Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 44 Guests are viewing this topic.

Ionut

Lotul Nadlac-Pecica (lotul Romstrade) este MUUUUUULT in urma, este cam la 25%. Iordache a furat banii si ceea ce a reusit sa faca este sub orice critica! O sa modific totusi la status sa pun "relicitare". Lotul Pecica-Arad (lotul Alpine) este aproape de finalizare!!! Este asfalt la strat final pe tot segmentul si trebuia sa fie GATA in august. Alpine a lucrat ffff bine pe lot atat timp cat a lucrat. Cele doua segmente nu pot fi comparate.

tigrel58

Eu zic asa:
Teloxim (ex Tehnologica Radion) si Salini (ex Impregilo) isi freaca mainile de bucurie. Prin "ricoseu" cred chiar ca vom vedea progrese mari pe la Aciliu, dupa legea lui Pascal, recte principiul vaselor comunicante aplicat bine, nu cu reteta Nelu Iordache.
Mai nashpa pare cu UMB, cu pretul fff mic, caruia i-au si dat contractul pe Gilau - Nadasel, apoi si l-a pus in rama. Reciproca nu poate fi valabila ? Pierde garantia de participare. Aici este loc destul de speculatii.
Si daca tot am vorbit de francezi, @phb2: saga tm - Lugoj lot 2 trebuie sa se termine cumva. Eu am mai facut comparatii gen nebuloasa Andromeda, dar vad pe SEAP ca anuntul de participare 134467 este inca activ si - poate - CNADNR trage de timp asteptand motivarea oficiala de la Curtea de Apel. Dar are OBLIGATIA LEGALA de a pune in executare hotararea instantei si tot obligatia legala de a anunta castigatorul, in TERMEN DE 48 de zile de la decizie.

alecu26

Quote from: Ionut on July 22, 2013, 02:38:30 PM
Isi permit sa aiba parerea asta pentru ca n-avem ministru la transporturi. Si nici nu vom avea prea curand, prietenii stiu de ce.

Intr-o alta ordine de idei, priviti semnatura mea si veniti cu modificari/completari.

Orastie Sebes...se deschide dupa Lugoj Deva 1. Posibil in septembrie....

Astaldi nu cred ca deschide totul anul asta. Acel debleu inainteaza fantastic de incet.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

iuli

@Ionut modifica si pe prima pagina loturile si constructorii  :D
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

reed

ASOCIEREREA COMSA SA-TELOXIM CON SRL-ALDESA CONSTRUCCIONES SA-ARCADIS EUROMETUDES SRL din ce stiti voi din asocierea asta a mai lucrat vreo unul in tara la noi?

dorum

#9260
COMSA - ALDESA - spanioli, nu stiu sa mai fi lucrat in RO
Teloxim - firma romaneasca, are la active ceva asfaltari
Eurometudes - fac proiectare, consultanta

Cam asta e ce stiu eu...

Bogdan.j

Ceva update de pe Timisoara-Arad mai stiti? Au terminat de reparat(ex.stratul asfaltic,marcajele,parapetii,spatile de service,CIC etc) Mersi anticipat!
1992: Omenirea i-a pierdut pe Benny hill,Marlene Dietrich,Anda Calugareanu,Radu Tudoran. Am aparut eu. :D
Si vis pacem, para bellum.

SB76UFO

#9262
Poze pe lotul 4



















"Prostia este eternă și invincibilă"

SB76UFO

#9263


















"Prostia este eternă și invincibilă"

SB76UFO

#9264






















Ultimele doua poze sunt de azi dimineata de la ora 9:00
"Prostia este eternă și invincibilă"

penad2007


BoGDaN

#9266
Nu-i Strabag, nu-i Astaldi, nu-i PORR. 2 loturi care ne vor da emotii in ceea ce priveste data finalizarlor (oricum suntem invatati cu amanari, intarzieri etc  :(( )iar calitatea lucrarilor.....vom vedea. N-am emotii cu UMB.

Ionut

^ Din ultimele doua poze din updateul lui SB33UFO vad ca ieri au inceput sa astearna balast stabilizat in zona nodului Sibiu Vest. Este bine ce vad? :) Este o veste foarte buna, inseamna ca se misca binisor, imi faceam probleme cu acel nod pentru anul asta. Din avion se vad inca multe probleme pe lotul Astaldi, dar daca au inceput sa astearna balast stabilizat in acea zona incep sa am sperante.

Multumim de poze si ar fi minunat daca ai face astfel de updateuri la 2-3 zile! Nici n-am pretentii.

MHN

Quote from: Ionut on July 22, 2013, 05:02:53 PM
Quote from: phb2 on July 22, 2013, 05:00:34 PM
Excusez moi ; je parle du lot 2 Timisoara ( est ) - Lugoj ( ouest ).
Si j'ai bien compris les informations lues sur le forum, toutes les adjudications ( licitatie ) ont été contestées et finalement annulées.

Si eu stiu la fel, s-a anulat si trebuie sa se ia totul de la capat.
S-a anulat doar raportul procedurii de atribuire. Adica rezultatul.

Quote from: tigrel58 on July 22, 2013, 05:07:52 PM
[...]
Si daca tot am vorbit de francezi, @phb2: saga tm - Lugoj lot 2 trebuie sa se termine cumva. Eu am mai facut comparatii gen nebuloasa Andromeda, dar vad pe SEAP ca anuntul de participare 134467 este inca activ si - poate - CNADNR trage de timp asteptand motivarea oficiala de la Curtea de Apel. Dar are OBLIGATIA LEGALA de a pune in executare hotararea instantei si tot obligatia legala de a anunta castigatorul, in TERMEN DE 48 de zile de la decizie.
Exact, se reia doar de la faza de reevaluare, tinandu-se cont de cele impuse de CNSC prin motivatie.
Trist daca va castiga Selina, avand in vedere referintele.

dorum

#9269
Iata ce se poate face in 3 luni (14apr - 19iul)  cand ai bani, vrei sa faci si stii sa faci... :) :)










Comparatie facuta intre poze din 14 apr si poze din 19 iul pe LUGOJ -DEVA lot1