Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 33 Guests are viewing this topic.

Ionut

Arad-Pecica nu poate fi deschis pentru ca NU este gata zona nodului Pecica. E chiar asa de greu de inteles? Arad-Pecica trebuie re-licitat dupa falimentul Alpine. Iar NADLAC-Pecica NU poate fi deschis FARA Pecica-Arad, chiar daca, sa zicem, noul constructor ar termina maine. E clar acum?

Oricum, nu va grabiti, pe lotul ex-Romstrade e mult de munca si sunt contestatii. Deci dureaza pana vedem Astaldi-Bogl la treaba si au mult de facut si, zic eu, re-facut dupa bataia de joc Romstrade. Iar lotul ex-Alpine, desi e la 45 de zile de deschidere, nu are constructor, nici nu s-a re-licitat. Concluzie: mai discutam la final de 2014.

alecu26

Quote from: nenea_hartia on August 28, 2013, 12:47:11 PM
@ Andreea Neferu: ,,cu o treime mai ieftin decât Romstrade" pentru că Romstrade construia de la zero, în timp ce Astaldi-Max Bögl nu.
@ Conducerea Ziarului Financiar: nu există prin redacție o altă persoană care să scrie despre infrastructura rutieră?

si pentru ca Romstrade castiga de pe locul 5 (parca) dar si Astaldi de pe locul 3. Totusi asta cumva confirma procentul de lucrari realizate la reziliere....indirect...dar totusi, macar nu am pierdut asa mult din delapidarile lui Romstrade.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

alecu26

#9947

Logice ambele contestatii.

SCT erau in fata...cu pret real.

PORR...daca au preluat asa mult din Alpine...sigur au preluat si statia de la Pecica sau au prima optiune....si atunci clar ca sunt interesati.

Parerea mea....Astaldi-Max Bogl sunt de prea mult vreme in meseria asta (cam primele din Romania) ca sa piarda.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

bogdymol

Sa incheiem discutia cu deschiderea lotului 1 de pe Nadlac-Arad, am facut o schita in Paint:



Lotul 1 este cu culoare albastra (incepe la granita si se termina in mijlocul campului)
Lotul 2 este cu culoare verde + rosu
- verde pentru ce e asfaltat
- rosu pentru locurile in care mai trebuie lucrat la terasament si abia apoi asfaltat
Bulinele negre reprezinta nodurile autostrazii (Nadlac, Pecica si Arad)

Se vede clar ca fara finalizarea zonei nodului Pecica nu se poate deschide nici unul din tronsoane.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Goldmund

Am cautat si am gasit un filmulet care arata ca exista o legatura la Pecica:


Mersi Ionut pentru precizare!

Tavi

Nu se poate anula licitatia pentru lotul 1 si redefini o licitatie pentru toata bucata Nadlac - Arad? Mie mi-ar face mai mult sens asta decat lictatie pentru terminarea porcariei inceputa de romstrade si alta licitatie pt 15% din Pecica - Arad...

dorum

nu se poate...ar conduce la probleme mari...nu poti anula licitatii cum te taie capu', dupa ce loturile au fost stabilite cu ani in urma...

phb2

Status autostrazi in timp real: predictii realiste - Demandes de confirmation
Dumbrava-Cosevita + Cosevita-Ilia: atribuit ou contestatii ?
Ilia-Deva: semnat => absolument certain que plus d'action en justice possible ?
Cunta-Saliste: deschidere T2-T3 2014 - Sauf erreur de ma part, suivant ce que j'ai lu sur ce forum, Impreglio dispose de 18 mois pour réaliser les 6 km à problèmes dans la zone de Aciliu, à partir de moment ou les solutions techniques proposées sont acceptées.
Dans les photos publiées, il me semble que Impreglio a repris le travail à Aciliu au mois de juillet 2013 => 07.2013 + 18 mois = 12.2014

Status autostrazi in timp real: predictii realiste - A ajouter( si possible )
A3 : Comarnic Brasov, date de décision pour choix du partenaire privé
AO : Bucuresti Sud , idem
A? : Pitesti Craiova, idem

dorum

Dumbrava - Cosevita si Cosevita - Ilia sunt atribuite, dar sunt intr-o situatie juridica complicata...UMB a gasit inca doua cai de atac exceptionale, iar procesul va fi in 05.09.2013...dar dupa cum ne explica un coleg mai priceput in probleme juridice, sansele de a se schimba ceva sunt sub 1%...extrem de putine cazuri au fost in care aceste cai exceptionale de atac dupa pronuntarea sentintei definitive au schimbat ceva.

Ilia - Deva e atribuit UMB la un pret sub pretul normal pt acest tronson...nu a mai atacat nimeni decizia definitiva a instantei...contractul a fost semnat doar ca nu s-a dat inca ordinul de incepere a lucrarilor

Despre lot3 Orastie - Sibiu personal nu ma pronunt pt ca nu am date certe...

A0, A3, Pitesti-Craiova se fac in concesiune, iar aici nefiind vorba de bani europeni si de licitatii, totul e in ceata cu acest dialog competitiv care se practica cu firmele  care-si doresc sa faca aceste loturi...

teocharis

Quote from: dorum on August 28, 2013, 06:48:16 PM

Ilia - Deva e atribuit UMB la un pret sub pretul normal pt acest tronson...nu a mai atacat nimeni decizia definitiva a instantei...contractul a fost semnat doar ca nu s-a dat inca ordinul de incepere a lucrarilor



sunt voci pe cele 2 forumuri de infra care sustin ca UMB a inceput lucrarile pe Ilia-Soimus!

oare care este realitatea din teren?

anacronox

Sambata ajung la Deva. O sa am si tunul cu mine pentru poze.@devenii, tragem o tura de poze?

rocklee

Quote from: anacronox on August 28, 2013, 08:47:30 PM
Sambata ajung la Deva. O sa am si tunul cu mine pentru poze.@devenii, tragem o tura de poze?

ok ...sunt interesat...

Grizzly76

luni erau niste topografi,ridicau ceva date chiar in sensul girator, i-am intrebat ce masoara.au spus ca pt autostrada,daca are organizarea de santier, ca peste 1 sau2 saptam. si de lucru la autos  cam 1 sau 2 luni. nu prea au fost deschisi la discutii o sa incerc sa fur mai multe detalii.
Felicitari voua

udar

au aparut niste utilaje noi in fosta organizare de santier UMB de la Giarmata, niste camioane erau in plus fata de utilajele lasate de UMB...............!?
poate a inchiriat altcineva terenul, incerc sa fac niste poze maine

Sfantu

care e starea spatiului de servicii dintre timisoara si arad ?
Harta Autostrada A1 A2 A3 A4 A6 inclusiv DN si DJ in judetele adiacente Versiunea medie 50MB  Versiunea mare 200MB