Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 14 Guests are viewing this topic.

bitalb

#9915
Cam asa arata locul.

Daca e destul teren liber probabil se poate face o rampa de acces.

rocklee

acest tronson de autostrada dumbrava-sanovita ....mi se pare un tronson de nicaeri pana nicaeri ......fara tronsonul de autostrada izvin-sanovita mi se pare cam  inutil  >:(..pareria mea?!

Ionut

Imi vine greu sa cred ca nu gasesc o solutie temporara spre Sanovita acolo... un sens giratoriu, ceva simplu. Altfel s-ar irosi 10 km si deja restul de 17 ar fi cam degeaba daca ar trebui sa iesi pe la Paru/Costeiu, te intorci, intri iar prin localitati, aiurea rau.

La Lugoj (la centura) fac pana la urma un simplu giratoriu, nu? Ca initial trebuiau sa faca nod...

Tavi

Quote from: dorum on August 27, 2013, 05:15:16 PM
pai 609A e drumu' de Sanovita :)
Exact, nu merge folosit ca drum de legatura provizoriu intre capatul Sanovita al autostrazii si DN6? Trebuie musai giratoiu la intersectia cu DN6?

dorum

#9919
in momentul de fata nu pt ca nu exista nimik amenajat...iar A1 e cu cel putin 2.5m mai sus decat terenul adiacent... plus ca se termina brusc A1 cu parapeti...despre asta discutam....






dorum

#9920
Quote from: rocklee on August 27, 2013, 05:36:01 PM
acest tronson de autostrada dumbrava-sanovita ....mi se pare un tronson de nicaeri pana nicaeri ......fara tronsonul de autostrada izvin-sanovita mi se pare cam  inutil  >:(..pareria mea?!

nu, rocklee...nu e inutil deloc daca ar fi iesire la Sanovita...scurteaza relatia Deva-TM cu 20-25 min si cu cativa km buni...
...am facut un experiment...am cronometrat cat fac de la nod dumbrava la intersectia cu DJ 609A....36min...am socotit 27km pe autostrada ii parcurgi in 13min conducand legal...1 min de la presupusul nod provizoriu Sanovita la DN6, deci 14 min
36-14=22 economie de timp...

mariansb

sambata la ora 10 la nodul Sibiu Vest

[/URL]









[/img]
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

rocklee

#9922
Quote from: dorum on August 27, 2013, 05:48:12 PM
nu, rocklee...nu e inutil deloc daca ar fi iesire la Sanovita...

Eeeee mi-am dat si eu cu pareria :D.....dar la prima vedere asa pare :o....

teocharis

Quote from: dorum on August 27, 2013, 05:44:48 PM
in momentul de fata nu pt ca nu exista nimik amenajat...iar A1 e cu cel putin 2.5m mai sus decat terenul adiacent... plus ca se termina brusc A1 cu parapeti...despre asta discutam....


eu nu as subestima creativitatea romanului care va escalada pur si simplu cei 2.5m pana ca capatul A1 Sanovita...

tonică

un lift, ceva?.. :D
giratoriul acela oricum ar fi trebuit sa fie facut de catre cnadnr cred eu, nu de constructor. Iar astialaltii sunt debusolati rau, cauta ministru... :) Sau na, abia ce-l cunosc. Asa cum e lasat acolo finalul tronsonului nici ca se va face ceva ramanand ca vairante pt cei ce doresc sa se aventureze varianta a doua a lui @dorum

ghrt

Nu cred că se va face ceva deoarece lucrările se vor continua aproape imediat spre Timişoara. Dacă în contract nu se prevede că acolo va fi un giratoriu temporar până aproape de finalizarea lucrărilor pe Izvin - Sanovita, este cam complicat (probabil chiar penal) ca CNADNR-ul să lucreze pe amplasamentul predat constructorului. Iar constructorului nu-i va deconta nimeni cheltuieli care clar exced proiectului şi nu au fost licitate etc.
Aşa ar fi putut fi amenajat un acces de urgenţă pe bretelele existente, care puteau fi supraînălţate, şi care ar fi fost deschis la liber până la deschiderea lotului spre Timişoara. În felul acesta lucrarea ar putea fi făcută de CNADNR şi nu cred că presupune exproprieri, deoarece probabil se suprapune cu vechiul traseu al drumului.
Cont (aproape) inactiv.

dr4qul4

Acolo va urma o supratraversare asadar drumul tb deviat.  Nu cumva drumul va fi deviat direct peste autostrada, iar giratoriul va fi facut chiar pe autostrada?
Se observa ca nu au pus parapeti chiar pana in cap, nu-mi dau seama exact, dar cred ca sunt peste 10 metri.

Asta daca in plan acolo este prevazut doar un pod, pentru ca nu cred ca are rost un nod acolo..
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

Pellady

Vorbind din punctul meu de vedere, ca sofer de autoturism, daca va fi  aleasa solutia Paru sau Belint  eu unul nu cred ca voi folosi aceasta portiune dacat dupa deschiderea celorlalte loturi. Nu cred ca va putea fi folosita de camioane. Va imaginati, macar asa, cum vor merge TIR-urile prin aceste localitati?

radutm

#9928
^^
Asta ar trebui sa fie invatatura de minte pentru minister ca atunci cand imparte o autostrada pe tronsoane sa o faca doar din nod in nod si nu dupa nr. de km. De la Sanovita pana la Topolovatu Mare, unde este prevazut un nod, mai erau 6 km. Ar fi trebuit sa fie lipiti de acest tronson si atunci se putea folosi in intregime.
cont inchis

anacronox