News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Focșani-Buzău și Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

phb2

#10050
Quote from: mitsu on September 02, 2013, 12:51:23 PM

Prefectul de Alba e mai realist. Directorul CNADNR bate insa campii. Stim cu totii ca nici centura Sebes nu poate fi gata la finalul acestei luni si nici celelalte trei tronsoane la finalul anului. Mai ales lotul 3! Un individ total dezinteresat sau rau-intentionat.

En effet, les propos de Préfêt semblent réalistes. Ceux du nouveau Directeur du CNADNR sont stupéfiants ; peut être s'est - t - il informé directement auprès du Ministre des grands projets dont nous savons tous qu'il est toujours parfaitement renseigné et qu'il connaît ses dossiers jusqu'au bout des ongles . Faut - t - il en  :D ou en  :(( ?

penad2007

Quote from: anacronox on September 02, 2013, 01:35:14 PM
exact bogdy. temporar se circula prin parcarile motelurilor.
parapeti pe locul 3 se pun pe o sectiune vizibila din tren. am ramas surprins si placut impresionat de tunelul nou de cale ferata. este enorm. au lasat loc si pentru dublarea caii ferate, si pentru electrificare.
cu tunelul de cale ferata voi pune maine poze

Daca ai promis asteptam pozele.  :)
In acelasi timp multumim de update-uri si asteptam si pe viitor. Imbecilio lucreaza la Aciliu? a vazut cineva miscare?

Ionut

#10052
Finalul lucrărilor la ruta Orăştie - Sebeş amânat pentru noiembrie

"Au apărut schimbări de la o zi la alta, în privinţa finalizării tronsonului de autostradă Orăştie – Sebeş şi a centurii ocolitoare a municipiului Sebeş. Dacă iniţial a fost vorba de începutul lunii septembrie, constructorii ne-au anunţat că finalizarea celor două tronsoane e amânată din cauza unor probleme de ordin tehnic, pentru luna noiembrie", a declarat prefectul judeţului Alba, Gheorghe Feneşer, luni, chiar în ziua în care era preconizată deschiderea celor peste 30 de kilometri ai noii autostrăzi.

Potrivit prefectului, problemele invocate de constructori nu ţin de construcţia efectivă a A1, ci au legătură în principal cu reţelele electrice care traversează autostrada şi cu lucrările efectuate de Transelectrica pe acest tronson. ,,Se lucrează la liniile de înaltă tensiune care trec peste autostradă şi nu este deloc o operaţiune uşoară", a precizat prefectul Gheorghe Feneşer. ,,Abia în urmă cu o săptămână am fost chemaţi să montăm instalaţiile electrice pe traseul autostrăzii", a completat reprezentantul unei societăţi care a subcontractat unele dintre lucrările la electrificare.

Primarul Adrian Dăncilă îl contrazice pe prefect şi spune că şoseaua de centură ridicată la rang de autostradă va fi inaugurată mai devreme de luna noiembrie. ,,Iniţial, finalizarea lucrărilor la centura Sebeşului, care urma să preia traficul rutier greu din oraş, era programată pentru luna aprilie a acestui an. Apoi a fost amânată pentru începutul acestei luni. Ultimele date pe care le-am primit de la constructor sunt că va putea fi deschisă la începutul lunii octombrie. Au apărut unele probleme tehnice", explică primarul Adrian Dăncilă.

sursa: Adevarul

Oricum ar fi, e destul de clar ca nu vom pupa luna asta nimic. Poate doar Tirrena Scavi pe Lugoj-Deva lot 1.

bogdymol

Din nou vechea problema cu relocarea retelelor electrice... :bash:
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

anacronox

This just in. Sunt in drum spre Sibiu. La Aciliu erau peste 30 de basculante si6 excavatoare la dealul cu probleme

mitsu

S-a reapucat Imbecilio de lucru? Mare minune sa vedem lotul asta terminat cu ei...

rocklee

nodul de la cunta a cui este ???a lui straco sau a lui imbecilio :) ???

SILVIUFG

#10057
Straco. Acolo e limita lotului. Daca tot suntem la lotul 3, am si eu o intrebare. Am vazut ca se face nod la Apoldul de Jos. Care va fi legatura cu DN1/7 ?

phb2

Quote from: bogdymol on September 03, 2013, 09:39:43 AM
Din nou vechea problema cu relocarea retelelor electrice... :bash:

Un seul mot : LAMENTABLE
Personne ne semble capable de concevoir et de réaliser une planification intelligente

bogdymol

^ Aceeasi problema cu relocarea retelelor electrice a fost pe Arad-Timisoara, apoi pe A2 langa Cernavoda, acum la Sebes...
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

mitsu

Quote from: SILVIUFG on September 03, 2013, 11:00:53 AM
Daca tot suntem la lotul 3, am si eu o intrebare. Am vazut ca se face nod la Apoldul de Jos. Care va fi legatura cu DN1/7 ?

Doar prin DJ 106G, e singura legatura, dar e clar ca acest nod nu va fi foosit decat de traficul local. Ar fi aberant sa urci pe autostrada pe aici daca vii de la Sibiu, in loc sa intri pe la nodul C-u-n-t-a, sau invers, sa iesi pe aici daca vii dinspre Sebes, ca sa te intorci inapoi la Miercurea Sibiului pe prapaditul ala de drum jdetean.

E clar ca bucata asta de autostrada, intre nodul C-u-n-t-a si Apoldu de Sus, va fi folosita doar de localnici pana va fi gata si bucata pana la Saliste.

phb2

#10061
Quote from: Ionut on August 24, 2013, 05:22:46 AM
Una din sursele secrete vine cu noutati auzite prin targ: Nadlac-Arad contestat si, atentie, Timisoara-Lugoj lot 2 (Izvin/Remetea Mare-Sanovita/Belint) castigator Tirrena Scavi.

Tm - Lugoj, lot 2 - Castigator Tirrena Scavi
Depuis le 24.08.2013, je n'ai pas lu de confirmation officielle, ni d'infirmation, de cette annonce par source secrète
Par ailleurs, le délai de 10 jours pour le dépôt de contestation est maintenant révolu.
=> peut - t - on espérer que le lot 2 Tm - Lugoj est maintenant attribué et que le contrat avec Tirrena Scavi sera signé prochainement ?



SILVIUFG

Mi-am inchipuit ca prin Miercurea Sibiului va fi legatura. Dar nodul asta a fost in proiect de la inceput? Mi se parea ca vor sa-l faca doar pt a da drumul unei portiuni din lotul 3, dat fiind faptul ca zona viaductului e cea cu probleme. In cazul asta pot face Cunta-Apoldu de Jos ca il fac cam degeaba. Chiar numai pt localnici. Intre cele doua Apolduri e un DC 72 care daca l-ar asfalta atunci ar folosi traficului.  :D Numai ca iar o dam in SF-uri. Las-o asa....

bgd77

Quote from: SILVIUFG on September 03, 2013, 01:50:57 PM
Dar nodul asta a fost in proiect de la inceput?

Nodul de la Apoldu nu apare in studiul de fezabilitate.

Ionut

Nu inteleg de ce va deranjeaza un nod in plus. Zona aia este una superba si cu nodurile astea sper sa se umple de pensiuni si sa reabiliteze CJ Sibiu drumurile din Marginime care oricum aratau decent (ultima data cand le-am verificat eu). Nu pricep obsesia asta cu noduri putine. Ar trebui sa fie invers, cat mai multe noduri, la fiecare DJ daca e posibil. Autostrazile sunt facute si pentru turism si alte afaceri locale, nu doar pentru tranzit!