News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 10 Guests are viewing this topic.

rocklee

#39870




si camatata pe ziua de azi ...sa nu plictisim audienta si sa nu stresam constructorul .... :D :D

Goldmund

rocklee,
super poze! Sa-ti dea bunul Dumnezeu multa sanatate si familiei tale numai de bine.

Bogdan_Cluj


mishu77

Cateva de la Holdea. Din pacate soarele era la apus si intra in obiectiv...

(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

La ora la care am trecut (ora 19) nu se lucra, totusi camionul de langa excavator a plecat incarcat cu pamant catre Grind. La Holdea sensul giratoriu era asfaltat (nu stiu cate straturi si daca mai trebuie), partea de catre Cosevita nu este asfaltata si cred ca nici dupa giratoriu catre Grind. sa asfaltat si la Grind de la calea ferata pana la giratoriu. Aparent erau ceva camioane la Grind, dar pe portiunea dintre cele doua poduri unde mai e nevoie de umplutura nu am vazut nici o miscare. Ceva ceva se lucreaza acum nu stiu care ar trebui sa fie ritmul. DN68A sa mai peticit, dar inca zdruncina bine pe unele locuri.


Ionut

Nu ca ar conta prea mult, dar nu mai stiu daca a iesit pe surse ca se doreste rezilierea (sau deja s-a reziliat) contractul cu Salini pentru sectiunea D. Cei de la Salini au fost trimisi la plimbare. Cine are drum prin zona - sunt curios daca se mai lucreaza ceva la CIC Margina.

#CapitanulReziliere

Ionut

Intr-o alta ordine de idei, avem termen pe 30.04 pentru evaluarea ofertelor pe PiSi. Se stie ceva de amanare?

NGC

#39877
Quote from: cutter on April 20, 2018, 10:16:52 PM
Am fost astăzi la șantierul Lugoj-Deva, aveți câteva poze mai jos.

Lotul 2, de ieri, se pare este complet reziliat. S-a transmis către Salini să părăsească de îndată șantierul și să-l predea, fără conservarea lucrărilor, fără nimic (citat la mână a doua: "conservăm noi CNAIR-ul").

Quote from: Ionut on April 28, 2018, 07:04:16 AM
Nu ca ar conta prea mult, dar nu mai stiu daca a iesit pe surse ca se doreste rezilierea (sau deja s-a reziliat) contractul cu Salini pentru sectiunea D. Cei de la Salini au fost trimisi la plimbare.

Cip - cirip, cip - cirip !!!

Ce avem noi aici? Chiar asa, ce avem noi aici? :lol:

Un document din 28.03.2018.






















Ionut

Pai daca vad eu bine documentul din 28.03.2018 spune ca nu se reziliaza contractul. Sa inteleg ca intre timp s-au sucit?

NGC

Ignorati aia cu rezilierea. M-am si gandit sa tai partea cu capitolul 8.3 pentru ca va crea confuzie.

In 14.03.2018 s-a respins receptia pentru sectorul D, inclusiv CIC. ;)

Cititi cu atentie ce scrie la inceputul penultimei pagini.

Quote
"Incetarea partiala" [...] este legala.

Asta a decis CAD. Atentie, nu CAB ci CAD !!! ;)

Asa ca ramane cu "incetare partiala" si la revedere. Bine, ca se va contesta decizia CAD e deja altceva.

Ionut

Pai nu era vorba ca nu exista incetare partiala ci totala? Deci s-a reziliat tot de fapt. Si Salini nu are ce sa mai caute pe sectiunea D din momentul acelei "incetari partiale". Am inteles corect?

NGC

Citez textul pentru ca sa il gasim la cautare.

Quote from: Ionut on April 28, 2018, 09:09:08 AM
Pai nu era vorba ca nu exista incetare partiala ci totala?

Vedeti ghilimelele. Asa apare in document si asa s-a exprimat CNAIR. Avem si raspuns oficial de la ei.

Ca nu exista asa ceva in realitate a alta treaba. Sunt mai multe mesaje mai vechi in care s-a mai scris despre asta.

Ionut

Pai da, tocmai. Deci Sectiunea D este reziliata, in drept, inca de atunci... desi Salini lucra pana de curand la CIC. Iar acum, in fapt, au luat si sutul in fund final, fiind dati afara de pe santier. Sunt curios cat o sa ne coste treaba asta. Salini se lauda ca vreo 200-250 de milioane de lei. Bine, asa se lauda ei. Dar ieftin nu va fi, oricum.

NGC

Citez doar ultima pagina din mesajul asta mai vechi.

Quote from: NGC on April 11, 2018, 09:35:55 PM
Ce avem noi aici? Chiar asa, ce avem noi aici? :lol:

O vrabiuta a obtinut documentul emis de CNAIR prin care s-a "reziliat partial" / a "incetat partial" contractul pentru LD2.

[...]



NGC

Quote from: Ionut on April 28, 2018, 09:13:34 AM
Pai da, tocmai. Deci Sectiunea D este reziliata, in drept, inca de atunci... desi Salini lucra pana de curand la CIC. Iar acum, in fapt, au luat si sutul in fund final, fiind dati afara de pe santier.

Cititi cu atentie textul din pagina din mesajul chiar de deasupra acestuia.

Quote
Totodata, incetarea contractului nu exonereaza asocierea [...] de [...] finalizarea lucrarilor aferente sectiunii D (km.43+060 - km.47+090), inclusiv executia Centrului de Informare si Coordonare.