Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

6 Members and 22 Guests are viewing this topic.


rocklee

lucrarile vazute de sus de pe podul fc .... :D :D









Powered by API/PUM imgur uploader

rocklee

sapatura din deal se adanceste  in zona cf ...vazuta cu zoomm... :o :o

se adanceste sapatura din deal din zona cf 
























Powered by API/PUM imgur uploader

rocklee




Mersul trenurilor

Super poze, felicitari, sunt curios cum o sa arate la sfarsit ca nu prea inteleg, o sa fie ca la un deal normal sau cimentuiesc vertical sau lasa asa (asta chiar nu cred) in fine, cel mai important sa nu se mai gaseasca lilieci sau alte chestii care aduc probleme #foame-mare-de-autostrazi   :lol:

Dominik

Wow trag tare pe deal cu 6 excavatoare !  :D
You're in Steelers Country


Iceman

Multumim pt poze :cheers:......E o placere sa vezi ,,Portocala mecanica ,, in actiune :thumbsup:

vladb

Felicitari Rocklee. E cu adevarat o incantare sa vezi un constructor implicat. Daca mai adaugi un pasionat de infrastructura - iese un adevarat festin foto. Totusi, am doua intrebari - ti-as fi recunoscator daca poti sa raspunzi (bineinteles daca cunosti raspunsul):
1. Viaductul de la "intrarea" in deal (dinspre Sebes) e gata de ceva vreme, ba chiar sunt puse si grinzi + predale. Totusi culea dinspre vest e in lucru inca de anul trecut, ba chiar au lasat-o si peste iarna intr-un stadiu incipient. Exista ceva probleme sau pur si simplu asa si-au propus ei pasii tehnologici?
2. Oare poti sa aflii stadiul procentual in ceea ce priveste avansul la "dealul fara lilieci" (sic!)? Adica, cam cat mai au de escavat. Ma gandesc ca in PT (poate si in SF) este trecuta o cantitate totala de escavat. Chiar sunt curios cand putem estima ca o sa se apuce de zidul de sprijin, respectiv corpul autostrazii ce va fi literalmente "de coasta".

Multumesc anticipat!

horatiu.cosma

^
Un viaduct e gata în momentul în care e armată și turnată placa de suprabetonare, hidroizolația, straturile de asfalt, marcaje, parapeți, iluminat, dispozitive de acoperire a rosturilor de dilatatie executate. Deocamdată doar au ridicat grinzile, predalele și pare din poze că au început să lucreze la armarea plăcii. La culeea dinspre deal probabil au rămas mai în urmă fiindcă nu este chiar simplu de armat zona superioară a elevației (banchetă cred că îi zice), e o operațiune de durată, migăloasă.

vladb

#38712
^ De acord cu ce zici tu, am uitat sa specific ca ma gandeam dpdv structural cand am zis "gata". In ceea ce priveste cea de-a doua chestiune, tin minte ca la un moment dat, s-au montat grinzile + predalele iar la culeea dinspre deal nu s-a mai muncit - pareau ca asteapta ceva. Asta era nedumerirea mea...

carutasul

Eu când mă uitam la poze tocmai mă gândeam că poate vor să o asfalteze cât mai repede pentru că înțeleg că trebuie să care umplutură de la escavație către Deva, și ce traseu ar fi mai bun decât autostrada?

rocklee

cu privire la culea din deal de la viaductul 1 ...de ce este intarziata? ... foarte simplu in jurul ei nu sunt terminat  sapaturile ...iar despre sapatura din deal  nu stiu cam cata este cantitatea ce trebuie sapata ....dar ochiometric ...unitatea de masura a unui nespecealist  :lol:.... sa cam sapat un sfer din ce trebuie ...iar daca aflu ceva oficial ..iti  raspund .... :)