News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 58 Guests are viewing this topic.

rocklee

ionut  :D.....iar ai scos iepurasul [pozele] din joben :jawdrop:..surpriza a aparut si primul tunel din cite au fost promise ... :p

rocklee

marcelbanu :).....din acele lacuri a extras STRACO ....materialul pentru terasament....si au ramas adevarate pescari >:( ;)

rocklee

aline cind ai facut pozele ...teai plimbat nu gluma :p

radutm

cont inchis

user201

#7234
Super poze.
Cred că nu e mai mult de o săptămână până să dea drumul la circulație până la Geoagiu(nodul cu DN7) dacă păstrează ritmul de lucru.
Ce e totuși în poza aceea, banda din dreapta ce pare excavată? Nu e cam multă apă acolo dacă e tunelul într-adevăr?

alin_simeriaveche

Pai paznicul de la intersectia cu cu Dn 7 mi-a spus: Omule e 6 dimineata, ziua de paste, nu ai somn ce e cu tine?

alin_simeriaveche

Iaca pun la dispozitie si primele mele poze de pasionat(pe vremea in care nu va cunoasteam) Prima tura este din Februarie 2012, dupa ce am terminat sesiunea de iarna iar a doua tura Septembrie 2012 inainte de a merge in jud Galati.
https://plus.google.com/photos/110387718326333629910/albums/5874966005979130321?banner=pwa

alin_simeriaveche

In excursia de Duminica m-am imprietenit cu un paznic si am discutat cu el vreo 20 de min. L-am intrebat ce o sa faca dupa ce se termina autostrada, unde va mai munci? El mi-a spus un lucru interesant si cei cunoascatori sa ma ajute sa inteleg (poate Baiazid stie mai bine :D) Straco a castigat prin licitatie sa modernizaze linia de cale ferata( sa faca o linie de mare viteza) dar el spunea ca cu alt terasament nu pe actualul terasament. Mi s-a parut ciudat. M-am tot gandit poate pe acelasi terasament dar poate cu cateva devieri...habar nu am. Important e ca va fi de lucru. Scz ca am incarcat cu aceasta discutie pe A1

Abc

Paznicii din Romania, stiu ce se intampla, mai bine ca ministrii ! :lol:

Ionut, poze superbe, incepand cu bonusul Tarom!
Cea mai buna poza ar fi cea care surprinde unde se sfarseste viaductul si incepe acest "tunel", adica directia spre Sibiu.

rocklee

aline  :)...ai ajuns vedeta frate. 8)....tiau pus cei de la ziarul capital pozele la ei pe site :D ;)....halal ziaristi asteapta sa faca reportaje copiind pe alti ...rusine sa le fie  :bash:

marcelbanu

Quote from: alin_simeriaveche on May 07, 2013, 11:27:19 AM
Straco a castigat prin licitatie sa modernizaze linia de cale ferata( sa faca o linie de mare viteza) dar el spunea ca cu alt terasament nu pe actualul terasament. Mi s-a parut ciudat. M-am tot gandit poate pe acelasi terasament dar poate cu cateva devieri...habar nu am. Important e ca va fi de lucru. Scz ca am incarcat cu aceasta discutie pe A1

Cu scuzele de rigoare pentru OFF,
dar ceva adevăr este în ce spui, Alin, pentru că am auzit şi eu ceva asemănător.
Cel puţin în zona Mintia se va face o supratraversare a căii ferate...
Dar cum asta e altceva, eu mă opresc aici !
Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

nenea_hartia

Quote from: radutm on May 07, 2013, 10:48:43 AM
S-a spart tabuul! Avem tunel! :cheers:
E probabil un simplu podeț pe autostradă, probabil cel de la min. 6:59 din episodul 5 al lui Eurocopter. :)

Quote from: alin_simeriaveche on May 07, 2013, 11:27:19 AM
In excursia de Duminica m-am imprietenit cu un paznic si am discutat cu el vreo 20 de min. L-am intrebat ce o sa faca dupa ce se termina autostrada, unde va mai munci? El mi-a spus un lucru interesant si cei cunoascatori sa ma ajute sa inteleg (poate Baiazid stie mai bine :D) Straco a castigat prin licitatie sa modernizaze linia de cale ferata( sa faca o linie de mare viteza) dar el spunea ca cu alt terasament nu pe actualul terasament. Mi s-a parut ciudat. M-am tot gandit poate pe acelasi terasament dar poate cu cateva devieri...habar nu am. Important e ca va fi de lucru. Scz ca am incarcat cu aceasta discutie pe A1
Straco lucrează deja în asociere cu FCC și Alpine la reabilitarea Coridorului IV feroviar între Simeria - Vințu de Jos (43 km). Nu e vorba de linie de mare viteză, ci de modernizarea celei existente pentru a se putea circula cu până la 160 km/h. În general se păstrează traseul actual al căii ferate, dar pe distanțe scurte aliniamentul se mută pentru a crește raza unor curbe (vezi aici planul pus de bogdymol).

Mulțumiri pentru poze! :cheers:

radutm

Quote from: nenea_hartia on May 07, 2013, 02:44:18 PM
Quote from: radutm on May 07, 2013, 10:48:43 AM
S-a spart tabuul! Avem tunel! :cheers:
E probabil un simplu podeț pe autostradă, probabil cel de la min. 6:59 din episodul 5 al lui Eurocopter. :)
Despre asta era vorba si e pe locul unde cu totii asteptam tunelul:

Nu are cum sa fie la minutul 6.59. Cealalta poza care arata ca fiind dintr-un tunel, e posibil sa fie acolo unde zici tu, dar nu despre ea era vorba.
cont inchis

dorinparau

Am trecut si eu in weekend pe acolo. E chiar la nivelul autostrazii si in directia potrivita....gaurile din partea cealalta dau direct la nivelul podului cel lung si curbat de la Sacel. E un tunel de vreo cateva zeci de metri, probabil pentru eventualele caderi de pamant.

Bune pozele, multumim !

nenea_hartia

#7244
Quote from: radutm on May 07, 2013, 02:56:49 PM
Despre asta era vorba si e pe locul unde cu totii asteptam tunelul:
Nu are cum sa fie la minutul 6.59. Cealalta poza care arata ca fiind dintr-un tunel, e posibil sa fie acolo unde zici tu, dar nu despre ea era vorba.
Scuze, eram sigur că te refereai la poza următoare. :)