News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

5 Members and 23 Guests are viewing this topic.

cutter

Contestația Tractebel la licitația privind Nădlac-Arad lot 1 a fost respinsă de CNSC: http://www.cnsc.ro/images/stories/decizii2013/decizie_1488.pdf

alin_simeriaveche

Bun si ce rezulta in consecinta?

tigrel58

Rezulta ca se continua procedura, deschidere in 4 iunie. Informatiile oficiale sunt pe e-licitatie.ro, selectand anunturi de participare, anunt 143005.

alin_simeriaveche

Daca  nu cumva in cele 10 zile nu vor depune plangere cei de la tractebel

tigrel58

Au dreptul sa se planga, dar e greu de crezut ca vor opri sedinta de deschidere. Teoretic, in faza asta oricine poate sa opreasca procedura, dar prin cerere de suspendare.

cutter

Pe mine mă lasă rece procedurile acestea de licitație atîta timp cît nu sunt urmate de atribuire, semnarea contractului și alocare bugetară.

Propun să facem un "brainstorming" despre cum am putea să punem presiune asupra guvernului Ponta în această privință.

Încep eu:

1. Scrisori către CNADNR (efectul va fi probabil nul - cei de acolo citesc probabil și forumurile, dar nu-i interesează indignarea și nemulțumirea cîtorva sute de oameni)

2. Protest în piața publică (ultimul protest la care am participat a strîns 4200 de oameni acum o lună care cereau piste utilizabile de biciclete în București și, deși acest număr e mult mai mare decît toate faimoasele proteste ale anilor 2011-2012 - nu a fost reflectat aproape deloc la televiziune)

3. Prin articole de presă - aici, prietenii noștri jurnaliști (bine intenționați) ne-ar putea sprijini - dar efectul va fi probabil neglijabil. S-au mai scris articole în Gîndul, Adevărul, România Liberă, Capital, etc - domnul Ponta (împreuna cu ciracul domniei sale, dl Șova) este un expert în comunicare și poate adormi orice temă de infrastructură publică cu cîteva fraze precum "din ce știu eu/din ce cred eu săptămîna viitoare/luna viitoare/în curînd urmează să semnăm/desemnăm cîștigătorii/reziliem contractul" urmate de o piruetă de genul "mă mut cu cortul pe autostradă", "reparăm ce-a stricat PDL-ul", "e de vină CNSC-ul/CNADNR-ul/DNA-ul/extratereștrii".

4. Printr-o campanie de presă sistematică în care guvernul să fie tocat mărunt, zi de zi pe tema autostrăzilor - probabil singura opțiune eficientă - dar avem nevoie de un mogul media.

Alte idei?

penad2007

Sau la urmatoarea filmare, inainte de inceperea continutului sa apara un mesaj prin care ne spunem punctul de vedere.
In medie tot se vede de 10000 de oameni.

cutter

Quote from: penad2007 on May 10, 2013, 03:15:13 PM
Sau la urmatoarea filmare, inainte de inceperea continutului sa apara un mesaj prin care ne spunem punctul de vedere.
In medie tot se vede de 10000 de oameni.

Bună idee! Și putem prezenta niște fapte seci, dar cu impact:

- după 9 luni de la deschiderea ofertelor, nu s-au atribuit înca cîștigătorii pentru 4 loturi de autostradă cu finanțare europeană
- alocarea bugetară pe 2013 pentru cei 6km care ar aduce în București autostrada București - Ploiești este zero
- deși s-a semnat contractul pentru Gilău-Nădășelu, banii alocați nu există
- la aproape un an după inaugurare, nodul Moara Vlăsiei de pe București-Ploiești este abandonat, fără nici o explicație plauzibilă
- guvernul dă dovadă de o lipsă totală de transparență privind situația lucrărilor de pe Orăștie-Sibiu (cînd se vor aproba soluțiile
tehnice pentru alunecările de teren, care este programul revizuit de lucrări, cine răspunde pentru întîrzieri, este vina statului sau a constructorilor?)

Mai adăugați voi.

alin_simeriaveche

Pai userul VictorC de pe Sky.city ma abordat de la Hotnews. Poate tratam cu el ceva :D

penad2007

#7344
Ideea poate fi mentinuta, formularea mai diplomatica. Trebuie sa fie unul din noi mai priceput in astea.  Ce ziceti?

savagedanyro

Nu la inceputul filmarii , ci pastile simple si de impact pe parcursul filmarii , in puctele cheie.
In felul astanu pot fi ignorate mesajele scurte

...live the moment...

anacronox

#7346
trafic foarte aglomerat pe A1 Deva azi. se facuse coada de camioane mari Straco la nodul de la Simeria la iesirea de pe autostrada, iar pe sensul dinspre Deva spre Simeria am numarat cel putin 15 camioane lungi pe care scria pe parbriz SLAG si pe laterale erau autocolante cu Strabag. stie cineva de unde aduc zgura? pentru ca tirurile veneau de pe pod dinspre Deva, si nu de la baza Strabag de la Mintia
le @ marcelbanu

am luat-o si eu azi pe varianta sugerata de tine.
e bunicel drumul, totusi cred ca multi prefera drumul vechi pentru ca nu apare niciun indicator spre A1 in zona

sebba

Quote from: savagedanyro on May 10, 2013, 04:38:47 PM
Nu la inceputul filmarii , ci pastile simple si de impact pe parcursul filmarii , in puctele cheie.
In felul astanu pot fi ignorate mesajele scurte

da, pe tot parcursul filmarii - scrolling text/bubble text/d-astea si cu stopcadru pe film, unde e cazul
si chiar comparatii cu realizari/probleme similare in alte parti, chiar alte tari

pe de alta parte, asta am putea sa o facem chiar acum si sa folosim filmarile existente
din pacate trebuie un computer care sa poata procesa in timp decent toata afacerea... eu n-am, nu ma tine... :(
as putea apela la cel ce ne-a editat filmarea din 11.11.2012 Arad-Nadlac dar va trebui sa-l platim
sunt aproape sigur ca nu ne va arde la pret dar nici sa faca moca nu prea putem sa-i cerem

daca sunteti de acord, facem un nou topic in care stabilim regia filmului?

iar ca metoda de convingere... BLOCAM O AUTOSTRADA??? Arad-Timisoara mi-ar fi la indemana! :D
Sailing away! S/Y Haimana

mitsu

Quote from: sebba on May 10, 2013, 05:42:35 PM
iar ca metoda de convingere... BLOCAM O AUTOSTRADA??? Arad-Timisoara mi-ar fi la indemana! :D

Asta da :D.

sebba

^^cum spuneam si cu alta ocazie, mustarul meu sare cam repede in ultimul timp :)
si parca m-am cam saturat de atatea "nu se poate, nu avem bani, cade dealu, arestam hotu, timpu trece - leafa (osu de ros) merge"

din pacate nu stiu cum s-ar putea organiza ceva atat de mare fara implicare politica/sindicala/etc
si exact astea nu ar trebui implicate! toata miscarea sa fie total apolitica (ionut, sa-mi faci cinste cu o bere :D )

si chiar daca mi-ar fi mie la indemana sa ies pe A1 intre Ar-Tm, totusi, cel mai mare imact l-ar avea blocarea centurii Sibiului ;)
si chiar ma puteti acuza de instigare la protest!
Sailing away! S/Y Haimana