News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Focșani-Buzău și Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

9 Members and 30 Guests are viewing this topic.

flashu74


Ionut

Am mutat toata discutia despre tunelurile pentru ursi, despre mediu si despre permeabilitatea mamiferelor mari pe thread-ul dedicat, acolo unde ii este locul. Puteti continua discutia acolo.

Ionut

Apropo de ursi... Turnul Sfatului preia pozitia API legata de DN68A. :)

wifi

Asa si este! Autostrada nici vorba, DN68A este jale, si se strica pe zi ce trece tot mai mult. Pe unde sa mai circulam, poate pe DN7 pe la Lipova, das si ala trece din sat in sat. Progres este altfel. Suntem pentru infrastructura, nu contra.

voicul

Eu tot DN7 o sa il folosesc pana se deschide lot 3. Se merge in coloana si pe acolo, dar cu 80-90 km/h.

Mai apar gropi si pe acolo, dar drumul, acum 1 an, era pe 95% din suprfata excelent.

Ionut

#38810
Quote from: Ionut on March 13, 2018, 07:41:45 PM
Quote from: Ionut on March 01, 2018, 10:51:38 PM
Schimbul 3.

Telenovela continua. Le cerem din nou informatiile in cazul in care se gandesc sa nu faca intalnirea promisa luna asta sau in cazul in care nu ne vor da (la intalnirea asta) informatiile cerute in solicitarea noastra initiala.





Am primit raspuns azi.



Pentru ca nu ne-au dat rapoartele de la punctul 2, asa cum zice legea si asa cum am cerut, am facut reclamatie administrativa. Urmatorul pas, in cazul unui nou refuz, actionarea in judecata.



De ce este important sa ni le dea? Pentru ca daca ma duc la sediu si mi le arata, nu am dreptul sa vi le dau si voua, sa le pun public. Dar legea spune expres si obliga CNAIR sa dea aceste documente in format digital/electronic. Si le vom obtine, chiar daca peste X luni, prin instanta. Asta este nivelul...

gruiarew

'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

mishu77

Quote from: voicul on March 18, 2018, 12:57:31 PM
Eu tot DN7 o sa il folosesc pana se deschide lot 3. Se merge in coloana si pe acolo, dar cu 80-90 km/h.

Mai apar gropi si pe acolo, dar drumul, acum 1 an, era pe 95% din suprfata excelent.

Am mers eu azi pe DN7 pana la Arad si apoi la Timisoara. Drumul este liber (sau cel putin azi a fost) probabil pentru ca majoritatea o iau catre autostrada. Am fost surprins totusi de multitudinea de gropi pe care le-am gasit pe el (pe sensul Deva - Arad in conditiile in care eu cred ca traficul sa diminuat simtitor) majoritatea se pot ocoli, dar au mai fost unele pe care nu le-am putut ocoli. Revenind la DN68A are cam 2 sau 3 km care sunt praf, efectiv nu ai ce ocoli, noroc ca nu sunt gropi adanci. DRDP Timisoara se tot lauda pe FB ca repara la el si ca dupa sezonul de iarna o sa repare mai bine dar practic nu se vede nimic e ca si cand nu au facut nimic ...

udar

#38813
Miercuri si vineri cand am trecut  eu pe acolo se lucra la petecit....
Trebuie gasit o solutie de reparare totala dar la ce trafic este pe el o sa fie foarte greu.
Se spunea ca se vrea dublarea lui cu inca un drum in paralel dar pe unde s-au gandit sa-l faca ca trebuie facut repede sa nu vina cumva tunelele pana se hotaresc ei cand  se vor apuca.
Se stia ca asta va urma si nu inteleg cum de nu vor sa gandeasca si ei din timp aceste etape

Trimis de pe al meu SM-A300F folosind Tapatalk

voicul

Se gandesc sa faca un drum paralel ... asta e o declaratie a statului paralel sau ei sunt paraleli cu ce se intampla in curtea lor?!

Probabil e o campanie pe undeva si a treubit sa zica ceva!

JohannDB

Cu câteva zile în urmă, trecând prin zona Margina-Coșevița, mă întrebam : "...la momentul ăsta, de la nodul "Margina" cât se mai continuă A1 către Cașava-Coșevița (din nod se mai vede o bucată de autostradă, dar unde se "gată"? ) ??"....  Chiar, are careva idee, cât a "urcat" A1 pe dealuri spre Coșevița-Holdea ??

bogdix

#38816
^ Mai cca 5 km de nodul Margina. Se opreste la cca 9 km de Holdea. Din astia 9 km, vreo 6 sunt relativ in acelasi relief ca si cei dinainte, ultimii 3 fiind cu relief mai deluros si accidentat (padure + dealuri cu vai abrupte dese).

JohannDB

Mulțumesc de răspuns; m-ai făcut curios și aș dori să ajung în zonă, dar să văd cum și pe unde (poate chiar la o trecere cu trenul)....

Ionut

Sunt 4,03 km. Vezi in tabelul autostrazilor in executie:



Pe Harta Proiectelor de Infrastructura vezi si mai bine.

Quest

Quote from: JohannDB on March 19, 2018, 06:38:46 AM
Cu câteva zile în urmă, trecând prin zona Margina-Coșevița, mă întrebam : "...la momentul ăsta, de la nodul "Margina" cât se mai continuă A1 către Cașava-Coșevița (din nod se mai vede o bucată de autostradă, dar unde se "gată"? ) ??"....  Chiar, are careva idee, cât a "urcat" A1 pe dealuri spre Coșevița-Holdea ??

JohannDB, portiunea de A1 terminata de dupa Margina o avem intr-o filmare aeriana facuta de mine in mai 2016.



La ora actuala cei 4 km sint gata. Dupa acest tronson incepe sectiunea E, neatinsa, cei 9 km care contin si viitoarele tuneluri, pozitionate in capatul de 4 km dinspre LD3.

Cu Google Earth poti "zbura" pe sectiunea E, care urmareste in mare traseul CF212 Lugoj-Ilia.


Common sense will get you far !