Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 16 Guests are viewing this topic.

flashu74

Dacă se acceptă fără poze, pot să vă spun că la baraj Mintia este deja strat de asfalt și zid-șanț în zona fostei traversări a DJ. Se cară în continuare la greu săpătura de la deal la Șoimuș. În orice caz în zona deal-Șoimuș se lucrează intens.

gruiarew

Quote from: Quest on September 19, 2018, 08:12:32 PM
^ Adica PiSi 2,3,4 au grad de dificultate mai redus decit Dealul Liliecilor ? Nu va exista niciunde o situatie similara de constringere a incadrarii A in dreptul unui deal ce trebuie excavat masiv, apoi stabilizat la panta de 70-80 grade ?

Ba da, Quest. Dar tot mi se pare stupid să te înghesui când ai alte variante mai elegante. Si mai am o întrebare legată de Holdea.... Dacă sunt costurile aşa de mari pentru tunele... N-o fi mai simplu cu două viaducte şi cocoţată autostrada pe deal? Dacă nu poţi trece pe lângă şi e al naibii de scump să treci prin, nu ar merge o chestie gen Aciliu (la viaduct zic) sau Săcel şi să ajungi cu autostrada pe deal, sus? Nu este vârful Moldoveanu totuşi. Urşii ar putea trece pe sub, dar nu prin vârful dealului. Întreb numai teoretic, că nu mă pricep, nu daţi cu pietre :) .
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

Quest

Gruia, tunelurile la Holdea nu sint deloc 'al naibii de scumpe'. Compania nu se fereste de ele din motive financiare sau tehnice, ci din temerea viscerala ca ar putea aparea evenimente in tunel, cu victime umane, care se vor intoarce impotriva lor. Ca parca n-ar exista proceduri si protocoale clare de abordare a unor asemenea evenimente... O sa pun pe YT o filmare cu un tunel splendid de aproape 6 km din Albania. La ei de ce se poate dar la noi nu ?
Eu am mai amintit, costul total al celor 2 tuneluri de la Holdea ar fi (dupa estimarile in cunostinta de cauza ale lui Cutter) pe la 100 mil. € din care in baza contributiei de 15% a Romaniei la fondurile UE absorbite, pe noi ca tara ne-ar costa o bagatela de 15 mil. € (atit a costat Polivalenta Cluj). Deci sa nu facem o marota din costul tunelurilor de la Holdea, c-ar fi gresit.
Common sense will get you far !

dr4qul4

uitati un lucru esential: Licitatiile se atribuie dupa criteriul celui mai mic pret.
Daca tu pui viaduct de 1 km, iar in SF scrie ca se poate cu 2 viaducte de 250m si debleu cu zid de sprijin pe 500m, atunci ai pierdut licitatia.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Europiu

The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

marcelbanu

Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

danutzu_1069



adi

#42983
Puteti verifica veridicitatea acestui mesaj in SICAP?

Primul anunţ se referă la contractul ,,Proiectare şi Execuţie Autostrada Sibiu-Piteşti Secţiunea 1, Sibiu-Boiţa, Lot 2 (km 13+170 - km 14+150), şi Secţiunea 2, Boiţa-Cornetu (km 14+150 - km 44+500)".

Al doilea anunţ se referă la contractul ,,Proiectare şi Execuţie Autostrada Sibiu-Piteşti Secţiunea 3, Cornetu-Tigveni (km 44+500 - km 81+900)".

Sursa:https://www.zf.ro/info/incepe-constructia-autostrazii-pe-care-o-asteptam-de-ceva-timp-se-fac-9-tunele-de-5-km-pe-cea-mai-frumoasa-autostrada-din-romania-17527318

GrmmrNzi

^
Ha-ha, ZF. "Anunțuri de intenție". De acolo până la licitație mai e (n-ar fi primul care ar rămâne la stadiul de "intenție"). Iar de la licitație până la semnarea contractelor... vedem prea bine pe A7 cum e.

Ionut

S-au pacalit cei de la ZF... of!

Este vechiul anunt de intentie publicat in 20.04.2018 de CNAIR. Tehnic vorbind, sunt doua anunturi de intentie. Dar e doar "intentie"... nu e licitatie "pe bune". S-a discutat la momentul respectiv. Of, de ce nu or fi oamenii astia din presa atenti la ce naiba fac! Sau sa ne sune pe noi... macar sa le explicam.

Tineti minte ca s-a promis "solemn" in cadru oficial, atat la nivel de ministru cat si de Director General CNAIR, ca NU se lanseaza licitatiile pe PiSi decat DUPA ce iese AM.

dr4qul4

Si asta este un lucru f bun. SPer sa se tina de promisiune. Fara AM ar iesi un dezastru pe cele 3 loturi montane
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

wifi


aga

Era o poza de acum un an sau si mai mult, facuta cu dealul Soimus de la Cetatea Devei. Dadea o imagine de ansamblu usor de evaluat. O mai stie cineva sau are un link cineva? As vrea sa vac zilele urmatoare cateva poze la fel si as vrea sa le suprapun sa se vada evolutia. Daca se incumeta cineva sau stie sa caute. Mersi

marcelbanu

#42989
E vorba de această fotografie cumva ?



Fotografie înainte de a se începe săpăturile...



...și după ce au început decopertarea !

Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !