News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 32 Guests are viewing this topic.

rocklee


voicul

Mie imi pare alunecare, dar nu par ingrijorati cei de la UMB, la cum sapa sub ea.

Quote from: rocklee on March 23, 2018, 06:04:15 AM




wifi

Steril. A fost inainte depus acolo steril de la Mintia, incompatibil cu un terasament de autostrada. Munca voluntara neplatita conform proiectului, similar cu cimitirul de la Branisca si liliecii din deal, lucruri ce nu erau prevazute in proiectul de fezabilitate, licitatie si asa mai departe. Jos palaria pentru UMB!

Ionut

#38943
Nu te ambala degeaba, niciun constructor nu face munca voluntară. Dacă într-adevăr sunt lucrări suplimentare executate față de SF si/sau PT, vor face claim, revendicare. Sa imi aduca cineva aminte cât sunt revendicările UMB pentru acest contract. Vreo 200 milioane de lei, tin bine minte? Ca o sa primească toată suma sau nu... rămâne de văzut. Dar va asigur ca UMB nu face niciun fel de munca voluntară, nu mai declarați asta.

ciprinel

#38944
Quote from: cristi 74 on March 23, 2018, 09:36:15 AM
rocklee, stii de ce au sapat la baraj? parca astupasera in toamna?cel putin eu asa vad din pozele tale. e pt terasamentul autostrazii sau altceva?

In toamna n-au astupat unde vezi acum. Daca observi bine in poze sapatura este intre conducta de otel ce a fost betonata( si ramane sub autostrada) si zona unde va veni DJ relocat. Acolo scot pamantul existent si vor baga umplutura si compactare. Unde sapa acum erau inainte conductele ce acum sunt relocate.

Iceman


flashu74

^
Corect. Plus este o bucata pe unde trecea vechiul DJ.Deci mai e putin până la relocare DJ.

cristi5

#38947
Quote from: Ionut on March 23, 2018, 10:13:28 AM
Nu te ambala degeaba, niciun constructor nu face munca voluntară. Dacă într-adevăr sunt lucrări suplimentare executate față de SF si/sau PT, vor face claim, revendicare. Sa imi aduca cineva aminte cât sunt revendicările UMB pentru acest contract. Vreo 200 milioane de lei, tin bine minte?


Cum?? Firmele romanesti fac claim-uri? Credeam ca numai capitalistii occidentali.

Asta este o ironie la adresa nationalistilor si anti-corporatistilor din CNAIR. Las ca-si fac acuma firma lor, aia nu va face claim-uri.

In rest da, UMB lucreaza foarte rapid. Dar nu asteapta dupa niciun aditional, dupa niciun aviz de la statul roman, ca ala nu e rapid. E personal, secretoman, fricos sa-si asume, etc.

icristian

Au asteptat destul UMB-ul pt autorizatia aia de constructie. Parca 2 ani au fost blocate toate lucrarile

Ionut

Au asteptat, da. Si asta e unul din motivele principale pentru care au facut acel claim mamut. Nu zic ca nu e corect sau ca nu e dreptul lor sa faca oricate revendicari doresc. Sa faca! Doar zic ca nu vreau sa va aud ca UMB (sau orice alt constructor) face "munca voluntara". Nu exista asa ceva.

Ionut

Solicitare grafice de executie lucrari loturile 3 si 4 Autostrada A1 Lugoj-Deva. A se vedea ca nu este o simpla solicitare pe 544, ci o intreaga argumentatie, bazata pe faptul ca graficele de executie lucrari sunt parte integranta din contractul de achizitie publica (deci sunt expres, potrivit legii, asimilate documentelor de interes public) si, mai mult, CNAIR a dat unei doamne deputat, in 2016, un grafic de lucrari pentru o lucrare de drum (DN73).














flashu74

#38951
Eu personal sunt foarte incantat sa vad UMB cum avansaza. Asta fara sa devin fan. In dorinta uriasa de a prinde in timpul vietii o infrastuctura corespunzatoare unui stat civilizat ma entuziasmez la orice progres. Si intr- un post anterior am laudat si Strabag pentru portiunea Soimus -Simeri care se prezinta foarte bine, fara gropi, spre deosebire de alte loturi. Iată deci că oricine merită ludat pentru lucrurile bune.

Ionut

Quote from: flashu74 on March 23, 2018, 01:20:49 PM
Eu personal sunt foarte incantat sa vad UMB cum avansaza.

Te rog să nu deturnezi discuția sau sa schimbi perspectiva. Eu nu te-am atenționat că ești fan UMB sau ca esti încântat de cum avansează. Esti liber sa fii fan și să te entuziasmezi cand vezi 3 buldozere pe metru pătrat.

Eu ti-am atras atenția să NU MAI SPUI CA UMB FACE MUNCA VOLUNTARĂ. Nu mai face asta. De Ce? Pentru ca acest forum e urmărit de multi din presa și de multi vizitatori care NU sunt membri și POT LUA DE BUNĂ INFORMATIA SAU PAREREA TA CĂ UMB LUCREAZĂ VOLUNTAR. Si nu e cazul.

Asa cum am zis, UMB, ca de altfel ORICE alt constructor, face claim pentru fiecare piatră întoarsă care nu era în SF si/sau în PT.

Sper ca e clar acum pentru toată lumea.

flashu74

Spunea cineva anterior că ar fi binevenită o filmare din dronă. Pe porțiunea Soimuș-Brănișca sunt modificări importante de la ultima filmare din 10 decembrie. Anul trecut la sfârșit de martie abia se făcea dezmorțirea, iar acum s-a lucrat de la sfârșitul lui ianuarie (cu excepția unei săptămâni). Poate peste vreo câteva săptămâni când se mai încălzește vremea ne face cineva o surpriză cu o filmare.
PS. Nu-mi aduc aminte ca eu sa fi spus ca fac munca voluntara.

Ionut

Vom filma din drona în curând. Sa vina vremea buna mai întâi.