News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

11 Members and 31 Guests are viewing this topic.

marcelbanu

#44490
Răsfoind prin cutia cu fotografii...
Atunci...
4 august 2013


Atunci...
27 martie 2017


Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

danutzu_1069

#44491
@marcelbanu, interesanta retrospectiva!! Nu ne suparam daca mai ai si altele si vrei sa le postezi.
PS.  Cred ca dealului ii zic acum PLEȘUvul..

marcelbanu

#44492
@danutzu_1069 aoleu...
Aseară am răscolit cu tiuța cu fotografii...
1300 de bucăți, am de unde alege...
O să fac o paralelă între ,,atunci" și ,,alt atunci" dar spre seară...

Cum am mai scris, Pleșu îi zic oamenii locului la dealul, de acum, fără lilieci !
Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

wifi

Dom' Marcel Banu, ne uimesti de fiecare data, si pe zi de sarbatoare cand nu se lucreaza ne arati ceva frumos!

horatiu.cosma

Problema accesului la UMB dinspre pasajul Bejan nu stă în rampa care nu e gata. Se poate observa în ultimele poze că ar mai avea vreo 2-3 metri până sus și că nu au mai așteptat să facă umplutura ca la carte, ci și-au făcut o rampă provizorie până sus, pe care o vor scoate la primăvară afară și vor veni cu umplutura definitivă. Problema adevărată e că nu pot umbla cu utilaje grele peste hidroizolația de pe pod și în același timp nu pot să acopere hidroizolația cu asfalt din cauza vremii. Poate apar câteva oaze de vreme ok în săptămânile următoare și reușesc să asfalteze.

GDPR

#44495
Pot sa umble cu utilaje pe hidroizolatie daca isi asuma sa o schimbe inainte de a asterne asfaltul, evident un compromis nedorit. Daca nu, trebuie terminate intai umpluturile la rampa ca sa poata sa asfalteze pasajul.

danutzu_1069


horatiu.cosma

^
Cum spuneam mai sus, nu trebuie terminate umpluturile la rampa dinspre Bejan. Ajunge să completeze cu pământ până sus chiar și pe vremea asta, ca să poată să urce cu utilajele. La primăvară se va scoate ce au adăugat acum fără compactare riguroasă și se va continua umpluturile finalizate până azi, compactarea făcându-se atunci conform normativelor.

Ionut

Intr-o alta ordine de idei, ieri am castigat definitiv procesul contra CNAIR rezultat in urma refuzului de a ne pune la dispozitie actul de incetare/reziliere a contractului cu Salini pentru Lugoj-Deva lot 2. :) O mica-mare victorie API. Detalii pe thread-ul dedicat.

pasadia

Nu lucreaza nici azi UMB (cred ca sunt in pauza mai lunga, si ma cam indoiesc ca vin inapoi saptamana viitoarea, cea cu Sf. Andrei si Centenar). Nu era activitate nici la Holdea, iar la Grind am vazut o singura basculanta incarcata trecand in viteza pe sus pe pasaj (spre Holdea).

marcelbanu

Quote from: pasadia on November 22, 2018, 05:32:07 PM
Nu lucreaza nici azi UMB (cred ca sunt in pauza mai lunga, si ma cam indoiesc ca vin inapoi saptamana viitoarea, cea cu Sf. Andrei si Centenar)

De luni e o ploaie mocănească în zonă...
Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

#44501
O gaură-n dealu' Pleșu ce a ținut un șantier întreg pe loc timp de un an jumate...



Borna kilometrică

-atunci, 7 aprilie 2013



- recent, 16 septembrie 2018...


28 septembrie 2018


Pasaj Șoimuș
- atunci, 12 februarie 2014






- recent, 16 septembrie 2018


16 noiembrie 2018


Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

cristi5

#44502
Quote from: marcelbanu on November 22, 2018, 08:24:28 PM
O gaură-n dealu' Pleșu ce a ținut un șantier întreg pe loc timp de un an jumate...

Nu stiu daca l-a tinut chiar atat. In acelasi an si jumatate s-a discutat si solutia la Bretea Muresana, la halda de steril, la dealul insusi, etc.

Am auzit de la cineva care cunoaste pe altcineva in zona ca pestera a fost sapata pt a tine sunca si branza la rece. Se adunau mai multi localnici acolo si tineau alimente la comun. Se intampla si in Italia de exemplu, de aceea parmezanul are "coaja" "scrisa", ca sa se stie a cui este "rola" respectiva.

Aceeasi persoana mi-a zis ca e sit Natura 2000, care are sediul la Budapesta si vedea conspiratii anti-romanesti peste tot, deci iau informatia cu un pic de sare. Dar mi se pare plauzibil.

PS: geografic se cheama Pleș-Păuliș, de la localitatea din nordul lui

PS2: conform altei conspiratii, liliecii au fost foarte utili pt UMB care incerca sa mute traseul. Nu stiu, cert e ca nu s-a mutat.

marcelbanu

O mică retrospectivă...
Că văd că tot nu mai scrie nimeni nimic, m-am gîndit, în urma unei mici cerințe,
să fac o rememorare a lucrărilor de pe lotul IV UMB Ilia - Șoimuș...
Toate fotografiile îmi aparțin, se află în cutiuța mea cu amintiri !

Pe vremea asta mohorîtă ce puteam face altceva ?

Zona pasaj Bejan, km 96

- atunci, 12 februarie 2014






- recent, 20 martie 2018




- și mai recent, 21 aprilie 2018




- și mai recent, 9 septembrie 2018




- și, foarte recent, 7 noiembrie 218







Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

#44504
Pasaj Brănișca, km 90+

- la începuturi...






- atunci, 21 aprilie 2014


- recente, 12 mai 2018




(de pus în ramă)


- foarte recentă 28 septembrie 2018


Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !