News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 53 Guests are viewing this topic.

NGC

#38790
Quote from: horatiu.cosma on March 15, 2018, 09:02:34 PM
Foreza de pe deal de langa CF pare din aia care ia carote pentru studiu geotehnic.

Nu, e o Kelly si pare sa fie fabricata de Liebherr.

Nu mai stiu cine zicea ceva de adancimea pana la care se poate fora.

Cei de la Bauer au un model care poate fora Kelly pana la 125 m.

Daca vreti sa stiti mai multe despre diferitele metode de forat si utilajele corespunzatoare, puteti citi mai mult aici.

NGC

Quote from: NGC on February 23, 2018, 08:00:39 PM
Quote from: Ionut on February 23, 2018, 06:50:10 AM
Legat de LD2, Serbanescu promitea ca in februarie CNAIR trimite la ANAP documentatia pentru licitatia sectiunii cu tuneluri. Este 23 februarie azi. NGC, poti sa trimiti niste vrabiute sa vezi daca mincinosii au de gand sa se tina de promisiune? Nu ca as avea 0,1% incredere in termenele astea. Sunt extrem de curios ce vor pune in SEAP ca baza pentru aceasta licitatie. SF-ul? :lol:

Sa vedem ce putem face. Vrabiutele se concentreaza acum sa afle cum stam la PiSi 2, 3, 4 si 6.
O sa va tin la curent cum aflam ceva.

Bineinteles ca in Februarie nu au trimis nimic pentru tuneluri. Va asteptati la altceva?

Ionut

Eu nu. Nivelul meu de încredere în ce zice Șerbănescu și în general în CNAIR rămâne sub 0,1%.

NGC

Apropo de tunelurile de pe LD2.

Nu mai tineam minte cine a scris mesajul asta, dar azi am vazut un alt mesaj si mi-am adus aminte.

Quote from: wifi on March 02, 2018, 08:04:28 AM
Cei de la mediu au stricat mult. LD2 este blocat cu tunele pentru niste ursi pe care nu i-a prea vazut nimeni. Pe LD3 s-au cerut doua ecoducte unul langa altul, iar LD4 a fost blocat 2 ani cu o minciuna. Nu a existat nici un liliac din specia aia ocrotita de lege, au fost lilieci simpli, asazisa colonie a fost in realitate un numar redus, parca 3 exemplare.

Am vazut apoi ca referitor la lilieci am raspuns deja acum ceva vreme.

Quote from: NGC on November 11, 2017, 09:59:44 AM
Quote from: wifi on November 11, 2017, 06:04:02 AM
Nu gasesc nicaieri detalii, o fotografie, ceva acolo, despre vestita monitorizare de un an intreg a liliecilor. Cu ce competenta s-a facut, trebuiau ceva cunostiinte ca sa afirme ca sunt dintr-o specie deosebita ocrotita de lege. Un necunoscator in materie nu ar fi stiut ce este si ce nu ocrotit de lege. Pe de alta parte orice, scuzati expresia, prost ar fi vazut ca colonia aia este cam redusa, 3 exemplare dupa care nici guano n-a fost de gasit. Autorizatia aia a fost pentru 10 ca sa fie, dar in realitate nu s-au prins asa de multi.

Vezi acest mesaj din 2016 unde am prezentat pe larg problema.

Iar referitor la tuneluri, pentru istorie, sa mentionam ca primul document care vorbeste despre tunel (la singular) este acest memo din 2011.

http://www.thehabitatfoundation.org/sites/default/files/imce/doc/Memo_Lugoj_Deva_Motorway.pdf

Ca sa nu fie discutii, vedeti cine a semnat documentul la paginile 20 si 21. Daca si cei din celalalte tari au fost de aceeasi parere, atunci o fi ceva adevar acolo, nu? ;)

flashu74

#38794
Quote from: Cozak on March 16, 2018, 01:55:13 PM
Sigur foreza e pentru studiu geo?Pare pentru piloni.Se apuca de piloni la dealul cu lilieci.
Am constatat verificând arhiva de poze ca e aceeași foreză care a săpat și la fundatiile pilonilor de jos. Deci e foreza folosita de UMB. La culee fac pilonii.

Bulwyn

@NGC ceva vesti de la vrabiute in legatura cu Holdea si ecoduct 2 de pe LD3, sau se face in continuare "la negru"? Momentan e "iritant" ca acolo e "miscare" :D

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Ionut

V-am mai zis mai oameni buni. Planul constructorului este sa finalizeze contractul initial. Ce vreti, sa lase acel giratoriu belit asa pe termen nelimitat? Are nevoie sa finalizeze giratoriul ca sa poata muta traficul de pe DN68A pe el si sa se apuce de autostrada. Nu va speriati, nu vor face breteaua de acces in/din giratoriu. Trebuie sa faca subtraversarea DN68A... Deocamdata blocajul este acelasi.

Dominik

Macar avem un inceput la Holdea....la mijlocul lui Martie, dar incepe sa se miste ceva...
You're in Steelers Country

voicul

Credeam ca zici ca in sfarsti o sa avem 200 de m excelenti pe DN68A. Un inceput si un final pentru partea cu excelent si DN68A in aceeasi propozitie.

whitedove

ce avem noi aici??!!!!  :D :D

poze deal lilieci vineri seara aprox ora 18.





scuze daca nu e conform asteptarilor. postez prima data

o seara faina....

wifi

Perfecte, multumin! Informatia conteaza, nu facem arta.

mishu77

Quote from: udar on March 16, 2018, 04:00:07 PM
Au adus utilaje pt asfaltare holdea

Si la Grind ieri pe la 17:30 era ceva miscare (am observat niste utilaje si cativa oameni), dar dupa podul CF catre Deva nu intre DN si CF.

flashu74

In asteparea unui fotoreportaj marca rocklee va spun ca vreamea este cam ploioasa si la ora 14 UMB se cam retragea de pe santier. Erau cateva locuri in care se mai lucra. Pun si cateva imagini.

flashu74


flashu74