News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

8 Members and 43 Guests are viewing this topic.

flashu74

În acea zonă nu a lucrat foreza. Știu că lângă DN era un șant de beton destul de mare în acea zonă. A fost treptat îngropat cu săpătura ce a căzut de sus. Acum s-a săpat acolo și bănuiesc că în imagine este ce a rămas din acel șanț. Cred că va fi ulterior reconstruit. Nu am informații, doar ce-mi aduc aminte din teren. Dacă trec pe acolo o să mă uit mai atent.

gdaniel

Cred ca intrebarea era defapt daca Selina a forat ceva piloti cand au lucrat la santul ala in cadrul reabilitarii DN76, poate mai tine cineva minte..

rocklee

#43217
acea boldura nu a facuto selina este cu mult mai veche ...este un zid ...zidit din piatra sparta mare  ....si este pe toata lungimea dealului ... :)

asa cum a specificat si flashu 74 ....intre acel zid de piatra si dn76...era rigola facuta de selina si ...de cei de dinainte ... :D

si din ce am vazut cand sapau pe linga el nu are o adancime mai mare de 1,5 -2 m....si nu este cu fier beton in el.... :)

alesd

Multumesc mult pentru informatii. Deci sa inteleg ca nu e pe piloti forati? Si ce inaltime (sau mai bine zis adancime) are? Se poate intreba? II ajuta oare si pe UMB si le tine mai bine terasamentul in partea de jos?

flashu74

Am avut astăzi ocazia să văd la fața locului zona Holdea. Săpătura a avansat mult. Mai ar fi vreo 5 m până la cotă. Dar cred că acum sunt în stadiul în care continuarea optimă s-ar face concomitent cu acea ieșire&intrare. Se știe ceva referitor la acest contract? Parcă țineam minte o dată de 29 septembrie.

danutzu_1069

Daca-s baieti destepti, lucreaza jumătate de sapatura la gata, pana le iese contractul....

NGC

Quote from: flashu74 on October 03, 2018, 08:33:45 PM
Am avut astăzi ocazia să văd la fața locului zona Holdea. [...] Se știe ceva referitor la acest contract? Parcă țineam minte o dată de 29 septembrie.

28 nu 29. Atunci era termenul pentru depunerea ofertelor. Dupa cum se stie deja, doar COMSA este in joc.

adiarc

Or fii depus toata hartogaraia de data asta? :o
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

NGC

Quote from: NGC on April 19, 2018, 09:39:45 PM
Pun si aici mesajul pentru ca este foarte important.

Quote from: NGC on April 19, 2018, 09:38:45 PM
DN68A

In 04.04.2018 a fost atribuit catre DRUMEX contractul pentru "Elaborare expertiza tehnica pentru DN68A km 2+900 – 78+517" contra 109,000.00 RON fara TVA.

Contractul a fost semnat in 12.04.2018 si ET trebuie predata in 2 luni de la semnarea contractului.

Va mai aduceti aminte de contractul asta? Ei bine, dupa expertiza, vrabiutele zic ca vor acum sa contracteze reciclare in situ de la Cosava pana in apropiere de giratoriul nou facut de COMSA.

flashu74

Mulțumesc pentru informație. Probabil nu am fost eu atent. Sper să fie bine de data asta.

NGC

Io am auzit ca s-ar fi modificat si participatiile la contract, dar na, ar trebui sa fie bine acum si nu au avut surprize de la alti posibili ofertanti.

flashu74

Reciclare înseamnă o refacere totală? Am văzut o refacere totală la Săcămaș dupa intrarea din DN7 cam vreo 300 m. E altceva.

NGC

Cauta in topicul de DN ca o sa gasesti acolo poze. Au facut pe DN76.

NGC

Si daca nu ma inseala vederea, in filmarile de la podul peste Mures de pe ST1, se vede un reciclator parcat acolo de cateva saptamani chiar inainte de culeea din Sud.

gruiarew

Întreb şi eu şi poate întreb prosteşte... reciclarea asta merge şi la beton? Ca acolo îs plăci de beton sub, nu e 100% asfalt...
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis