Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

5 Members and 33 Guests are viewing this topic.

horatiu.cosma

Dacă a da în folosință 2 tronsoane de autostradă cu 3 ani întârziere se poate numi "lovitură", atunci da  :lol:.

Quest

Ai si tu dreptatea ta, dar poate ca nu se poate mai mult, din cauza nivelului electoratului, care trimite la guvernare habauci, ai vazut c-au pus acum ditamai masa de partid in biserica, in fata catapeteasmei si-a altarului...
Common sense will get you far !

flashu74

Quote from: istvan78 on September 28, 2018, 09:39:24 AM
Terasamentul de "pamant armat cu plasa metalica" al UMB de fapt nu e din pamant ci din zgura de furnal, sau ma insel?
Mie incepe sa-mi placa solutia...
Este zgură adusă de la Hunedoara. Cred că este bună la terasamente. Și în zonele unde terasamentul s-a făcut cu săpătura din deal, ultimul strat înainte de balast stabilizat a fost tot zgură. Arată chiar foarte frumos piatra aceea așezată în plasă. Și se avansează destul de repede. Rocklee, mulțumesc de imagini.

dorum

da, si mie imi place mult cum arata... sa vedem rezultatul final!

perfidus

Pare o combinatie dintre solutia TerraLink si un perete de gabioane.

https://www.youtube.com/watch?v=67L8i0l6eZ4

Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

tom_sawyer

Quote from: tom_sawyer on September 07, 2018, 08:18:01 PM
Quote from: Ionut on September 06, 2018, 01:02:20 PM
API pe Facebook

Marți, 04.09.2018, Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere a anulat licitația pentru lucrările suplimentare din nodul rutier de la Holdea, parte din lotul 3 al Autostrăzii A1 Lugoj-Deva.

Solicităm CNAIR să relanseze în următoarele zile această licitație

Au relansat-o tot ieri:

Anunt de participare simplificat: [SCN1015250] AUTOSTRADA LUGOJ-DEVA Lot 3, km 56+220 – km 77+361 - EXECUTIE LUCRARI BRETEA IESIRE - DESCARCARE NOD HOLDEA SI MONTARE PANOURI FONOABSORBANTE

Data publicare: 06.09.2018 19:40

1. Asociere : Asocierea COMSA S.A.U. – ALDESA CONSTRUCCIONES S.A.

Data limita evaluare oferta: 28.12.2018 18:00

Earthchild

28.12.2018, hmmm trei luni pentru reevaluare, nu vi se pare exagerat?

Altfel, like rocklee pentru UMB, dar mi-ar fi placut mai mult, ca sa fiu carcotas, genul de parapete antifonare montate de Porr pe ocolitoarea Aradului, care arata foarte bine si dupa ceva ani:


PS: am cautat dupa imaginile mai vechi pe forum, dar nu le mai pot vizualiza, astfel incat am luat una de pe net.

mihaihedes

Termenul de evaluare a ofertelor este egal cu perioada de valabilitate a acestora de obicei. nu trebuie neapărat să țină până în decembrie dar de obicei se stabilește așa ca să ai timp să faci evaluarea.

alin_simeriaveche

#43148
Că să fim și mai carcotasi...UMB să fi pus perete antifonat din sticlă curbată pentru fluxul de aer 😎😄
https://www.heeswijk.nl/media/images/thumb_constrain_1920_1920/gsd-030-drivingside07.jpg

marcelbanu

#43149
Am luat în talpa bocancilor asfaltul proaspăt al autostrăzii A1, lotul IV UMB, cam de pe la ora nouă dimineaţa, 28 septembrie 2018,
de la kilometrul 90+000 Brănişca pînă la Şoimuş la podul peste DN 76 Deva - Oradea.

Nu am bătut chiar tot tronsonul cu bocancii, am mai mers şi cu maşina pe DJ706A...

Am stat de vorbă cu oameni simpli, am schimbat impresii şi cîte o glumă...

Concluzia ?

Dacă nu ar fi fost ăia cinci lilieci, azi am fi circulat lejer...

Urmează o serie de fotografii...

Tronson Brănişca I...
























Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

#43150
Tronson Brănişca II...
























Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

#43151
Tronson Brănişca III...






















Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

#43152
Tronson Brănişca IV...























Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

#43153
Tronson Brănişca V...

















Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

#43154
Tronson baraj Mintia I...





















Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !