News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 34 Guests are viewing this topic.

nenea_hartia

Quote from: Kuniva on May 28, 2013, 09:20:05 AM
Lugoj - Deva - toate loturile s au contestat
Foarte tare vestea, mulțumesc mult.

Quote from: bogdymol on May 28, 2013, 01:26:52 PM
Hai sa ne grabim sa deschidem autostrazi atunci cand nu sunt gata. Hai sa punem asfalt iarna / pe ploaie / ninsoare / la temperaturi scazute / in orice conditii meteorologice...
Ieri, pe o ploaie torențială, Straco asfaltau de zor :yes::

- pe autostradă:




- la nodul Sebeș Est, frezare+asfaltare:






- bordurile sunt deja puse:


sebba

Quote from: teocharis on May 28, 2013, 03:52:52 PM
HU are o clima mai apropiata de cea central-europeana, i.e. iarna si vara mai blande

BG, la nord de Balkani: clima asemanatoare cu Ro=se confrunta cu aceleasi probleme
BG, sudul Balkanilor: influente mediteraneene, i.e. lipsesc iernile teribile din Ro

bun, asta pot intelege, dar in cazul asta nu pricep altceva:
constructorii sunt atat de idioti incat sa nu stie asemenea lucruri si sa accepte termene de finalizare imposibile sau/si preturi incorecte?

pentru ca undeva se rupe firul, undeva se intampla ceva aiurea, ceva gresit...
e prea mult timp pierdut aiurea, prea multe (toate?) santiere cu intarzieri mari... prea de tot, totusi...
Sailing away! S/Y Haimana

nenea_hartia

Vestea bună e că au început să lucreze serios la dealul de la km 73+850 de pe Lotul 4, acum inclusiv la baza lui:







panda80

Quote from: ciprebbe on May 28, 2013, 03:16:49 PM
E ok indicatorul.
Arad-ul apare acolo pe fundal albastru pt ca e DN7 care te duce la Pecica sau la Arad, deci e corect.(asta se intersecteaza in nod, A1 cu DN7)
La Budapesta se poate discuta..daca e ok sa treci capitala sau sa treci localitatea de frontiera insa e important ca apare acolo HU.
Dpdv strict al meu e ok.

Localitatea de frontiera nu are ce cauta pe nici un indicator daca nu este un oras de o oarecare insemnatate (si Nadlac chiar nu e). In curand vom intra in Schengen si nu va mai exista nici vama, asa ca nu isi are rost semnalizarea unei mici localitati de frontiera. La noi Nadlac apare inca de la Pitesti, in loc de Nadlac ar trebui sa avem Budapesta/Budapest cu ovalul de HU pe toate aceste indicatoare.
Iar Aradul la nod Pecica isi are rost doar in sens invers poate, pentru a arata alternativa DN-ului pentru cei care merg pe autostrada. Cand mergi spre Ungaria efectiv nu ajuta pe nimeni (decat poate pe vreun ratacit care vrea sa ajunga in Arad si a ratat toate iesirile si a ajuns din greseala pana la Pecica.

mariansb

Se pare ca si la nodul Sebes Est va fi tot intersectie in T pe DN1.
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

alin_simeriaveche

Da...am uitat sa precizez ca in drumul spre moldavia am trecut pe ruta Orastie - Sibiu. Am vazut ca se lucra serios chiar si pe ploaie pe toate loturile inafar de ghiciti cine? Usor de ghicit....Impregilio. Chiar nu stiu ce au de gand sa faca baietii astia. Din toate cele 4 loturi ei mi se par cei mai lipsiti de entuziasm (ca sa nu spun puturosi)

nenea_hartia

Quote from: mariansb on May 28, 2013, 07:06:29 PM
Se pare ca si la nodul Sebes Est va fi tot intersectie in T pe DN1.
Da, în T, plus că e doar jumătate de nod. La final, cine vine dinspre Sibiu nu va putea intra pe el ca să meargă spre Deva. Probabil vor amenaja iarăși ceva provizoriu ca să poată fi folosit când vor deschide doar centura Sebeșului.


penad2007


udar

daca se reasfalteaza tot tronsonul Timisoara-Arad pe ambele sensuri este un lucru OK,
acum dupa ce fundatia a fost refacuta unde au fost probeleme cu crapaturi si lasari la capetele podurilor mai erau si mici urme de valuiri pe prima banda de la camioane la final o sa arate foarte bine.......
eu vreau reasfaltare pe ambele sensuri..............daca nu o sa peteceasca la ea non-stop

udar

multe multumiri pentru pozele postate la toti cei care au reusit sa ne mai aduca santierul in casa  :D!

user201

Mulțumiri de poze și informații tuturor.
Sincer, după ultimele informații și poze sper ca anul acesta să avem deschis tot ce e în lucru ca și lot de autostradă, mai puțin lotul Impreglio și poate drumul de legătură cu centura Lugojului.

La Arad-Pecica un 1 Iulie ca și deschide merge oare?

penad2007

Arad-Pecica are termen sf. August. Asta e sigur ca se deschide atunci (daca e finantare).

Pellady

#7977
Quote from: mns on May 28, 2013, 03:01:09 PM
Legat strict de indicator, banuiesc ca asta e cu 3km inainte de nodul de la Pecica, nu e cam ciudat ca e si Aradul acolo, din moment ce vii de la Arad? Acelasi lucru e valabil si la nodul Arad Sud, unde daca vii dinspre Timisoara si Lugoj, ai pe indicator Timisoara, Lugoj si Arad...

Idicatorul da directiile in care se poate circula din intersectia in care se iasa de pe A1. Acestea sunt cele mai importante orase in cele doua directii.

user201

Quote from: penad2007 on May 28, 2013, 08:44:04 PM
Arad-Pecica are termen sf. August. Asta e sigur ca se deschide atunci (daca e finantare).

Da, dar înțelesesem că se termină întregul lot până atunci, inclusiv partea inutilă fără lotul ex-Romstrade.
Speranța moare ultima :D.

penad2007

Asa e . Ochii pe ei, poate in vreo2-3 saptamini mai avem vreo filmare/sau reportaj si mai vedem ce e pe acolo.