News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Focșani-Buzău și Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 12 Guests are viewing this topic.

misterDr

... Si totusi mai sunt speranțe să se deschidă lotul Comsa anul acesta sau ne chinuim tot pe DN?

vancouver

Sperantele sunt minime. O licarire ar putea aparea daca se schimba / repozitioneaza aparatele de reazem de la podul peste Mures.

Cei cu drum prin zona, rocklee si altii, fiti cu ochii pe pod, daca vedeti activitate acolo, atunci exista sperante. Daca nu...
Feroviar: inadmisibil că ramâne 1 fir pe unele porțiuni după reabilitare pe Craiova-Caransebeș și Cluj-Oradea. Da pentru extinderea programului Quick Wins. Limitare instalare ETCS doar pe coridorul IV, pana cand va deveni pe deplin functional si isi dovedeste eficienta. Autostrazi: DA pentru 4 treceri montane: A1, A3, A6 si A8. NU deocamdata pentru A13 montan si A Nordului partea montana.

Lau

Eu personal sunt dezamagit ca noul ministru al transporturilor nu face mai nimic in directia asta.
Este una dintre cele mai importante probleme de transport care trebuie rezolvata pe termen scurt cu beneficii majore. Este principala axa de transport rutier intre aproape toate zonele Romaniei si vestul Europei, iar deschiderea LD3 ar scurta drumul cu aprox 30 minute!
Inteleg ca e o problema complicata de rezolvat din cauza porcariei care a facut-o CNAIR cu rezilierea si probabil va necesita mult timp, insa noul ministru ar trebui sa initieze actiuni de rezolvare si sa publice in mod regulat comunicate care sa indice un progres si un posibil orizont de timp pentru rezolvare! Asta daca vrea sa dovedeasca cetatenilor o guvernare responsabila, altfel e la fel de bun ca si cel dinainte.

nrb

ore si minute ar mai fi pt LD3 daca ar stii ministrul!!

ghrt

@Quest, îţi mulţumesc. Practic, hotărârea aia spune că TFUE (tratatul fundamental al UE) prevalează faţă de tratatele particulare dintre state, şi cum TFUE impune ca şi cale judiciară instanţele...
Hotărârea respectivă influenţează doar cauzele izvorâte din tratatele bilaterale, de exemplu cele de promovare a investiţiilor. COMSA nu cred că are treabă cu aşa ceva, dar fraţii lui Eurodrinks obţinuseră (şi este pusă în executare prin poprirea ROMATSA) o hotărâre de sute de milioane de euro pe baza tratatului RO-Suedia.
Aşadar este eronat a spune că afectează orice litigiu arbitral dintre entităţi cu sediul social în EU. Curţile de arbbitraj, inclusiv cele referite prin FIDIC, vor funcţiona bine-mersi. Doar dacă în plus de FIDIC se invocă clauze dintr-un tratat bilateral dintre 2 state membre EU devine mai complicat.
Cont (aproape) inactiv.

paulmare

#50180
^ a mai zis careva - daca nu sunt greseli mari de proiectare sau executie, trebuie sa fie un anumit interval de temperatura ca grinda metalica sa poata fi asezata cum trebuie, ma indoiesc ca o pot ridica acum in pragul iernii sa poata aseza la fix - nu cred ca e ceva ce vor face asa repede (daca nu e facut deja)

adrian sibiu

#50181
Salutare astazi am avut un drum scurt pana la Boita unde am observat activitate foarte intensă la drumul tehnologic care a avansat destul de mult înspre Talmaciu,maine sper sa am o fereastra liberă de timp să vă aduc ceva vesti din șantier.De asemenea am observat la Mohu  foarte multe camioane care descarcau balast pe locul unde se va ridica organizarea de șantier a celor de la PORR.

rocklee

#50182
din ce se aude ...inca nu sau apucat de asezarea ....grinzilor .... :( :(

DAR ....mai umbla vorba ca  ar mai fi probleme ...la podul peste mures ..... :o O:-)

adiarc

mai avem putin si se termina noiembrie..cum ramane cu AC in noiembrie pt lotul Porr?
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

danutzu_1069

Drumul tehnologic se opreste la Talmaciu, si mai este o bucata mica la Boita. Intre Talmaciu - Talmacel si Boita nu este facut...
Asta spune ... vederea se sus...
https://apps.sentinel-hub.com/eo-browser/?lat=45.65311&lng=24.23344&zoom=14&time=2019-11-25&preset=1_TRUE_COLOR&datasource=Sentinel-2%20L2A

adrian sibiu

Asa este Danutzu se asteapta avizul de la Apele Române  si Romsilva pt a defrisa padurea existenta pe aliniamentul autostrăzii si realizarea podului tehnologic la raul Sadu si raul Talmacut.

NGC

Umbla vorba prin targ ca s-au terminat in mare cele 2 expertize. Vrabiutele incearca sa vada cum stam.

NGC

LD3

Vrabiutele au comunicat ca sunt sanse mari ca saptamana viitoare sa fie contractata repozitionarea aparatelor de reazem la podul de peste Mures. Operatiunea ar urma sa dureze cateva zile, in functie si de vreme si de problemele gasite, pentru ca poate trebuie inlocuite unele aparate de reazem.
Va tin la curent. ;)

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionutcatalin

^pe banii contribuabililor, CNAIR nu vine cu bani de acasă  ;)