News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

7 Members and 29 Guests are viewing this topic.

danutzu_1069

Urgenta 1, este sa inchida alunecarea... sa nu mai fie surprize....
Si cred ca efectivele sunt mult reduse....
Mai vrea si omul concediu....

pasadia

Asa zice ca raspunsul poate fi cautat si in alte 2 elemente:
1. accesul - mai exact am impresia ca accesul pe la mijloc e deja blocat (adica au ridicat deja nivelul). Pot sa faca asta intrucat acum am acces pe ambele viaducte.
2. dar in aceeasi zona nu continua cu zgura in sus pentru ca au de taiat din deal - acei mistreti preferati de marcel chiar lucrau la momentul trecerii dronelor. Cat timp aia lucreaza si in urma lor curge material la vale, nu vad cum ar putea asterne zgura.

istvan78

Quote from: rocklee on December 12, 2018, 06:54:37 AM
Se va reface terasele exact Cum au fost înaintate.

...din gabioane, sau?

paulmare

^sau un prism de piatra bruta peste geotextil - si de aceea au facut "terasa" din captura lui tibiv
Oricum s-au miscat cu talent- foarte repede si "safe" au evacuat ce era in plus
Vedem noi ce fac, daca nu se strica vremea foarte tare, si daca e prism sau gabion pot lucra - si e destula lume cu "obiectivul" pe ei
La sapatura si evacuat de pe terasele de jos - la fel cred ca vor trage in ritmul in care trebuie sa fie gata in primavara cand vor putea lucra din nou la terasament

Pacat de exemplu de lalaiala lui aktor de pe a10 cu o macara necajita care muta niste armaturi de colo - daca era "miscare" ar fi aparut si acolo clone de-ale lui rocklee si marcebanu, asa ce pisici sa fotografiezi, baietii cu aparatele foto din zona cred ca se ocupa de salamandre si buhai de balta


TibiV

#44840
Poate nu am observat eu pana acum...
Dar vad ca au pus panouri fonoabsorbante pentru salbaticiuni la ecoduct !
Panouri, nu garduri...

(din linkul video DRDP Timisoara pus de sublimu...)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

laszlo.robert

Oare ce înălțime au panourile ? In altă ordine de idei: ochii nu văd, urechile nu aud, inima nu cere.

voicul

^Probabil de asta au pus si poza: ca e noutate.

Nu tre sa auda ursu cum vine masina pe DN, ci sa fie luat prin surprindere.

pasadia

@Tibi: nu stiu daca sunt fono-absorbante, dar e normal sa puna un obstacol fizic solid (nu un simplu gard) care sa impiedice lumina (si zgomotul) daca vrei ca acel eco-duct sa isi faca treaba pentru care a fost construit.

wifi

La animale le pun panouri fono. La oamenii care locuiesc pe marginea DNului de la Margina incoace las ca s-au obisnuit sa le treaca o masina (grea) dupa alta prin fata portii. Nu se grabesc cu tunelele si ce mai este de facut pe la LD2.

TibiV

@pasadia,
de acord, este normal sa puna panouri, nu "garduri" din sarma/plasa...
Dar sunt uluit ca au ales varianta corecta si ca nu au facut "ieconomie"... ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

elphax

si nu era mai frumos sa faca ceva din lemn si piatra si sa puna vegetatie cum se face in tarile civilizate?

horatiu.cosma

^^
Așa zice acordul de mediu. Legat de acord, sunt foarte curios cum va explica Neaga de ce a mermelit licitația pentru Holdea atâta timp, după care a lansată-o pe achiziție simplificată, tăind din fonoabsorbantele din acordul de mediu (ca să încapă suma în achiziție simplificată). E cam ilegal conform Legii 98/2016 privind achizițiile publice (nu poți sparge un contract în unele mai mici ca să poți face achiziții simplificate/directe). În plus, la un control mai atent, CE poate să nu mai deconteze banii, fiindcă proiectul e incomplet.

Apropo de CE și decontare, vrăbiuțele zic că s-au trezit cei din CNAIR acuma, în prag de iarnă, că dacă până în primăvară nu sunt gata spațiile de servicii de pe OS3, papa finanțarea europeană. Aleargă toți ca găinile în toate direcțiile să găsească o soluție. Probabil vor încerca cu DRDP Cluj constructor, dar le trebuie achiziții de materiale, utilaje etc. Va fi interesant. Nu suntem sănătoși dacă nu le lăsăm până la deadline-ul deadline-ului.

StefanCelMare

Nu mai hrăniți trollul. Wifi e în categoria asta binișor.
Evident că e nevoie de panouri, altfel s-au dat banii degeaba pe ecoduct.

pasadia

Si unde or sa-l faca? Pe acolo e ditamai distanta, de la Cut pana la Cristian fara nici un spatiu de parcare. (37,6km pe Gmaps).