News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 53 Guests are viewing this topic.

lucianxx9o

De POS-T am auzi si eu ca cica e deblocat dar Comisia europeana nu a trimis niciun  comunicat!!
Cica avem un ministru pe fonduri europene, ce face acel ministru ca nu l-am vazut nici o odata sa faca declaratii despre fonduri etc.. . Stie macar ca suntem in UE si avem fonduri europene??
Presa ce face???
Avem prelungit cu unca 3 ani cred ca degeaba avem aceasta prelungire.

panda80

Quote from: tonică on June 05, 2013, 03:42:07 PM

In continuare sustin ca bucata dintre arad si pecica, adica cea care conta si ar fi fost necesara in momentul de fata ar fi putut fi lejer terminata in toamna anului trecut asa cum pareau ca decurg lucrurile. Nu avea nici o legatura cu tevile petromului, cu liniile de tensiune ale enelului si nici nu depindea de restul traseului impotmolit de cei de la romstrade. Terminau acesti km necesari si apoi, din partea mea, puteau sa mai stea si pana-n 2014 cu lucrarile la restul tronsonului caci oricum nu vor fi folositi pana ce nu se gată nadlac-pecica...

Putem privi si partea plina a paharului, poate Alpine isi doreste sa respecte timpii tehnologici si nu lucreaza indiferent de conditiile meteo. Hai ca nu e chiar tragedie sa asteptam pana in august, drumul national paralel este circulabil in conditii bune intre iesire Arad si intrare Pecica.
Se putea bineinteles deschide partial insa cu o cheltuiala suplimentara din partea antreprenorului si nu ai cum sa-i obligi pe Alpine sa faca treaba asta.

sebba

mie-mi pare total aiurea sa-i "iertam" ptr 2-3 luni intarziere
un amarat de salariar din RO care a avut nesansa sa-si faca un credit in banca, e alergat ca dracu ptr orice intarziere a platilor
la fel, ptr un amarat de abonament la telefon de 5 EUR, te alearga furnizorul imediat ce ai iesit din perioada de gratie
dar noi trebuie sa-i intelegem pe mititeii si amaratii de constructori, ca doar ei nu stiu ce e aia ploaie, ei lucreaza numai in laborator
Sailing away! S/Y Haimana

simotm

Daca Alpine de la noi e aceeasi cu Alpine Bau care participa la alte lucrari de infrastuctura in alte tari din EU, tocmai am citit ca au incetat efectiv sa mai continue  lucrari de autostrada contractate (mai exact in POLONIA)lasand treaba facuta pe jumatate ; pe langa faptul ca au avut pierderi de 450mil euro anul trecut .Sper sa nu se intample si la noi la fel ....

teocharis

Quote from: sebba on June 05, 2013, 04:22:29 PM
mie-mi pare total aiurea sa-i "iertam" ptr 2-3 luni intarziere
un amarat de salariar din RO care a avut nesansa sa-si faca un credit in banca, e alergat ca dracu ptr orice intarziere a platilor


tu ai idee cati oameni au restante la banci ptr imobiliare?

ai auzit sa fi fost cineva dat afara din casa?!?

tonică

Sa-i iertam... :D
Nu e vorba aici sa-i iertam noi, eu, ca nu dau ei doi bani pe iertarile mele.
Eu am prezentat, cred eu, cum stau sau cum par a sta lucrurile. Asa cum salutam cazuri ca astaldi-maxboegl pe a2, ori umb pe timisoara-lugoj, asa si ne plangem de astfel de intarzeri ridicole.

udar


se lucra pe Arad-Timisoara in forta








Eurocopter

Quote from: simotm on June 05, 2013, 04:54:33 PM
Daca Alpine de la noi e aceeasi cu Alpine Bau care participa la alte lucrari de infrastuctura in alte tari din EU, tocmai am citit ca au incetat efectiv sa mai continue  lucrari de autostrada contractate (mai exact in POLONIA)lasand treaba facuta pe jumatate ; pe langa faptul ca au avut pierderi de 450mil euro anul trecut .Sper sa nu se intample si la noi la fel ....

Poate ne zice Ionut de la sursa secreta ceva info. Mai termina Alpine Nadlac-Arad lot 2 sau o lasa in plata domnului la stadiul actual?

nenea_hartia

Quote from: Eurocopter on June 05, 2013, 08:04:48 PM
Poate ne zice Ionut de la sursa secreta ceva info. Mai termina Alpine Nadlac-Arad lot 2 sau o lasa in plata domnului la stadiul actual?
Da, sunt hotărâți să termine în august, apoi să închidă obloanele în RO.

mishu77

Quote from: nenea_hartia on June 05, 2013, 08:33:48 PM
Da, sunt hotărâți să termine în august, apoi să închidă obloanele în RO.

Nu trebuie sa asigure si garantia la lucrare? Parasesc Romania cu totul?

nenea_hartia

Quote from: mishu77 on June 05, 2013, 08:57:52 PM
Nu trebuie sa asigure si garantia la lucrare? Parasesc Romania cu totul?
Probabil vor subcontracta serviciile respective.

Eurocopter

Stati ca mai au de munca si la centura BV, si acolo pe alocuri sunt abia la stadiul de turnat pile.

alecu26

Quote from: simotm on June 05, 2013, 04:54:33 PM
Daca Alpine de la noi e aceeasi cu Alpine Bau care participa la alte lucrari de infrastuctura in alte tari din EU, tocmai am citit ca au incetat efectiv sa mai continue  lucrari de autostrada contractate (mai exact in POLONIA)lasand treaba facuta pe jumatate ; pe langa faptul ca au avut pierderi de 450mil euro anul trecut .Sper sa nu se intample si la noi la fel ....

ba..da. Daca financiar proiectul nu arata bine la final...fi sigur ca poate fi asa planul. Oricum ei se retrag si lasa complet locul la FCC nu doar in Romania. Deja...din cate stiu, nu prea mai sunt austrieci la Pecica. Din pacate, FCC a transformat intr-un mod foarte urat si neeficient Alpine.
Drumurile noastre POATE;

stangabriel

Azi am facut drumul Sibiu-Lugoj,duc marfa perisabila si nu pot sa stau sa fac poze relevante.

Lot 4
Se lucra cu spor la capatul Centura Sibiu,se fora partea de sud.
Usor au inceput sa 'zgarie' baza dealul problema de langa Cristian,in timp ce sus se baga armatura.

Lot 3
Slab de tot,cateva camioane ratacite,insa am vazut langa debleu capat Sibiu al viaductului Aciliu multe tuburi de beton...se pregateste ceva? Au disparut grinzile de langa organizarea de santier,sau nu le-am mai vazut eu....

Lot 2 si 1,se lucra la greu,se asfalta,se nivela,se lucra la fiecare nod si pod.
La Orastie s-a inaintat cu parapetii catre Sibot poate 1,5 km.

La Dumbrava(Traian Vuia) se lucra sustinut.

Destul de plina de auto A1 Deva-Orastie,Vis Fata de Oras,desi am vazut multe camioane care inca intra prin orase. Mai plin a fost segmentul Simeria Orastie,probabil de la accesibilitate.

alecu26

am fost si eu in zona.

Ma mers Orastie-Deva pe DN.

Pentru optiunea Centru-Centru mai ales acum e mai rapid decat pe autostrada. (cam cu vreo 10 minute), asta si din cauza ca nodurile sunt situate exterior oraselor, si al distante apreciabile....asa ca terminati cu nodul Cugir. (la Orastie iesire de pe autostrada arata Orastie 9 km).

Este inca trafic si pe DN, dar 90% autoturisme si cam tot asa si proportia numerelor de HD, deci....doar navetisti.

Drumurile noastre POATE;