Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 20 Guests are viewing this topic.

Ionut

Exact. Este cam la fel ca la Soimus. Autostrada se termina si apoi din autostrada se face un drum (o viitoare bretea cand se va continua autostrada) care se termina in giratoriu. Si la Centura Arad e la fel de fapt (numai ca acolo nu se stie cand se va continua/daca se va continua spre Oradea).

alexandru_neagos

De ce nu s-au facut iesiri standard la toate caleuete de autostrada? ma refer aici la Deva, Arad, Sibiu in ambele capete, Pitesti. Atata timp cat ai in plan sa extinzi autostrada in directia respectiva mi se pare o bataie de joc is o economie indoielnica compart cu neplacerile ulterire de trafic si totstresul pe acre il au soferii si noii constructorii la nodurile respective.

dorum

#10277
s-a facut la Izvin, caputul lotului 1 TM-LUG



ciprebbe

Intrebare:
Pozele facute de Ovidiu Sopa la 1 sept cu drona de la Sibiu la Cunta au fost puse si aici?
(dupa 10 zile de pauza e mult de recuperat)
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Quote from: ciprebbe on September 13, 2013, 03:19:59 PM
Pozele facute de Ovidiu Sopa la 1 sept cu drona de la Sibiu la Cunta au fost puse si aici?

Le-am pus chiar eu aici.

tonică

Quote from: alexandru_neagos on September 13, 2013, 03:09:55 PM
De ce nu s-au facut iesiri standard la toate caleuete de autostrada? ma refer aici la Deva, Arad, Sibiu in ambele capete, Pitesti. Atata timp cat ai in plan sa extinzi autostrada in directia respectiva mi se pare o bataie de joc is o economie indoielnica compart cu neplacerile ulterire de trafic si totstresul pe acre il au soferii si noii constructorii la nodurile respective.

Fiindca tronsoanele de autostrada au fost lotizate si licitate astfel pentru a merge, cica, treaba mai bine si a avea de lucru pentru mai multi. Un lucru bun de altfel nicidecum inventat la noi. Acum, fiind loturi, oricum a-i faceo tot vei ramane descoperit pe undeva caci nu toti lucreaza in acelasi ritm, apar probleme, lipsa banilor, neprevazute pe traseu si tot asa. De ex. lotul 1 lugoj-deva are un singur nod, cel de la traian vuia. Inspre timisoara nodul este mai departe de actualul capat de la şanoviţa si chiar daca ar fi fost nod la şanovita si  s-ar fi dat ambele loturi tirenei ce te faci in cazul in care acestia ar fi intarziat lucrarea ori lotul acesta ar fi intrat intr-un lung sir de procese iar lotul 2 timisoara-lugoj ar fi fost terminat? Era exact acelasi lucru.
Nu e nevoie la şanoviţa de un nod ci mai degraba de o intrare-iesire provizorie dar facuta cu cap cu ajutorul careia sa se poata folosi portiunea de autostrada terminata.

ciprebbe

Ms Ionut, am mult de rasfoit inapoi pe forum.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

teocharis

Quote from: tonică on September 13, 2013, 03:37:13 PM

Nu e nevoie la şanoviţa de un nod ci mai degraba de o intrare-iesire provizorie dar facuta cu cap cu ajutorul careia sa se poata folosi portiunea de autostrada terminata.

umbla vorba ca Lugoj-Deva lot 1 va fi receptionat iar apoi va intra in "conservare" pana la finalizarea Tim-Lugoj lot 2

mitsu

#10283
Cum naiba sa tii inchisa 2 ani (cel putin) o autostrada de 27 km? Unde umbla vorba asta? Ar fi cea mai mare tampenie posibila. Cand se va deschide, dupa 2 ani de nefolosire, nu va mai avea gard si parapeti, caci vor fi furati cu totul.

teocharis

#10284
in targ, pe forumuri...

relax, Tm-Lugoj lot 2 nu poate dura 2 ani , e vorba de o autostrada la campie totusi...

mitsu

#10285
Crezi? Asa am zis si despre Nadlac - Arad, cele mai usoare loturi posibile. Sa vedem intai ca macar incep lucrarile si pe lotul 2 Tm - Lugoj.

teocharis

#10286
care mai e stadiul licitatiei, avem castigator ptr Izvin-Sanovita?

dorum

habar n-am...in afara de zvonuri, nimik...se zvoneste ca ar fi, dar suntem in stadiul de depunere contestatii...repet, nu stiu sigur

teocharis

#10288
nu se pot depune contestatii daca nu a fost desemnat un castigator de catre cnandr

dorum

stiu asta, poate nu m-am exprimat destul de clar...my bad...

Deci zvonuri...TS e desemnat castigator, dar mai sunt 3 cu acelasi pret...ultima informatie sigura a fost o informare din partea CNADNR catre un user de pe forum, cum ca stadiul e la nivelul de informare de catre CNADNR a participantilor la licitatie ( cei ramasi in cursa) asupra rezultatului...de atunci nimik concret...doar speculatii