News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 25 Guests are viewing this topic.

Allex

Din pacate fara imagini de la ei din zona ecoductului 2 (se vede in plan indepartat) si Holdea. Urat din partea lor.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

laszlo.robert

Au prezentat doar ce le convine , restul este ... pentru colegii de pe forum.

dr4qul4

Daca s-ar rezolva disputele contractuale luna aceasta, lotul 3 ar putea fi terminat 100% pana la 1 Decembrie.
Nu trebuie decat ca CNAIR sa dea "ordinul acela de incepere" pt ecoduct si Holdea.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

Ionut

Si la Holdea se înaintează. Niste vrabiute raportează ca se doreste mutarea traficului prin giratoriu luna asta ca sa se poata apuca de săpătură... Sa vedem...

TibiV

Quote from: AlexAllex on May 03, 2018, 05:43:10 PM
Din pacate fara imagini de la ei din zona ecoductului 2 (se vede in plan indepartat) si Holdea. Urat din partea lor.
Alea pur si simplu nu exista !...  :D

Dar CNADNR a pus pe FB un comentariu, insotit de o filmare a DRDP Brasov cu alunecarile & remedierile  de la Aciliu

https://www.facebook.com/cnadnr/posts/2009977649262304

Quote
Menționăm că lucrările în regie proprie la A1, Orăștie - Sibiu, s-au efectuat între km 275+500 și 275+780 în cursul anului 2016. În momentul actual, DRDP Brașov efectuează lucrări pe A1 Orăștie - Sibiu începand cu anul 2017, etapa 2 a proiectului, dar la alte poziții kilometrice, după cum urmează:
- lucrări de remediere între poizițiile km 275+800 și 275+930
- piloți forați + grindă consolidare + protecție taluz + drenuri ventuză pe sensul Sibiu - Sebeș și între pozițiile km 275+850 si 275+800
- drenuri ventuză + protective taluz + ridicare cotă șant pereat în derulare pe sensul Sebeș - Sibiu.
Fisura la care se face referire în presă nu este intre km 275+500 și 275+780.
Sunt 2 fisuri paralele, situate la o distanță de aproximativ 1 m, cu o lungime de aproximativ 5 m și o tasare de aproximativ 1 cm, la poziția km 275+815 sensul Sibiu - Sebeș.

Filmarea este foarte interesanta...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Quest

Quote from: laszlo.robert on May 03, 2018, 05:47:55 PM
Au prezentat doar ce le convine , restul este ... pentru colegii de pe forum.

Si eu am remarcat c-au prezentat numai portiuni din LD3 ce pot fi catalogate pozitiv. Atit anacronism la MT, mai rar, foarte rar. Adica il aduc pe ambasadorul Spaniei pe santier, sa-i arate cit de impiedicat lucreaza conationalii sai de la Comsa, dar pe fb pun o filmare eminamente pozitiva ?!?!

Sint tare curios, ambasadorul a avut prezenta de spirit sa-l intrebe pe Sova de ce s-au dat toate aprobarile, s-au facut exproprierile suplimentare necesare ptr Holdea, dar lantul de acte s-a oprit la ne-emiterea Ordinului de Incepere ? As da o sticla de cognac de 10 ani sa aflu ce-a raspuns Sova la o asemenea intrebare. Sau, s-o fi eschivat sa raspunda, si-a promis ca se informeaza de la Ionita ??

Common sense will get you far !

Morosanu

Este oare prima data ca se mentioneaza sau mi-a scapat mie, A1 autostrada Transcarpati?
Politica distruge tot ce atinge.

carutasul

Deocamdată cred că ar trebui să se mulțumească cu "poale de Carpați" că văd că doar le dau târcoale în ambele locuri, adică și aici și la PiSi  :)

voicul

Dupa ultima filmare CNAIR de la Aciliu exista o singura concluzie: ma duc sa platesc rovinieta.

Asa oameni harnici si responsabili trebuie remunerati!  ???

TibiV

Quote from: carutasul on May 03, 2018, 06:36:47 PM
cred că ar trebui să se mulțumească cu "poale de Carpați" că văd că doar le dau târcoale în ambele locuri
:lol: :lol: :lol:

:cheers:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Sa va fierb un pic. Ieri am filmat Lugoj-Deva loturile 3 si 4 din avion. Filmarile vin in weekend, daca sunteti cuminti. :) Ca sa nu va fierb prea tare, la Ilia sunt destul de sus cu terasamentele, la Grind sunt practic gata si se lucreaza in zona ecoductelor. Teoretic nu am avea motive reale de reziliere, insa la noi orice este posibil. UMB... cum ii stiti. Erau multe utilaje pe santier insa cele mai multe stationau, probabil Iceman i-a prins fix in pauza de pranz.

wifi

Cuminti foc, si am mancat tot din farfurie!

flashu74

Buna veste de dimineata. Multumiri anticipate. LD3 pare ca se duce spre deschidere anul acesta. Si sper ca s-au inteles inclusiv pe descarcare pentru a maximiza numarul de km deschisi.

GDPR

Quote from: dr4qul4 on May 03, 2018, 05:49:36 PM
Nu trebuie decat ca CNAIR sa dea "ordinul acela de incepere" pt ecoduct si Holdea.

Ha, ordinul de incepere a fost dat atunci cand s-a trimis notificarea de incepere a lucrarilor la ISC. Nu stiati ca Serbanescu minte cum respira? De aia am si postat aici adresa de la ISC.

Ionut

S-a explicat de 5748 de ori cum e cu Holdea și cu finalizarea anul ăsta. Deocamdată, din ce știm noi, nu s-au înțeles cu nimic, nu au semnat nimic. Mă refer la LD3 evident. Comsa lucrează pentru că au un contract de dus la bun sfârșit... nici vorbă de deschidere anul ăsta, deocamdată! Poate e vreo minune, dar și dacă ar semna azi, tot nu sunt convins că ar putea să termine Holdea. Oricum e doar speculație estimarea asta pentru că situația contractuală nu e rezolvată.