News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 57 Guests are viewing this topic.

dorum

da, sunt continuarile scurgerilor de sus... dar pana nu demult era un singur burlan montat... apoi l-au dat jos... iar acum l-au triplat :) :)

ladposta

Nu vreau sa pun paie pe foc dar la minutul 1.00 am crezut ca nu vad bine, dar din pacate la minutul 12.12 mi s-a confirmat - este a crapatura as zice serioasa in beton - cat de grav este si cat de mult conteaza?

ladposta

si inca o observatie/intrebare: oare chiar nu se putea gasi o solutie mai ieftina si mai rapida decat 'sirul indian'? (de la minutul 13.35 pe ultimul video)  :dunno:

Vice33

Si eu am crezut ca e crapatura in beton la min 1:50 dar nu cred ca e, e fie nisip, fie nu s-a uscat complet betonul.
Sirul indian e cea mai eficienta metoda rapida de a face treaba fara efort, oboseala si munca in plus.

dorum

io cred ca se si distreaza oamenii cu sirul ala... n-am treaba cu ei, treaba sa faca! :)

NGC

#46460
Una calda.

"Executia de foraje geotehnice pe amplasamentul Sectiunii E2 km 52+780 - km 56+220 in vederea completarii Studiului Geotehnic existent din cadrul contractului <Proiectare si Executie autostrada Lugoj-Deva lot 2, km 27+600-km 56+220> prin lucrari specifice de investigare a terenului (lucrari de foraje, activitati de prospectare geofizica si inginerie geotehnica)"

Azi era termenul de depunere a ofertelor si avem cel 2 ofertanti, fiecare cu mai multi subcontractori.

1. FORMIN
2. GEOLOGIC SITE

NGC

Si una rece.

"Executia de foraje geotehnice pe amplasamentele Sectiunii 2 Boita-Cornetu si Sectiunii 3 Cornetu-Tigveni aferente obiectivului Autostrada Sibiu-Pitesti in vederea completarii Studiilor Geotehnice existente, prin lucrari specifice de investigare a terenului (lucrari de foraje, activitati de prospectare geofizica si inginerie geotehnica)"

Quote from: NGC on May 20, 2019, 10:52:43 AM
Noul termen pentru depunerea ofertelor este 29.05.2019.

Licitatia a fost anulata. S-or fi inghesuit toti la forajele pentru LD2 (vedeti deasupra). :lol:

Telvanni

#46462
@dorum

Santierul era plin cu apa, trebuia sa le gaseasca ceva de facut oamenilor. De multe ori am facut si eu chestia asta cand nu puteam sa atac frontul de lucru din varii motive, nu trimiti oamenii acasa.

horatiu.cosma

E ruptură clară în balconul ăla. Dacă vede UMB ce scriem pe aici, vă rog să decupați rapid bucata desprinsă, până nu cade doamne ferește pe oamenii care se plimbă pe rândul de jos. Am văzut-o de acum 2 săptămâni când era mult mai mică, dar am zis că e vreo iluzie optică.

RobertH

#46464
Acolo nu e ruptura. Daca tin minte bine(am sa si caut pe video mai vechi) ei au turnat asa betonul cu o treapta mai jos. Habar nu am de ce dar a fost intentionat. O presupunere ar fi ca aveau nevoie sa ii dea cadere dar iesea prea gros betonul la margine .

EDIT :
se vede cum au turnat separat pe trepte


Iar se vede mai bine ca muncitorii stau mai jos pe o treapta inferioara .



GDPR

#46465
@RobertH are dreptate, se vede cel mai bine in filmarea din 28 martie. Oricum, zonele turnate in consola pe chituci din lemn nu o sa aiba o viata prea lunga, macar daca le armau. Prevad ca in cativa ani o sa inceapa sa pice.

ladposta

deci e bine ca nu am avut dreptate :-)

Multumesc pentru lamuriri.

voicul

+1 Alin.
Pacat ca urmeaza alte si alte ploi, dar e timp sa le faca pe toate pana la final de august/inceput de septembrie.

danutzu_1069

Treaba cu scurgerile pe jgheab si tuburi este clara... Grupul celor trei tuburi este pentru scurgerea apelor de pe terase / de pe deal, iar jgheaburile sunt pentru scurgerea apelor de pe carosabil...

adyneamtu

Mai edificator, exista armare si nu e crapatura, doar o treapta.