News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Focșani-Buzău și Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

10 Members and 26 Guests are viewing this topic.

Lupul81

Quote from: mitsu on August 23, 2013, 05:30:41 PM
Ma gandeam asa: pana la finele anului, ptr a nu se pierde banii de la UE, trebuie atribuite definitiv 9 (!) tronsoane de autostrada: loturile 1 si 2 din Nadlac - Arad, lotul 2 din Timisoara - Lugoj, loturile 2, 3 din Lugoj - Deva (la lotul 4 parca e atribit definitiv, nu?), plus cele 4 din Sebes - Turda. Chiar e posibil?

Pai in stilul asta poate prin 2020 pana expira toate contestatiile si toate comisiile sau pana o sa dea toti faliment in afara de castigator si nu mai are cine contesta !  :lolz: :gaah:
Life is a fight.....enjoy !

tonică

Strabag n-are nimic de pierdut, au invatat si ei din mers probabil placerea jocului de-a contestatia pe taram mioritic.
Umb-ul insa are insa de castigat caci pare-se ca jocurile si costurile s-i le-au facut tocmai cu gandul ca vor lucra pe 3 santiere. Asa probabil iesind in profit..Cred. zic si eu...Oricum ar fi, e o mare mare bulibaseala.
Sunt in joc 10 loturi de autostrada si tot nu-i loc pentru toti !!! :|

nenea_hartia

#9842
@tigrel58
Colas a pierdut așa, pentru că Gheorghe Minea, project-managerul propus de ei, nu avea - vezi Doamne! - suficientă experiență, după ce comisia de evaluare a CNADNR i-a scăzut inclusiv zilele de concediu din anii lucrați (fără nicio legătură, evident, cu conflictul Boagiu-Colas O:-)).

rocklee

am fost astazi in zona sibot pe santierul strabag ....si am facut citeva poze ....le pun mai tirziu ...pote maine ...si in zona nodului lnacram sebes....de acolo pot sa va aduc o veste buna ...elctrica sa apucat se lucru la inltaria liniei de inalta tensiune din zona podului peste calea ferata :)

Tavi

Asta cu electrica este o veste tare buna! Multumim rocklee!

Ionut

Una din sursele secrete vine cu noutati auzite prin targ: Nadlac-Arad contestat si, atentie, Timisoara-Lugoj lot 2 (Izvin/Remetea Mare-Sanovita/Belint) castigator Tirrena Scavi.

iuli

Nădlac-Arad?! Adică ambele loturi?
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

rocklee

in sfirsit o veste buna ...tm lugoj2......speram sa nu fie iarasi contestat....

udar

Quote from: Ionut on August 24, 2013, 05:22:46 AM
Una din sursele secrete vine cu noutati auzite prin targ: Nadlac-Arad contestat si, atentie, Timisoara-Lugoj lot 2 (Izvin/Remetea Mare-Sanovita/Belint) castigator Tirrena Scavi.

Timisoara-Lugoj lot 2 (Izvin/Remetea Mare-Sanovita/Belint) castigator Tirrena Scavi................asta da veste buna, sper sa nu se mai schimbe ceva si sa ramana asa  :)

Sfantu

Quote from: Ionut on August 24, 2013, 05:22:46 AM
Una din sursele secrete vine cu noutati auzite prin targ: Nadlac-Arad contestat si, atentie, Timisoara-Lugoj lot 2 (Izvin/Remetea Mare-Sanovita/Belint) castigator Tirrena Scavi.


poate nu contesta nimeni lot 2 ca sa se apuce mileniu asta de treaba
Harta Autostrada A1 A2 A3 A4 A6 inclusiv DN si DJ in judetele adiacente Versiunea medie 50MB  Versiunea mare 200MB

cineva

Cat estimati ca ar dura constructia tm - lugoj lot 2?

Mie mi se pare simpla: nu se intersecteaza cu nici un drum major, cu putine cursuri de apa, etc.

Archi

#9851
va dura cam un an si jumatate caci vor fi necesare in unele locuri nise deblee si ramblee. Acum sa vedem cum va lucra TS (Tirrena Scavi) daca lucreaza cu pauze ca pe lug-deva lot 1 dureaza cam tot atat, dar daca lucreaza bine au sanse sa o termine cu luni bune inaintea termenului. Asa cum spuneai nu exista intersectii cu drumuri majore, nici râuri mari nici poduri peste cf....... vom trai si vom vedea

succes Tirrena Scavi si la cat mai putine contestatii!!

tonică

Auzisem si eu despre Tirena dar nu-i nici pe departe sigura 'sursa mea' asa ca am preferat sa nu zic nimic. Totusi nu a trecut perioada contestatiilor si luand in considerare ca erau patru firme cu acelasi pret...Oricum de cand era facuta licitatia poate intre timp unii dintre aceia si-au si luat gandul de la autostrada asta...

Despre Nadlac - Arad e vorba despre lotul 1, cel ex-romstrade si castigat de Astaldi, nu? Aici abia macar de au aparut doua trei stiri cu castigatorul, nici vorba despre numele celor care au licitat ori ordinea lor finala. Lipsa transparentei este in cea mai glorioasa zi a ei. Presa e cu adevarat pe butuci toti parand a fi unsi cu cate o alifie. Nu mai citesti prin presa decat ce ofera publicitatii cnadnr, fara macar ca ziaristii sa ceara mai multe detalii ori sa amendeze lipsa informatiilor. Asa ca nici macar nu stim cine a contestat.
Poate sa ne spuna tigrel ori altcineva care stie sa citeasca printre randurile proceselor la zi...

@cineva, sunt 25 km cu 10 podete rutiere, 12 pasaje ( drumuri agricole, comunale si 3 judetene ) si un nod. Luand in calcul posibilitatea sa-l faca tot tirena si facand o balanta intre acesta si lugoj-deva lot 1 cred ca va dura cam cu aproximativ 5 luni mai putin...asa, ochiometric...

alin_simeriaveche

Vestea este excelenta, multumim sursei. Poate sunt pesimist dar am impresia ca iar se vor face contestatii interminabile. Sper sa nu fie asa