Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 26 Guests are viewing this topic.

ladposta

#47130
woow. arata bine. stie cineva care va fi solutia intre calea de rulare / banda 1 si deal? va fi excavat, adus la cota si betonat sau betonat peste? sau ...

adi

foarte frumos contrastul.... chiar asa dus la extrem  ;)

adi

la deal , pe sensul spre TM( cel de langa deal) este balast stabilizat?

Ionut

Da. Balast stabilizat. Fără emulsie. Emulsia seamănă cu asfaltul la culoare. Emulsia se aplica PESTE balastul stabilizat pentru protectie.

marcelbanu

#47134
Oare cine i-a supărat pe cei de la UMB ?
Cine ce a scris urît despre ei ?
Am ajuns abia la km 96+200 apoi am fost scos pentru a doua oară de pe șantier
și tot pentru a doua oară nu am reușit să ajung de la pasajul Bejan la pasajul Șoimuș...
Nu cred că voi mai merge la fotografiat pe acest șantier...
Oricum se va încheia în curînd !









































Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

#47135


Poftă bună, oameni buni !






































Prea multă ostilitate întîmpinată m-a deranjat !
Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

Io

^ N-as crede sa fie de la noi. Sint insa pe Youtube niste comentarii la clipurile lui AlinC de te iei cu miinile de cap!
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.


RaduLuc

#47138
Se vorbeste de receptie, pe LD3 si LD4. Cu noul regulament se poate face receptia chiar daca mai sunt lucrari de executat. Pe LD3 se doreste sa se poata receptiona, partial, pe 31 Iulie. Asta inseamna ca se va putea circula in conditii de siguranta pe autostrada, dar vor mai fi lucrari de finalizat. Daca vorbim de LD4, din informatiile mele saptamana viitoare nu vor lucra, deci pana la sfarsitul lui iulie imposibil de finalizat si acest lot. Daca vorbim de LD4 trebuie sa observam ca pe toata partea dreapta, adica sens Lugoj Deva, la inaltimea de rambleu de peste 18-20m trebuie parapeti foarte grei, care daca nu ma insel trebuie incastrati intr-o grinda de parapet din beton (ceva similar cu ce se vede pe bretea la LD3), la care nu s-au apucat inca. Daca proiectul este asa, doar timpii tehnologici de executie ai acestei grinzi vor dura pana la 2 saptamani, dupa care trebuie montat parapetul. Daca este asa cum presupun (nu sunt sigur de asta) atunci dealul nu va fi finalizat mai repede de minim 4 saptamani de lucru, adica minim pe 15 August. Si am spus asta pentru ca este UMB si nu alt constructor, in mod normal la ce mai este de executat estimez ca mai trebuie intre 6 si 8 saptamani de lucru, aici intra si eventualele ploi dar cele normale...... nu ce s-a intamplat in luna Mai 2019.
Oricum chiar daca ma insel cu grinda de parapet, LD4 este dificil sa se termine mai repede de 15 August, dar nu imposibil.

RaduLuc

@AlinC Filmarile ca de obicei la inaltime. +1

Quest

Ce inseamna informatii relevante. Multumiri RaduLuc !
Si eu mi-am tot pus problema soliditatii parapetelui la rambleu de 20 m (ca se infige vreun jmeker cu bemveu si trebuie sa nu cada in gol pina pe DN...)
Clar la LD4 mai e de lucru. Sper sa nu fushereasca nimic pina la capat, ptr nu stiu ce termen asumat.

Multumiri AlinC !
(eu tinusem legatura ieri cu el si-mi exprimasem parerea de rau ca nu vom avea o filmare din ultima, ci din penultima zi de lucru inainte de pauza de o saptamina a UMB, dar iata ca Alin ne-a facut tuturor o surpriza placuta :)

Marcel imi pare rau de atmosfera ostila din santier, sigur n-o meritai asa cum nimeni de pe PUM / API n-o merita. Sintem unanimi in a constata exceptionala mobilizare si dedicare a UMB fata de acest proiect de-o dificultate extrema. UMB ma face sa pot sta mindru in fata unor constructori straini care au aratat in Romania mult mai putin decit a aratat UMB. Si nu e putin lucru.
Common sense will get you far !

adi

@marcelbanu, ordinele de interzicere a accesului nu sunt de la UMB... ci de la Beneficiar.

marcelbanu

Sînt sigur că ordinele au venit de mai sus de UMB...
Puțin mai jos de Dumnezeu și sf Petru, însă !
Asta este.
Poate într-altă zi voi avea o tentativă să intru dinspre Șoimuș...
Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

paulmare

^ dap
la rambleu cum e pe A2 peste canal de exemplu acelasi model, prins in grinda, mai e de lucru, si la scurgeri
si pacat ca va lipsi vederea aia frumoasa spre mures si "mica elvetie", desi intr-un fel e bine ca i-ar fi furat peisajul pe multi, nu e doar pentru "smecherii cu benveu"
oricum remarcabil efortul umb
si la fel remarcabil efortul "cercetarii" aeriene si terestre, multumim alinc si marcelbanu

vladioan_bv

Felicitari pentru filmare! Felicitari UMB!