e castigator si exista contestatii (fara a sti cate)....insa inca nimic pe CNSC.ro

si tot zilele urmatoare, ar trebui finalizat dosarul pt relicitarea Nadlac-Arad lot2, lotul ALPINE

Ionut

In primul rand, nu mai dati QUOTE DEGEABA! Dati quote doar daca vreti sa citati ceva mai din urma. Cand sunt discutii la rand, nu trebuie quote. De ce sa citesti acelasi mesaj de doua ori la rand?!

In al doilea rand, lotul 2 din Timisoara-Lugoj (Izvin-Sanovita) este contestat. Castigator era Tirrena Scavi si a fost contestat. (sursa secreta, informatie de azi)

teocharis

Quote from: dorum on September 13, 2013, 05:02:50 PM
din cate stiu eu, acu 2 ani UMB a contestat, s-a refacut licitatia si s-a reluat anu asta...anu asta UMB a castigat si SELINA a contestat...dupa indelungi reevaluari de catre CNADNR, UMB si SELINA au fost scosi din carti, ramanand restul in cursa...cam asta e povestea, din informatiile mele...

e un progres, daca dupa 2 licitatii esuate pe acelasi lot, 2 dintre contestatarii "de meserie" au fost scosi din joc

din cate stiu, cineva care nu a participat la o licitatie nu are drept de cotestatie...

dorum

#10296
multumim Ionut de info... o bere sursei din partea mea ...deci se concretizeaza zvonurile.... :)

apropo, am fost azi pe lotul ALPINE...s-a degradat pe timp de vara...mi-e groaza cum va arata in martie/aprilie anu' viitor :(

dorum

#10297
Imi permit sa fac o recapitulare a stadiului pe loturile neincepute inca, in urma ultimei informatii de la sursa secreta...Daca gresesc ceva accept orice corectare/critica... :) :)

Nadlac - Arad lot 1 - castigator Astaldi-Max Bogl - stadiu  2 contestatii
Nadlac - Arad lot 2  - in luna septembrie se finalizeaza documentatia pt relicitarea lotului
TM - Lugoj lot 2 - castigator TS, stadiu contestatii (nu stim cate)
Lugoj - Deva lot 2 - castigator Salini - Secol - contract inca nesemnat, cai de atac exceptionale initiate de UMB si STRABAG - termene instanta 26.09-10.10
Lugoj - Deva lot 3 - castigator Teloxim-Comsa-Aldesa-Eurometudes - contract inca nesemnat, cai de atac exceptionale initiate de UMB si STRABAG - termene instanta 26.09-10.10
Lugoj - Deva lot 4 - castigator UMB - contract semnat, UMB a inceput lucrul - cai de atac exceptionale initiate de STRABAG - termen instanta 19.09 - 03.10
Sebes Turda lot 1,2,3,4 - depunere oferte pana in 01.10, deschidere oferte 02.10

hmmm...10 loturi...sa dea Dumnezeu sa le vedem pe toate in lucru la primavara... :cheers:
In situatia asta, vom avea 11 loturi in lucru la anul 10+1(Impregilo), din bani europeni...si daca incepe si vreo concesiune avem ce comenta la anu' :)

mitsu

Deci 10 loturi, din care 2 ar fi trebuit de mult finalizate (Nadlac - Arad), unul licitat acum mai bine de 2 ani si jumatate (Tm - Lugoj 2), trei scoase la licitatie acum un an si jumatate (Lugoj - Deva) si inca neatribuite si 4 loturi (Sebes - Turda) care abia se afla in faza de depunere a ofertelor si li s-au tot prelungit termenele. Si ptr toate 10 loturi, contractele ar trebui semnate pana la 31.12.2013. Mi se pare mie sau e dezastruoasa situatia?

dorum


teocharis

Tm-Lugoj lot 2 nu intra in exercitiul financiar 2007-2013 deci nu trebuie semnat pana la 31 Dec 2013

teocharis

Quote from: dorum on September 13, 2013, 05:26:54 PM

Lugoj - Deva lot 2 - castigator Salini - Secol - contract inca nesemnat, cai de atac exceptionale initiate de UMB si STRABAG - termene instanta 26.09-10.10
Lugoj - Deva lot 3 - castigator Teloxim-Comsa-Aldesa-Eurometudes - contract inca nesemnat, cai de atac exceptionale initiate de UMB si STRABAG - termene instanta 26.09-10.10
Lugoj - Deva lot 4 - castigator UMB - contract semnat, UMB a inceput lucrul - cai de atac exceptionale initiate de STRABAG - termen instanta 19.09 - 03.10


Strabag e marele pierzator pe Lugoj-Deva, nu m-ar mira sa i se dea dreptate la "exceptional" si sa se reia toate tarasenia de la zero....

ciprebbe

Stau si ma minunez, si astazi inca , de lotul Alpine de la noi. Dupa ce am vazut afara in ultimele 2 sapt.
In Austria (santier de cale ferata cu un stadiu de executie de aprox 30%), peste tot sigla Alpine se lucra pe km intregi.
In Cehia pe portiunea Brno- granita Slovacia se muncea la foc continuu sub sigla defunctei Alpine.
Ok, probabil subcontractori ai celor de la Alpine , dar continua lucrarile si probabil le si finalizeaza.
La noi daca continuau lucrarile cu un subcontractor (angajat si in ultima zi inainte de faliment) azi aveam gata lotul2.
Inteleg ca au intrat in faliment, dar nu pot intelege de ce nu au vrut sa termine lucrarea cand au fost atat de aproape de final.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Strabag ia Comarnic-Brasov (alaturi de Vinci si Aktor), nu le plangeti de mila, chiar nu e nevoie. Stiti foarte bine ca loturile astea se dau in compensatie.

anacronox

inca nu e ceva oficial pe tema asta, oder?  O:-)