News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 23 Guests are viewing this topic.

sebba

^^
^^
   da, la ala ma gandeam, sa inteleg ca nu e acelasi?
Sailing away! S/Y Haimana

erw78ar

#7411
Alpine nu a lucrat in lunile ian feb si martie din lunaa aprilie se preface ca lucreaza ieri dela  bypass arad pina la cf nu era nici o miscate de si mai sun doua pasaje care nu sint finalizate de ls cf pina la nod pecica se lucra in rim de melc.

erw78ar

Alpine iarasi se concentreza dupa nod pecica care ori cum nu se poate utiliza pina nu va fi gata lotul Romstrade.O veste buna transelectrica a mutat linia de inalta tensiune siPetrom a mutat stilpi de electricitate din mijlocul autostrazi mai au de lucru putin la conductele de petrol ;)Alpine nu mai are nici o scuza pentru lenea din ultimele luni!

nenea_hartia

#7413
Quote from: DanCld on May 12, 2013, 01:57:13 PM
Presupunand o latime a suprafetei asfaltice de 9-10m / sens in tunel, inaltimea ar trebui sa fie de ~5 metri. O sa fie interesant cand se va reface suprafata asfaltica peste cativa ani daca se va mai pastra inaltimea - parca pe DN1 acum ceva timp dupa o refacere a crescut nivelul drumului iar un camion a daramat un limitator de inaltime.
CNADNR impune o înălțime liberă de minim 5,5m la pasajele peste autostradă și cred că se păstrează condiția asta și la tunel. La Aciliu, din cauză că trebuie să monteze sub planșeu și sisteme de ventilație, înălțimea planșeului tunelului va fi de minim 6 m. La Săcel nu am idee, dar sunt sigur că peste 5,5m.

@sebba

Acela e un simplu pasaj pe autostradă peste un drum de exploatare. Poza e făcută de pe drumul de exploatare. Lungimea tunelului de la Săcel e de ~400m, ori în poză se văd doar vreo 30m.

sebba

danke nenea, capischi-i acum! de fapt trebuia sa ma uit si io mai atent... :)
Sailing away! S/Y Haimana

penad2007

#7415
erw78ar

Asta e o veste buna , poate mai trebuie o filmare la inceput de iunie.

alin_simeriaveche

2 intrebari:

1.  Eurocopter, pe cand o alta filmare
2. Centura de sud a capitalei nu face parte din coridorul IV? Ca Sovaielnicu a spus la pro tv ca e in proces de concesiune http://www.realitatea.net/cand-vor-fi-gata-autostrazile-comarnic-brasov-craiova-pitesti-si-centura-de-sud-a-capitalei_1178792.html

lucianxx9o

Acel tunel poate sa fie un pasaj pentru animale!!

nenea_hartia

#7418
^
Nu, nu poate, pentru că lângă el e DN1, care acolo are 4 benzi de circulație.

alin_simeriaveche


mariansb

Din pacate nu a mai avut loc filmarea la autostrada azi . Omul mi a spus ca din motive logistice, cheltuieli.
Daca nu va reusi sapt viitoare, atunci doar in iunie...
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell


bogdymol

Cateva poze de pe 2 pasaje peste A1 Arad-Timisoara din zona comunei Sagu (jud. Arad).

Primele poze sunt de pe pasajul DC95 Sagu - Hunedoara Timisana (harta):





Aici e zona in care un coleg de forum a semnalat prin niste fotografii acum aproximativ o luna ca au aparut unele fisuri importante in terasamentul ce duce spre pasaj. Se pare ca s-au apucat de remedierea problemei:





A1 Arad-Timisoara, vedere spre Arad:



A1 Arad-Timisoara, vedere spre Timisoara:


Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Urmatoarele poze sunt facute de pe pasajul DJ682G Sagu - Cruceni (harta).

In departare se vede localitatea Sagu si statia de asfalt ce a lucrat pentru autostrada Arad-Timisoara:



Pasajul:





A1 Arad-Timisoara, vedere spre Timisoara:



A1 Arad-Timisoara, vedere spre Arad, si un mic bonus:



Din cate se poate observa aici exista o intrare tehnologica pe / de pe autostrada, utilizata de constructor, si nu numai:



In cele 3 minute petrecute de mine pe pasaj 2 masini particulare (nu ale constructorului) au intrat, respectiv iesit prin acest loc:



Macar de ar fi folosit banda de urgenta ca banda de accelerare... nu sa intre direct pe banda 1:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

CornelB

Domnilor, multumesc pentru fotografii!:cheers:
M-au facut sa ma simt mai bine azi, cand de dimineata urmarindu-l pe dl.Sova la ProTV, mi-a crescut brusc temperatura la 38 (la propriu).
M-am gandit inital ca o fi de la ziua de ieri, cand am fotografiat A3 la centura si Popasului. Dimineata a fost cam frig si eu cam subtire imbracat.
De fapt, cred ca a fost o reactie alergica a organismului la declaratiile "naive" (nu spun tot ce-mi trece prin minte) ale dl. ministru.:nuts: