Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

6 Members and 44 Guests are viewing this topic.



Klaudiu!!!

Am decis sa mai pun o data filmarea, de data asta fiind incarcata pe Youtube
Am facut un traseu prin transilvania mai lung iar la intoarcere m-a prins noaptea...am ajuns pe la ora 23 in zona dealului de la Cristian si nu mi- a venit sa cred ochilor cand am vazut ca lucrau. Erau 2 excvatoare si mai multe basculante plus 2 nocturne(nu stiu daca se numesc asa);
http://www.youtube.com/v/MFTeZ6AIvmM

marcelbanu

#9483
Quote from: Pellady on August 01, 2013, 06:59:32 PM
Azi 1 August in jurul orei 18 in Simeria DN7

Seara, orele 22:15, cînd aștept autobuzul să merg la serviciu, pe centura din Deva,
dacă apuc să număr cinci, maxim zece TIR-uri rătăcite prin zonă, în decurs de 20 minute...
Prin martie, număram 10 - 15 în decurs de cinci minute !
E o schimbare majoră !
Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

SILVIUFG

Pozele astea de la Simeria ar trebui preluate si de presa. Mai ales de presa care ia ,,la misto" deschiderile unor ,,cioturi" de autostrazi. Din pct meu de vedere fiecare km de autostrada este ft bun, mai scoate cate o localitate din haos, mai salveaza cateva vieti, ne mai scuteste de timp pierdut si stress la volan. Se construieste greu, pe segmente mici dar e bine ca se face. Asteptam vesti bune de la Strabag si continuarea ciotului de autostrada pana la Vintu :)

Pellady

#9485
Quote from: marcelbanu on August 02, 2013, 01:04:34 PM

Seara, orele 22:15, cînd aștept autobuzul să merg la serviciu, pe centura din Deva,
dacă apuc să număr cinci, maxim zece TIR-uri rătăcite prin zonă, în decurs de 20 minute...
Prin martie, număram 10 - 15 în decurs de cinci minute !
E o schimbare majoră !

In anii trecuti la 1 August se intorceau "capsunarii" iar cine e din zona stie ce circulatie infernala era pa DN7. Se vede clar utilitatea A1 desi au fost cativa carcotasi care denigrau utilitatea ei precum ca este facut de nicaieri la nicaieri. Bravo Strabag si Straco, succes UMB!

athosga

Quote from: cosss on August 02, 2013, 02:13:28 AM
salut baieti :)
sa vedem cum au lucrat italienii pe Deva-Lugoj lot1 8)

Adica excelent!! :)

alecu26

o sa vedem... sa speram ca excelent.

oricum nu au avut lucrari complicate (nici umpluturi mari, nici sapaturi mari). Doar drumul de legatura e mai complicat.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

stangabriel

#9488
Daca imi permiteti,am stat o perioada in zona,anul trecut,si am aflat ca se fura multa motorina din lot Tirenna,in special de la compactoare care nu vibrau,deci consumau mai putina motorina,apoi intra si mai putina umplutura,mai putine drumuri cu camioanele. Nu am aflat de unde,la ce nivel se facea omiterea,dar oricum mi se pare grav. Am intrebat in gluma daca pot face rost,si a spus sa fac o comanda ferma.

Nu m-am complicat sa-i denunt,cunosteam persoanele....mai trebuia sa stau in zona.....asta e....probabil autoritatile stiau.

Ce pericole sunt in cazul in care nu au compactat ok?

Lupul81

Probabil gropi si trambuline pe la poduri.....dar asta o sa vedem dupa ce o sa intre traficul greu pe autostrada, adica undeva prin 2016 - 2017.......pana atunci o sa iasa din garantie  ....nu?
Life is a fight.....enjoy !

marcelbanu

#9490
Quote from: Grizzly76 on August 01, 2013, 11:14:23 PM
salut ,azi am trecut pe la Bejan unde are UMB statia de( beton sau asfalt),era o echipa de electricieni care legau statia,am vb cu un sofer de pe buldo. si zice ca ii gata intr-o sapt si ca de prin septembrie se apuca, sa vedem

Acea echipă de electricieni realizau conexiunea electrică
la stația de asfalt al cîștigătorului licitației pentru reabilitarea
DN 76 Deva - Oradea, tronson Șoimuș - Vîrfurile, parcă...
A fost o discuție pe tema asta undeva prin paginile din urmă.
Acestă stație de asfalt este albastră, iar culorile oficiale UMB sînt verde - galben...


Fostul amplasament al UMB de pe vremea reabilitării DN 7 Deva - Arad.
Fotografie generală...


Racordul la conducta de gaz...


O chestie contradictorie...
Există un țăruș în grămada de piatră albă ce marchează viitorul traseu al A1.
Adică exact pe locul fostului amplasament...


Și fotografia pe direcția presupusului traseu al A1 spre termocentrală.
Dacă răsfoiți pe la paginile 300 - 400 ale forumului, am pus niște fotografii
cu țăruși și bucăți de plastic ce marchează traseul...


Fotografii realizate pe răcoare (06:30) în ziua de 3 august 2013.

Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

alin_simeriaveche

multumim marcel pentru zelul tau si informatii


Grizzly76

multumesc pentru informatie, bine ca stiu acuma,sa nu mai fac confuzie intre DN si A1
Felicitari voua

anacronox

super. merci pentru poze. ce poze faine se vor face de pe cetate la nodul Soimus.
de abia astept  O:-)