News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 31 Guests are viewing this topic.

adiarc

Multumesc rocklee si flashu

perfidus...bineanteles ca avem nod chiar in Selimbar ,in actualul capăt al centurii Sibiu spre Vestem ( ok nu e nod ci doar bretea de exit si acces ),insa e arhisuficient....poate intr-un viitor glorios cand vom face in zona o gigafabrica,va fii nevoie de un nod adevarat si de viteza ( :lol:2 benzi pe sens proiectate la 100 km/ora ).....e doar gargara politica si o încercare de a milita pt inca un nod.....primăria Selimbar va asigur ca are bani "căcălău"...sa-L faca singura daca dorește si e valabil pt toți cei care solicita acest lucru ( gen Deva,gen Cugir,etc )
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

flashu74

Altă viață cu pozele lui rocklee. Ce inatime estimati sa fie la stalpul de langa DN? Eu as zice vreo 8 m.

alin_simeriaveche

Bravo bravisimo pentru duetul permanet al lui flashu 74 si roocklee.

cavver

#38928
Sibiul e mai special asa , e singurul oras cu 2 noduri de autostrada cu mai putin de 3 km intre ele. Si partea cea mai ironica este ca inspre oras cele 2 bulevarde care ies din noduri converg in acelasi loc. Selimbarul este pipera de sibiu , deci e populat de acelasi tip de genii. 

Europiu

Quote from: flashu74 on March 22, 2018, 10:07:03 PM
Ce inatime estimati sa fie la stalpul de langa DN? Eu as zice vreo 8 m.
Nu-i fair, pentru că tu ești localnic... :) Eu zic mai mult, 10 m.
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

flashu74

^
Am luat ca reper inaltimea unui om. E posibil sa fie 10 m.

Europiu

#38931
Și eu. Dar am estimat apoi că distanța dintre două "inele" e de 50 cm. Sunt 20 la numar, deci 10 m. :)
LE: Masurat fata de baza stalpului, nu fata de DN.
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

perfidus

#38932

Quote from: cristi5 on March 14, 2018, 08:42:29 AM
La Bejan autostrada coboara de la 22m fata de DN, si ajunge la 19m cand incepe viaductul. Deci deasupra CF autostrada e la 19m de DN si coboara.

Daca punem peste stalp inaltimea acelei rigle de rezemare grinzi, inaltimea unei grinzi și grosimea placii de suprabetonare si a structurii rutiere, adica cel ptin 5m, ar ieși mai mult de 10m. Hai sa mai scadem 1-2m prin panta de la culeea din deal pana ce autostrada traverseaza dincolo de DN si ne ies stalpii aia la cota de vreo 11-12m??

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

LE. Am verificat pe GE, sunt vreo 110-120m de la desprinderea din deal deasupra CF pana la stalpii  de langa DN. La un 3% panta pot fi si 3.5m diferenta de nivel, deci  acel 10m este realist!

Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat





ciprinel

Felicitari baieti. Intradevar pozele "graiesc". UMB face schimbari saptamanale in peisaj. Ma uit la culeea din deal de la viaduct Soimus si ma minunez cat fier si beton a inghitit. Faceam o casa :lol:
Este de departe cea mai mare si trainica culee pe care mi-a fost dat sa o vad.

alexa_adrian2001

Vai ce emotii imi da poza asta  ???
Cat de sigura e schela aia?

UMB face si acrobatii?  :D

Quote from: rocklee on March 23, 2018, 06:02:42 AM




cristi 74

rocklee, stii de ce au sapat la baraj? parca astupasera in toamna?cel putin eu asa vad din pozele tale. e pt terasamentul autostrazii sau altceva?